Tujina

Evropa v milosti in nemilosti vremena

Washington, 03. 11. 2022 12.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

Evropski projekt v milosti in nemilosti vremena je naslov razmišljanja uveljavljenega in cenjenega zgodovinarja in kolumnista Adama Toozea, direktorja Evropskega inštituta ter predavatelja na Univerzi Columbia, ki ga je napisal za Foreign Policy. V njem predstavlja svoj pogled na trenutno stanje v Evropi v luči politične, ekonomske in družbene krize.

Kot pravi, je Evropa trenutno v krempljih vremena, saj je njena prihodnost močno odvisna od tega, kakšna bo prihajajoča zima. Ali bo Evropa naslednjega pol leta zmogla prebroditi brez večjega ekonomskega, političnega ali družbenega pretresa, je odvisno od tega, ali bomo imeli milo oziroma hudo zimo. Da je temu tako, je kriva energetska odvisnost Evrope od Rusije, saj je zaradi vojne v Ukrajini Evropa izgubila kar tretjino vseh svojih običajnih dobav plina. 

Evropa je trenutno v krempljih vremena, saj je njena prihodnost močno odvisna od tega, kakšna bo prihajajoča zima.
Evropa je trenutno v krempljih vremena, saj je njena prihodnost močno odvisna od tega, kakšna bo prihajajoča zima. FOTO: AdobeStock

Kot ugotavlja Tooze, je vse od pomladi, ko so razsežnosti konflikta med Rusijo in Ukrajino postale znane, Evropa v krču zaradi strahu pred najhujšim. Spomladi so evropske države poskušale kupiti in skladiščiti čim več ruskega plina, po poletju, ko se je dobava ruskega plina dobesedno ustavila, pa je Evropa poskušala preseči energetsko odvisnost od Rusije in začela kupovati velike količine utekočinjenega plina. Pretirano kupovanje plina je pognalo cene energentov v nebo. Cena za sodček nafte se je takrat dvignila čez neverjetnih 400 dolarjev, opozarja Tooze. Skladišča plina so kmalu postala polna, ker ni bilo več povpraševanja, pa so cene plina padle. So pa posledično poskočile cene tankerjev, ki prevažajo utekočinjen plin in čakajo pred evropskimi pristanišči, da se povpraševanje Evrope po plinu vrne.

A kot opozarja Tooze, so polna skladišča plina bolj slaba tolažba za prihodnost Evrope. Namreč, zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Cene plina prihodnje leto ostajajo visoke, kar pomeni okoli osemkrat višje od predkriznih časov. In ker trenutno dogajanje v Ukrajini ne kaže na umiritev razmer, je računanje na dobavo ruskega plina utopično. Torej, če letošnja zima v Evropi ne bo mila, potem Evropo čaka huda kriza, je jasen Tooze, ki opozarja, da ne bo prvič v evropski moderni zgodovini, da ima vreme tako pomemben vpliv. Spomnil je na povojno leto 1946/47, ko je Evropo zajela huda zima. Takrat so ameriške oblasti priskočile Evropi na pomoč in sprejele Program za obnovo Evrope t. i. Marshallov načrt. A to so bili povojni časi, ko je bila Evropa v ruševinah, opozarja Tooze. Tokratna odvisnost razvite Evrope v 21. stoletju od vremena pa je zelo neobičajna.

V najslabšem možnem scenariju, če bodo v prihodnjih mesecih temperature padle in bo Evropa v primežu hude zime, bodo morale določene članice EU uvesti redukcije uporabe plina. A tudi, če zima ne bo huda, ni razloga za veselje, opozarja. Cene v energetiki ostajajo visoke, zaradi tega visoko energetska podjetja zapirajo svoja poslovanja. Mnoga energetska podjetja zaradi dviga cen ne zmorejo več zagotavljati dobave v skladu s pogodbami, kar pomeni, da imajo na izbiro zgolj dvoje: da kršijo pogodbe in dražijo ali pa se držijo pogodb, si nakopičijo dolgove in posledično tvegajo bankrot. Kot pravi Tooze, vse skupaj močno spominja na finančno krizo iz leta 2008. 

Kje je enotna in močna EU?

Da bi države v teh časih uspele zagotovili energetsko oskrbo podjetij in gospodinjstev, so sprejele različne državne ukrepe, s katerimi so poskušale stabilizirati cene. Enotnosti znotraj EU, kakršna bi bila potrebna, ni, opozarja Tooze. Pri tem ima v mislih nemško nasprotovanje cenovni kapici za plin, pa njihov nacionalni energetski paket, ki naj bi stal kar neverjetnih 200 milijard evrov. Vse krize, ki jih je EU prestala v zadnjih dveh desetletjih, imajo eno stalnico, opozarja Tooze. To je izredno visoka cena, ki jo pri tem plačajo članice. 

Odnosi med Nemčijo in Francijo so na najnižji točki.
Odnosi med Nemčijo in Francijo so na najnižji točki. FOTO: AP

Tooze potegne vzporednice s še eno krizo – epidemijo covida-19 ter nabavo zaščitne opreme in cepiv. Prve mesece epidemije EU ni uspela sprejeti enotnega programa ukrepanja in vse je kazalo, da bi znala ideja močne in enotne EU izpuhteti. Takratno stanje znotraj EU je francoski predsednik Macron označil za "trenutek resnice za EU". K sreči je uspelo članicam doseči dogovor glede obsežnega načrta okrevanja za Evropo in EU je prestala enega najzahtevnejših testov.

Dve leti pozneje Evropo čaka še večji zalogaj, opozarja Tooze. Še posebej, ker so odnosi med dvema največjima 'igralkama' na najnižji točki. Nemški kancler Scholz in francoski predsednik Macron kljub političnim sestankom nikakor ne zbližata svojih stališč. Še vedno so razhajanja glede uvedbe cenovne kapice na plin, pri čemer Francija zagovarja bolj ostrejše ukrepe. Prav tako se ne strinjata glede predloga o izgradnji plinovoda, ki bi plinske terminale v Španiji in na Portugalskem povezav s preostalo Evropo. K poslabšanju odnosov pa je prispeval tudi nemški obrambni program, saj se Nemčija pri sprejemanju le-tega ni posvetovala s Francijo.

Bo Italija postala druga Poljska?

Ob vsem skupaj pa Evropo ogroža še porast desnosredinskih strank, opozarja Tooze. Prevzem italijanske vlade s strani desničarske stranke Bratje Italije zagotovo ni najboljši obet za enotnost v EU. Obetajo se namreč nasprotovanja Rima glede migracijske politike, podnebnih sprememb ter pravic do splava in umetne oploditve. Obstaja upravičen strah, da bo Italija pod vodstvom Melonijeve postala druga Poljska, s čimer bi lahko ogrozila vrednostni sistem Unije. In to ravno v času, ko je ključno, da EU enotno nastopi proti ruskemu predsedniku Putinu, še opozarja in dodaja, da je Evropa sredi nepredvidljive vojne, ki je Putin nikakor ne sme dobiti. Osnovna energetska dobava v Evropi je ogrožena. Zaradi diplomatskih, političnih in pa ekonomskih vprašanj, ki so trenutno aktualna v Nemčiji, Italiji in na Poljskem, pa je rešitev trenutne krize veliko bolj negotova.

Zato niti ni tako neobičajno, da evropski voditelji s strahom spremljajo vremenske napovedi. Mogoče pa bo dolgoročna napoved bolj mile zime Evropi kupila nekaj časa, ki ga krvavo potrebuje, svoje razmišljanje strne Tooze.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (357)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tago
04. 11. 2022 09.43
Evropa, v milosti in nemilosti manipulatorjev z vremenom. Pa ne samo evropa.
Na pol ovca
03. 11. 2022 21.34
+1
Spet pravljice po nareku lastnikov... je pač tako da hlapec torej evropa obstaja zato, da šefu torej ameriki ni potrebno, dokler seveda je hlapec še pri moči, gaziti po blatu.
Tago
04. 11. 2022 09.45
+1
Sedemdeset vojn, manipuliranje z izidi volitev, izzivanje neredov, posredovanje, vse scenariji za kvazidemokracijo. Vidimo Pakistan kaj se dogaja. Vse zato ker se približuje kitajcem in rusiji. To pa ni dovoljeno.
Arhaist_1
03. 11. 2022 21.33
+1
Slovenija ima že 16% presežno umrljivost odkar smo dobili mrna cepivo.
Tago
04. 11. 2022 09.47
Da o posledicah na zdravje v nadaljevanju, rodnost niti ne govorimo. In ne odnehajo, saj se ljudje prepočasi zbujajo.
Miškolin1890
03. 11. 2022 21.02
+2
LOL kakšen članek. Vrednote Evrope so ogrožene, ker bo Italija premislila o stališču do migrantov, podnebnih sprememb in splava. Pa čujte, to je huje ko Putin. Mi imamo malo Rusijo za soseda. Ma vse bo propadlo, ker Italija noče migrantov. Cel sistem. Pa nataliteto bodo imeli večjo, ker bo splav omejen. Jao nam. Vse se podira kot domine.
Tago
04. 11. 2022 09.49
Killer999
03. 11. 2022 20.53
+1
Sami ste zakuhal vse skupaj zdaj pa reste ali bolje da odstopite vsi skupaj ker mi si ne gremo vojne za dobice v vasem premeru smo pa mi normalni ljudje nasrkal ker ste popolnoma nesposobni in iscete dobicek v vojni
Tago
04. 11. 2022 09.50
Od drugega konflikta so vojne stalnica, tudi ta tretja se igra v evropi. Mnogim bi moralo dati misliti zakaj.
prizla
03. 11. 2022 20.52
+0
Če bo letos zares veliko snega in mrzlo, pomeni le eno! Vreme se
prizla
03. 11. 2022 20.52
+0
abcč
03. 11. 2022 20.22
+4
Če bi bilo vse res, kar so že napisali v povezavi z vremenom, bi morali že izumreti.
Wolfman
03. 11. 2022 20.09
+6
Bruselj še kar neče dojet, da ni več moč vsega kupiti.
Phan Thi Kim Phuc
03. 11. 2022 20.08
+2
tista dva na naslovni foto nista himere z notre dame ampak hojs in janša , ki milostno opazujeta Pariz in čez v Bruselj ali bo eu vredna njune milosti
User1538643
03. 11. 2022 20.07
-1
Prezgodaj je za poledenele slike, vendar, po virih, bodo v Ukrajini tla čez dva tri tedne zmrznila. Putinovi tanki menda čakajo le še na to.
Rains
03. 11. 2022 20.57
+0
Putinovi tanki bežijo, skupaj s civili vred.
Tago
04. 11. 2022 09.58
Rusije ne bodo nikoli porazili. Kajti to bi pomenilo polastiti se največjega bazena zalog naravnih virov, ki jih nasilni napadalci nimajo. To jim je cilj, razdeliti, razdrobiti državo , ki se je začelo z osamosvojitvijo vzhodnih držav, bivše juge ter ruskih držav . Vse pod eno streho deznik vojaške organizacije za mir v svetu.
marija973
03. 11. 2022 19.57
+10
V milosti in nemilosti ZDA, NATO, WEF in komisije...!!!
Biker 333
03. 11. 2022 19.50
+8
Rusija nam ni zaprla pipce ampak nam jo zapira ukr. in njeni zavezniki ter sam eu. Če bo kriza niti najmanj ne obsojam rusov.
marija973
03. 11. 2022 19.58
+8
Več kot drži. Rusija tudi ni podražila energentov...
Rains
03. 11. 2022 20.24
-1
Putin je javno povedal da je določene pipce zaprl, vključno z Nord Stream-om. Če se ti delaš gluhega in neumnega, to še ne pomeni da Rusija ni glavni krivec za krizo.
Ate_ist
03. 11. 2022 20.33
-1
rains ti vse to pišeš iz butal? in plesoči je tvoj najbližji sosed?
Urška iz Ugande
03. 11. 2022 19.49
-4
Tudi proizvodnja plina se bo samo večala, ker plin imajo vsi ki imajo nafto. Do zdaj je imela Rusija monopol, zdaj pa bo trg uredil problem naslednjem letu.
Urška iz Ugande
03. 11. 2022 19.45
-2
Tale Tooze nima pojma. Glih poljska najbolj pomaga Ukrajini. Zdaj so začeli panicarji računati in so prišli do ugotovitve, da mogoce ne bomo zmrznili in strašijo za naprej kaj bo po zimi. Res ste smešni. Tale solz pa ga tudi konkretno že serhe in ne bo dolgo. Zakaj nasprotuje kapici je skregano z logiko. Potem hoče prodati tretjino Hamburskega pristanišča kitajcem. Tole Nemci ne bodo dobro sprejeli. Marsikaj smrdi tu kaj počne.
Rains
03. 11. 2022 19.44
-2
LNG tankerji se dobesedno gužvajo pred evropskimi pristanišči. Rusofilčki nas pa strašijo z mrazom. Hahaha.
Biker 333
03. 11. 2022 19.43
+5
Zaradi zelenega palčka bo vsa eu v mrazu in pomanjkanju. Eu se je zaradi njega skregala z belim kruhom beri Rusijo. Nam je kaj manjkalo pred tem? nič!
slayer2
03. 11. 2022 19.24
+5
Taki članki me sploh ne ganejo,ker vem da je z namenom poneumljanja ljudi!!!
adonai
03. 11. 2022 19.23
+0
Ta serator Olaf je grobar Evrope! Če bi bila Merklova še tu, se vojna v Ukrajini sploh ne bi zgodila, ker ne bi pustila, da ZDA manipulirajo z EU,...
lnterReflections
03. 11. 2022 19.18
+1
Strokovnjaki pravijo, da bi mi že zdavnaj morali opustiti plin in nafto. In kaj sedaj počne EU? Umetno so odstranili plin, da bi šli ljudje na obnovljive vire. Po gostilnah se namreč ljudje pogovarjajo: "Plina in nafte je dovolj še za 100 let." In ker jim tega ne moreš dopovedat, jim lepo zapreš pipico in jim rečeš: "Plina je dovolj, ampak ga Rusi ne dajo." In tiste v gostilni postaviš pred dejstvo, da ga ni, čeprav je 😀 .
Sventevith
03. 11. 2022 19.05
+7
Prva fotografija jasno nakazuje v čigavih kremplji smo. ;) Res transparentno ufuravanje temnih sil :)))