Kot je pojasnil komisar za proračun, se je komisija odločila, da Svetu EU predlaga zamrznitev evropskih sredstev v višini okoli 7,5 milijarde evrov, kar predstavlja več kot tretjino madžarskih kohezijskih sredstev. Gre za nadaljevanje postopka v okviru mehanizma pogojevanja izplačila evropskih sredstev z vladavino prava, ki je namenjen zaščiti finančnih interesov EU pred kršitvami načel pravne države.
Madžarska je po Hahnovih besedah čez poletje predstavila 17 ukrepov, namenjenih naslovitvi tveganj za evropski proračun. Med temi so nov in neodvisen urad za integriteto, delovna skupina za boj proti korupciji, prilagoditev kazenskega zakonika, ki bo omogočila sodno presojo odločitev tožilstva, ter spremembe pravil za javne sklade na področju javnega naročanja.
Za ukrepanje se je EK po komisarjevih besedah odločila zaradi pomanjkljivosti na področjih javnega naročanja, boja proti korupciji in pregona kaznivih dejanj. Pri tem gre za kršenje načel vladavine prava, ki predstavljajo tveganje za proračun EU.
Svet EU, v katerem so države članice, ima zdaj en oziroma največ tri mesece časa, da odloči o predlogu za zamrznitev sredstev. Za potrditev je potrebna kvalificirana večina, kar pomeni najmanj 55 odstotkov oziroma 15 držav članic, v katerih živi najmanj 65 odstotkov celotnega prebivalstva EU. Zamrznitvi se obeta potrditev, čeprav Madžarska upa, da se to ne bo zgodilo, so za STA povedali viri pri EU.

V tem času bo komisija pozorno spremljala razmere in Svet obveščala o morebitnih relevantnih elementih, ki bi lahko vplivali na njeno oceno, so pojasnili v Bruslju. Madžarska se je sicer zavezala, da bo komisijo o izpolnitvi ključnih pogojev obvestila do 19. novembra. Hahn je zato države članice pozval, naj rok za odločitev podaljšajo na tri mesece.
Po podatkih EU je imela naša vzhodna soseda med vsemi članicami v obdobju 2015–2019 daleč največji delež nepravilnosti pri porabi evropskih sredstev. Bruselj jo je zato pozval k preglednosti in odgovornosti pri javnih naročilih. Usoda finančnih tokov iz Bruslja v Budimpešto bo sicer znana čez nekaj mesecev.
Evropski poslanci so izrazili zaskrbljenost zaradi stanja demokracije na Madžarskem, ki se po njihovem še poslabšuje. Evropsko komisijo so pozvali, naj ukrepa, med drugim z zamrznitvijo evropskih sredstev. Poslance še naprej skrbi stanje demokracije in temeljnih pravic na Madžarskem, ki se je po tistem, ko je Evropski parlament leta 2018 sprožil postopek po 7. členu proti tej članici, še poslabšalo, in sicer z "namernimi in sistematičnimi prizadevanji madžarske vlade", ki ga je zaostrilo neukrepanje Evropske komisije, izhaja iz osnutka poročila, predstavljenega na zasedanju v Strasbourgu.
Madžarski minister Tibor Navracsics, ki je pristojen za pogajanja z EU, je v prvem odzivu dejal, da "obstaja dobra možnost", da bo Madžarska lahko dosegla dogovor z Evropsko komisijo do konca tega leta in izpolnila zahteve. Gergely Gulyas, vodja kabineta premierja Viktorja Orbana, pa je potrdil, da bo parlament v naslednjem tednu sprejel več ukrepov, ki naj bi odpravili skrbi Bruslja.
Pomisleki glede spoštovanja vladavine prava
Kot je znano, je komisija 22. julija dala Madžarski rok, da odpravi njene pomisleke glede spoštovanja vladavine prava, preden bi vlade članic EU pozvala, naj Budimpešti začasno zamrznejo del sredstev, ki naj bi jih Madžarska prejela iz evropskega proračuna. To je del mehanizma pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava, namenjenega zaščiti finančnih interesov EU pred kršitvami načel pravne države s strani vlad držav članic EU.
Kot smo poročali, je Madžarska odgovorila Evropski komisiji v zvezi z mehanizmom pogojevanja evropskih sredstev z vladavino prava. Budimpešta je po mnenju Madžarske predložila obsežen sveženj ukrepov, s katerimi odgovarja na vse pomisleke Bruslja. Ob tem je dodala, da ostajajo odprti za konstruktiven dialog.
Evropska komisija pa je tedaj ocenila, da vsi ukrepi, ki jih je Madžarska sprejela do konca julija, niso zadostni. V primeru neizpolnjevanja zahtev bi mehanizem po poročanju medijev Madžarsko vsaj začasno prikrajšal za del od skupno 21 milijard evrov kohezijskih sredstev.
Evropska komisija Madžarski še vedno ni odobrila 5,8 milijarde evrov nepovratnih sredstev iz evropskega sklada za okrevanje po pandemiji covida-19. Zamrznitev teh sredstev bi bila velik udarec za madžarsko gospodarstvo, ki trpi zaradi slabitve valute, naraščajočih stroškov zadolževanja, vse večjega proračunskega primanjkljaja in visoke inflacije.
KOMENTARJI (424)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.