Konferenca predsednikov, ki jo sestavljajo predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli in vodje političnih skupin v parlamentu, je danes z Michelom Barnierjem razpravljala o poteku pogajanj o prihodnjih odnosih med EU in Združenim kraljestvom po brexitu.
Sassoli in vodje političnih skupin so v izjavi po srečanju pozdravili napore za to, da bi se izognili propadu pogajanj brez dogovora in hudim negativnim posledicam, ki bi jih to imelo za državljane in podjetja v EU.
Izpostavili so, da se želi tudi parlament izogniti takšnim posledicam. Pozdravili so štiri usmerjene ukrepe, ki jih je Evropska komisija pripravila za primer, da do konca leta ne bi bilo dogovora. O teh ukrepih bo v petek parlament tudi glasoval, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
V luči tega je konferenca predsednikov konec decembra pripravljena organizirati izredno plenarno zasedanje Evropskega parlamenta, a le če bo sporazum o prihodnjih odnosih dosežen do nedelje opolnoči. Evroposlanci bi lahko na zasedanju razpravljali o izidu pogajanj in odločali o svojem soglasju.
Evropsko komisijo je konferenca pozvala, naj parlamentu čim prej posreduje osnutek besedila sporazuma, so navedli v parlamentu.
Barnier je glede pogovora s člani konference predsednikov tvitnil, da sta v zaključku pogajanj transparentnost in enotnost pomembnejši kot kdaj koli. "Dober napredek, vendar ovire ostajajo. Podpisali bomo samo dogovor, ki bo ščitil interese in načela EU," je zapisal.
Po navedbah virov v Evropskem parlamentu je sicer Barnier na srečanju dejal, da je dogovor mogoče doseči do petka, a bo to težko.
Johnson in Von der Leynova nista rešila razlik glede brexita
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen in britanski premier Boris Johnson sta se danes po telefonu pogovarjala o odprtih vprašanjih glede brexita, vendar razlike ostajajo, so sporočili iz Bruslja. Pogajanja se bodo nadaljevala v petek.
"Pozdravila sva pomemben napredek glede več vprašanj. Vendar pa ostajajo še velike razlike, ki jih bo treba premostiti, zlasti na področju ribištva. Iskanje rešitve bo velik izziv," je po pogovoru z Johnsonom sporočila predsednica Evropske komisije.
S Downing Streeta 10 pa so sporočili, da so pogajanja "v resni situaciji". "Časa je še zelo malo in zdaj je že zelo verjetno, da dogovor ne bo dosežen, razen če se bo pristop EU bistveno spremenil," poročajo britanski mediji.
Prehodno obdobje po izstopu Združenega kraljestva iz EU, do konca katerega morata strani doseči dogovor, se izteče 31. decembra. A preboja še ni, dogovor pa je treba nato še ratificirati. Če dogovora do konca leta ne bo, bosta Združeno kraljestvo in EU nato trgovala po pravilih Svetovne trgovinske organizacije.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.