Evropske vlade so doslej zasegle že štiri superjahte, simbol bogastva ruskih veljakov. Med njimi sta tudi več kot 53 milijonov evrov vredna ladja Lady M milijarderja Alekseja Mordašova in jahta milijarderja Gennadija Timčenka, ki je prav tako tesno povezan z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Obe superjahti sta bili zaseženi v italijanski Imperii.
Francoske oblasti so medtem v bližini Marseilla zasegle 280-metrsko Amore Vero ruskega vladnega uradnika Igorja Sečina. V soboto pa je italijanska finančna policija zasegla tudi trijamborno jadrnico, največjo na svetu, ki je v lasti poslovneža Andreja Melničenka.
A sam zaseg teh orjaških plovil še ne pomeni, da država prevzame tudi lastništvo nad njimi. Zaplemba superjahte namreč pomeni le, da je njeno lastništvo začasno zamrznjeno, zaradi česar je oligarh ne more uporabljati ali je prodati. S tem pristane v nekakšnem pravnem limbu.
Odločitev, kaj storiti s takšnimi plovili, kdo ima pravico do njih ter tudi kdo dobi izkupiček morebitne prihodnje prodaje, pa bo najverjetneje sprožila sodne bitke in pritožbe, ki bi lahko trajale leta. "Smo v neznanih vodah. Takšne situacije se še niso zgodile nikoli," poudarja partner pri Keystone Law Benjamin Maltby.
V skladu z veljavnimi zakoni večine evropskih držav bi morale vlade, da bi tudi dejansko prevzele lastništvo katerega koli premoženja, dokazati, da je bilo le to bodisi uporabljeno kot del kaznivega dejanja ali kupljeno s premoženjsko koristjo nezakonite dejavnosti. Strokovnjaki ob tem menijo, da je dokazovanje takšnih kriminalnih z ruskimi oligarhi skoraj nemogoče.
Zaplenjena plovila tako za zdaj ostajajo v nekakšni pravni sivi coni, saj niso v lasti države, ki jih je zasegla, prav tako pa do njih ne morejo dostopati niti njihovi lastniki. Prav tako še ni jasno, kdo bo plačal stroške za privez in vzdrževanje.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.