Spomnimo, Vera Jourva je lani v kontekstu napadov na novinarje v Sloveniji izjavila, da bi morali imeti novinarji možnost poročanja brez strahu. "Svobodni in neodvisni mediji so ključni za demokracijo in vrednote EU. Njihova naloga je, da preverjajo odgovornost nas, politikov. Zaščita novinarjev mora biti prioriteta za vsako državo. Ne sme biti sovraštva, groženj in osebnih napadov."
"Te besede veljajo tudi danes," je povedal govorec Evropske komisije Christian Wigand. "In da – za njimi trdno stoji tudi predsednica komisije," je dodal.
"Z vami v tem medijskem središču sodelujemo vsak dan, zato zelo dobro poznamo profesionalnost in predanost bruseljskih novinarjev," je v odgovoru dopisniku avstrijskega časnika Die Presse Oliverju Grimmu poudaril Wigand. Ob tem je izrecno izpostavil avtorico Politicovega članka o položaju medijev v Sloveniji Lili Bayer.
Kot smo poročali včeraj, je Janez Janša zapisal, da Bayerjeva v članku, ki je kritičen do njega, laže.
Zvrstila so se številna dodatna vprašanja tujih bruseljskih dopisnikov, tako glede položaja medijev v Sloveniji kot glede Janševih obtožb novinarke Politica. Novinarji so večkrat vprašali, ali torej komisija jasno obsoja Janševo ravnanje. Konkretnemu vprašanju, ali obsojajo komunikacijo Janše, so se v EK najprej izognili. Na vztrajanje novinarjev pa je glavni govorec komisije Eric Mamer naposled le dejal, da Janšev tvit obsojajo, prav tako obsojajo takšne napade na novinarje. "Ne sprejemamo žaljivih besed, ki so bile usmerjene proti novinarki, in jih obsojamo," je dejal.
Mammer je še poudaril: "Naš odziv je zelo jasen. Obsojamo vsakršne žalitve ali napade na novinarje. Niti sanjali ne bi o tem, da bi to počeli tukaj v Bruslju, in nikakor ne pričakujemo, da bi se drugi zatekali k takšnim praksam. Naj ne bo nikakršnih dvomov glede tega."
Wigand je v odzivu na novinarska vprašanja še spomnil, da je komisija v poročilu o vladavini prava septembra lani izrazila zaskrbljenosti zaradi spletnega nadlegovanja novinarjev v Sloveniji. "Poleg pravdnih postopkov z zastraševalnim učinkom je razlog za zaskrbljenost tudi spletno nadlegovanje novinarjev in grožnje novinarjem, pri čemer manjka odziv kazenskega pravosodja," piše v poročilu.
Izpostavili so tudi nedavni načrt za krepitev demokracije in svobode medijev ter poudarili, da jemljejo grožnje zelo resno in da bodo predlagali posebna priporočila za zagotavljanje varnosti novinarjev.
Na vprašanje, ali bo komisija zaradi položaja medijev sprožila pravni postopek proti Sloveniji, je Wigand odgovoril, da na podlagi poročila o vladavini prava poteka dialog s članicami, a da na področju pravosodja komisija ne more vedno ukrepati, na primer kazensko pravo je v veliki meri v nacionalni pristojnosti. Mamer je k temu dodal, da pravnega postopka ne bodo sprožili na podlagi tvita.
Pozneje se je oglasil tudi izvršni podpredsednik komisije Frans Timmermans, ki je zapisal: "Ni treba, da nam je všeč, kar piše v medijih. Je pa treba spoštovati svobodo medijev. Poniževanje, grožnje in napadi na novinarje so neposredni napadi na svobodo medijev. Zato si novinarji, kot je Lili Bayer, zaslužijo našo podporo."
Odzval se je tudi Janša, ki je sporočil, da bo z "velikim veseljem" v Sloveniji sprejel delegacijo katerekoli institucije, "ki bi skušala dokazati, da so večinski mediji pod nadzorom vlade Republike Slovenije". "Verjetno bi zadoščal že nekajurni obisk s korektnim prevajalcem, recimo med 18. in 22.30 uro zvečer, pa bi bilo vse jasno," je še dodal.
Na vprašanje, ali bo predsednica von der Leynova o tem govorila s slovenskim premierjem prihodnji teden, ko je vrh unije, so v komisiji odgovorili, da bo zasedanje virtualno in da to ni format, ki bi omogočal takšne vrste pogovore.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel odzivov slovenskega premierja na članek Politica po neuradnih informacijah javno ne bo komentiral. Neuradno je slišati pojasnila, da predsednik govori v imenu vseh 27 voditeljev in da ne more kritizirati enega med njimi, demokratično izvoljenega voditelja, a da sicer nedvomno pripisuje velik pomen svobodi medijev.
K stališču EK so se pridružili tudi v Stranki evropskih socialistov (PES) in politični skupini socialistov in demokratov (S&D) v Evropskem parlamentu.
"Svoboda medijev v Sloveniji je na udaru premierja Janše. Njegovo nadlegovanje in ustrahovanje novinarjev sta popolnoma nesprejemljiva. Evropa si ne sme zatiskati oči ob njegovem vedenju. Ogrožene so pravice Slovencev in skladnost z našimi temeljnimi vrednotami," so zapisali v PES.
Iz S&D so sporočili, da se noben novinar ne sme soočati z grožnjami, "ko opravlja svoje delo, izraža svoje mnenje in govori resnico". "Janša poskuša s taktiko ustrahovanja spodkopati in diskreditirati vse kritične medije. Komisija se mora premakniti, da bi zagotovila, da mu ne bo uspelo."
Na premierjevo tvitanje se je danes odzvala tudi evropska poslanka Ljudmila Novak (EPP/NSi). "Ne bi me presenetilo, če bi se Slovenija zaradi neprimernih odzivov predsednika vlade znašla pod drobnogledom Evropskega parlamenta in drugih evropskih institucij," je zapisala. Janša se je odzval, da se ne boji drobnogleda in da pozdravlja "čim bolj dosleden "drobnogled" slovenskega medijskega prostora".
KOMENTARJI (1440)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.