Evropska komisija je danes predstavila strategijo za izboljšanje pripravljenosti na krize, v kateri med drugim poziva k temu, da naj imajo ljudje za najmanj 72 ur zalog osnovnih potrebščin za krizne razmere. Obenem namerava okrepiti evropske mehanizme, namenjene sodelovanju na področju civilne zaščite.

V dokumentu predvidevajo različne scenarije, od vojne in kibernetskih napadov do smrtonosnih bolezni in poplav zaradi podnebnih sprememb. Pet let po izbruhu covida-19 in tri leta po začetku ruske agresije na Ukrajino je namreč svet veliko manj predvidljiv, kot je bil. "Nobena od velikih kriz preteklih let ni bila izolirana ali kratkotrajna. Evropa si ne more privoščiti, da bi se še naprej zgolj odzivala," Politico citira dokument, v katerem je poudarjeno tudi, da je začetno obdobje vedno najbolj kritično. Njegovo sporočilo je: popravite streho, dokler sije sonce, je dejala podpredsednica Evropske komisije Roxana Mînzat.
Da se Evropska unija sooča z raznovrstnimi grožnjami, ki so močno prepletene med seboj, je poudarila tudi pristojna evropska komisarka Hadje Lahbib. "EU ima dve možnosti za odgovor. Lahko tiščimo glave v pesek in se pretvarjamo, da se to ne dogaja. Lahko pa tem grožnjam pogledamo naravnost v oči in se pripravimo na resničnost, ki smo ji priča," je poudarila. EU mora po njenem mnenju delovati bolj proaktivno, bolj usklajeno in bolj sistematično, pa tudi prej zaznavati grožnje in ukrepati hitreje.
Danes predstavljena strategija vključuje seznam 30 konkretnih ukrepov, ki jih morajo države članice sprejeti, da bi bile pripravljene na krizne razmere. Eno od teh je pripravljenost prebivalcev, ki bi morali imeti po mnenju Bruslja za čas kriznih razmer na zalogi za najmanj tri dni osnovnih potrebščin. To vključuje vodo in hrano, nujna zdravila in kopije osebnih dokumentov.
Nekatere članice sicer taka priporočila že poznajo. Na primer Francija, ki v "72-urni preživitveni paket" poleg zgoraj omejenih vključuje še prenosni radio, baterijsko svetilko, rezervne baterije, polnilce, gotovino, rezervne ključe, topla oblačila in osnovno orodje, na primer švicarski nož.
Komisarka Lahbibova je pojasnila, da bo vsaka članica določila potrebščine, ki jih potrebujejo njeni prebivalci. Te so obenem odvisne od potreb vsakega posameznika. Smernice za države članice nameravajo pripraviti prihodnje leto.
Strategija predvideva še zagotovitev zadostnih zalog nujnih potrebščin in opreme na državni oziroma evropski ravni. Med drugim je treba zagotoviti opremo in potrebščine za odzivanje na naravne in s strani človeka povzročene katastrofe, na zdravstvene krize, pa tudi opremo za zagotavljanje oskrbe z elektriko ter zalogo kritičnih surovin, da strateško industrijo. Predlog posebne strategije, namenjene zagotavljanju zadostnih zalog, naj bi na komisiji pripravili še letos.
Bruselj pa načrtuje tudi krepitev evropskih mehanizmov, namenjenih usklajevanju in sodelovanju na področju civilne zaščite.
Med področji, na katerih je treba po mnenju Bruslja še ukrepati, je še okrepitev sodelovanja med civilnimi službami in vojsko, pri čemer predlagajo izvajanje vaj za krepitev pripravljenosti na ravni EU. Izboljšati je treba tudi sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem ter s partnerskimi državami in organizacijami, kot je zveza Nato.
Danes predstavljeni dokument ne vključuje finančnih potreb, saj bodo pogovori o financiranju potekali v okviru pogajanj o prihodnjem dolgoročnem proračunu EU. Predlog bo komisija predstavila julija.
KOMENTARJI (1068)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.