Evropska komisija vsako leto pripravi t. i. širitveno poročilo, v katerem oceni napredek držav pri uresničevanju reform, ki jih je treba izvesti za vstop v unijo. Od šesterice držav Zahodnega Balkana na status kandidatke za članstvo v EU še vedno čakata Kosovo, ki ga vse članice unije niti ne priznavajo, in Bosna in Hercegovina, kjer so v začetku meseca potekale volitve.
Za podelitev statusa kandidatke BiH si med drugim močno prizadeva tudi Slovenija, ki želi, da bi se to zgodilo še letos. Voditelji EU so sicer na junijskem vrhu sklenili, da so BiH pripravljeni podeliti ta status in Evropsko komisijo pozvali, naj poroča o izpolnjevanju 14 prednostnih nalog, ki jih je določila v svojem mnenju o kandidaturi leta 2019.
Dlje na poti v Evropsko unijo sta medtem Severna Makedonija in Albanija, ki sta julija po dolgih letih čakanja vendarle začeli pristopna pogajanja z unijo. Najdlje pa sta prišli Srbija in Črna gora, ki se že več let pogajata o vstopu, a tega sicer za zdaj še ni na vidiku. Srbijo pri tem ovira predvsem njen spor s Kosovom, ki si ga prizadeva rešiti tudi EU.
Najslabše bo po pričakovanjih znova poročilo o najstarejši kandidatki za članstvo, Turčiji. Ukrajina in Moldavija, ki sta status kandidatk prejeli na junijskem vrhu EU, pa medtem še ne bosta vključeni v tokratno poročilo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.