"Zavezali smo se Evropejcem. Obljubili smo, da bomo začeli boj proti raku, da bomo rešili življenja. Izpolnili smo obljubo. Zdaj je čas, da damo denar na mizo," sta povedala evropski poslanec EPP Manfred Weber in Cindy Franssen, tiskovna predstavnica skupine EPP za vprašanja, povezana z rakom, pred današnjo predstavitvijo evropskega načrta za boj proti raku.
Na predstavitvi evropskega načrta za boj proti raku je sodeloval tudi predsednik Uefe Aleksander Čeferin, ki je dejal, da se bo njegova organizacija trudila pomagati na tri načine. Po besedah Čeferina se bodo zavzeli za "vzpostavitev učinkovitih delovnih ekip na vseh ravneh", od vrha Unije do lokalnih skupnosti. Prav tako bi radi ozaveščali o "aktivnem in zdravem načinu življenja", ki bi moral biti dosegljiv za vsakogar. Kot tretje pa je navedel, da je ljudem treba prinašati upanje in veselje, še zlasti v teh zahtevnih časih.
"V Evropski uniji vsako leto zaradi raka umre 1,3 milijona ljudi, 2,7 milijona pa raka diagnosticirajo. To je trikrat več ljudi, kot smo jih izgubili zaradi covida-19. Prepričan sem, da z namenskim sodelovanjem medicinskih strokovnjakov, raziskovalcev in pacientov ter tistih, ki so preživeli raka, lahko in bomo rešili življenja," je dejal Weber. Za skupino EPP je ena ključnih točk v evropskem načrtu za boj proti raku poleg preprečevanja in zdravljenja raka tudi zmanjšanje razlik pri oskrbi raka v državah članicah. "V Evropi ne sme biti državljanov prvega in drugega razreda in možnosti za preživetje raka ne smejo temeljiti na poštnih številkah. Kljub temu pa imajo bolniki z rakom v vzhodni Evropi 30 odstotkov manj možnosti za ozdravitev v primerjavi z bolniki v zahodni Evropi. Delati moramo skupaj in pomagati vsakemu pacientu, ne glede na to, kje v Evropi živi. To tudi pomeni, da se bomo borili za pravičen dostop do finančnih storitev, kot so hipoteke, za vse Evropejce. Tisti, ki preživijo, ne smejo biti dvakrat kaznovani," pa je povedala Franssenova.
Danes se bo skupina EPP sestala s tremi evropskimi komisarji, in sicer s podpredsednico Margaritis Schinas, evropsko komisarko za spodbujanje evropskega načina življenja, komisarko za zdravje in varnost hrane Stello Kyriakides in komisarko za inovacije, raziskave, kulturo , izobraževanje in mladino, Mariyo Gabriel. Spremljali jih bodo vodilni strokovnjaki s tega področja, kot sta dr. Matti Aapro, predsednik Evropske organizacije za boj proti raku, in dr. Xosé Fernández, izvršni direktor za podatke Insituta Curie v Parizu, da bodo razpravljali o nadaljnjih korakih, ki jih mora Evropa sprejeti v boju proti raku in za izboljšanje življenja vseh Evropejcev. Med sodelujočimi bo tudi Aleksander Čeferin, predsednik Uefe.
Iskanje cepiva proti covidu-19 ni pokazalo le neizmernega potenciala medicinskih inovacij, temveč tudi, kaj lahko v Evropi dosežemo, če sodelujemo. Medtem ko se borimo proti pandemiji, ne smemo izgubiti izpred oči podatka, kakšen velik delež Evropejcev vzame rak danes. Vsak drugi državljan se bo v življenju na žalost moral soočiti z rakom. Za skupino EPP je boj proti raku nedvomno prednostna naloga, so še sporočili iz EPP.
Evropska komisija bo danes predstavila načrt za boj proti raku.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.