Poslanci Evropske komisije so opozorili, da teh poskusov Kitajske, zlasti s silo, ne bodo sprejeli in se bodo odločno odzvali. V resoluciji, ki so jo sprejeli s 432 glasovi za, 60 proti in 71 vzdržanimi, obsojajo neupravičene vojaške vaje Kitajske in nadaljnje vojaške provokacije proti Tajvanu ter poudarjajo, da vojaško kopičenje spreminja ravnovesje moči v indo-pacifiški regiji.
V govoru v Evropskem parlamentu je evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit ponovil, da sta EU in Tajvan enako misleča, Evropska komisija pa nasprotuje "enostranskim ukrepom, ki s silo ali prisilo spreminjajo status quo". Evropski komisar je ponovil tudi stališče EU, da je ohranjanje miru in stabilnosti v Tajvanski ožini "strateškega pomena za regionalno in svetovno varnost ter blaginjo".
Poleg tega parlament odločno zavrača vse kitajske poskuse, da bi izkrivili zgodovino, s tem ko poudarjajo, da jim resolucija ZN določa prav izrecno suverenost nad Tajvanom. "Resolucija ZN 2758 je zelo kratka, le 150 besed," je dejal Schmit. "In med temi 150 besedami ni besede Tajvan."
Nasprotujejo tudi stalnim prizadevanjem Kitajske, da bi preprečila sodelovanje Tajvana v večstranskih organizacijah, ter pozivajo EU in njene države članice, naj podprejo smiselno sodelovanje Tajvana v mednarodnih organizacijah.
Resolucija 2758, ki jo je sprejela 26. Generalna skupščina ZN leta 1971, je povzročila, da je Tajvan izgubil sedež v ZN v korist Ljudske republike Kitajske. Od takrat je bil Tajvan izključen iz sodelovanja v pridruženih organizacijah, v zadnjih letih pa sta tako Tajvan kot ZDA pozvala mednarodno skupnost, naj Kitajsko sooči z vprašanjem "izkrivljanja" resolucije.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.