Francoski predsednik Emmanuel Macron je po obisku kitajskega kolega Ši Jinpinga Evropo pozval, naj razvije več strateške avtonomnosti ter se tako izogne tveganju, da bi se ujela v "tuje krize". "Glede kritičnih tem ne želimo biti odvisni od drugih," je dejal ter ob tem navedel področja energije, obrambe, družbenih medijev in umetne inteligence.
Na državniškem obisku je Macrona spremljala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Francoski predsednik Macron je skušal začrtati razliko med odnosom Evrope do Kitajske in ostrejšim pristopom ZDA. Evropa želi pri sodelovanju s Kitajsko na področju naložb in trgovine vzpostaviti ravnovesje, a ob tem od Pekinga zahteva tudi spoštovanje človekovih pravic in ozemeljsko suverenost Ukrajine.
Francoski predsednik je ob tem posvaril tudi pred "ekstrateritorialnostjo" ameriškega dolarja, ki bi lahko evropska podjetja prisilil, da opustijo poslovanje s tretjimi državami ali pa za kršitve tvegajo sankcije. Ob tem pa je opozoril tudi, da se Evropa ne bi smela vpletati v spor glede Tajvana. "Če se napetosti med obema velesilama zaostrijo ... ne bomo imeli časa in sredstev za financiranje naše strateške avtonomije. Postali bomo ameriški vazali," je povedal za Politico.
Le nekaj ur po tem, ko je Macronovo letalo zapustilo Guangzhou in se vrnilo v Pariz, je sicer Kitajska začela velike vojaške vaje okoli Tajvana. Gre za odgovor na 10-dnevni diplomatski obisk tajvanske predsednice Tsai Ing-Wen v ZDA. V tem času se je sestala tudi z republikanskim predsednikom predstavniškega doma ZDA Kevinom McCarthyjem.
A če se je Macron na obisku poslužil spravljivejše drže, pa je predsednica Evropske komisije na obisku ohranila strogo držo do dogodkov okoli Tajvana. "Stabilnost v Tajvanski ožini je izrednega pomena," pa je med obiskom dejala von der Leynova dejala Šiju."Grožnja z uporabo sile za spremembo statusa quo je nesprejemljiva." Kitajski predsednik pa ji je odvrnil, da se vsakdo, ki verjame, da lahko glede otoka vpliva na Peking, slepi samega sebe.
"Evropejci ne moremo rešiti niti krize v Ukrajini. Kako lahko torej verjamemo, da bo naša drža glede tega vplivala na Kitajsko," pa je dejal Macron. Predlagal je še, da bi morala Evropa zmanjšati svojo odvisnost od "ekstrateritorialnosti ameriškega dolarja", ki je ključni cilj politike tako Moskve kot Pekinga.
Rusijo, Kitajsko, Iran in druge države so ZDA v zadnjih letih kaznovale s sankcijami, ki temeljijo na zavrnitvi dostopa do prevladujočega svetovnega finančnega sistema, denominiranega v dolarjih. Nekateri v Evropi so se že izrazili nezadovoljstvo nad tem, saj so bila nekatera evropska podjetja zaradi tega prisiljena opustiti posle in prekiniti vezi s tretjimi državami ali pa se soočiti s sekundarnimi sankcijami.
KOMENTARJI (337)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.