Tujina

Egipt in japonsko podjetje dosegla dogovor o 'izpustitvi' ladje Ever Given

Tokio, 05. 07. 2021 09.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
7

V sporu o blokadi Sueškega prekopa, ki je nastala, ko je v ozkem kanalu nasedla tovorna ladja Ever Given, je bil dosežen dogovor. Egiptovske oblasti so od japonskega lastnika terjale 450 milijonov evrov odškodnine, sedaj pa sta strani dosegli dogovor in ladja bo lahko zapustila Egipt, so sporočili iz Japonske. Podrobnosti dogovora z egiptovskimi oblastmi niso razkrili.

Ever Given-2
Ever Given-2 FOTO: AP

Egiptovske oblasti so od japonskega lastnika ladje Ever Given sprva terjale 750 milijonov evrov, a so po oceni vrednosti blaga na plovilu zahtevano odškodnino znižale na 450 milijonov evrov. Kontejnerska ladja pa naj bi bila izpuščena v sredo, je dejal tiskovni predstavnik japonskega lastnika ladje, podjetja Shoei Kisen Kaisha

Po tednih obsežnih pogajanj je bil dosežen "načelni dogovor", je sporočila britanska odvetniška pisarna Stann Marine, ki zastopa lastnike podjetja Ever Given. 

Ever Given je ena največjih kontejnerskih ladij na svetu, ki je marca letos nasedla v Sueškem prekopu. 400 metrov dolga transportna ladja je za šest dni blokirala pomembno plovno pot med Azijo in Evropo. Ladja sicer pluje pod zastavo Paname, pred nesrečo pa jo je zakupilo tajvansko podjetje. Egiptovske oblasti so po sprostitvi blokade ladjo zasegle. Ta se trenutno nahaja ob Velikem grenkem jezeru, ki ločuje severni del Sueškega prekopa od južnega.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nace Štremljasti
05. 07. 2021 12.34
+0
saj niso šli niti na luno ne na Mars šli so v puščavo svetovni nateg tako. kot je imel Sadam kemično orožje potem ga pa niso našli
brabusednet
05. 07. 2021 12.05
-3
Pošiljamo rakete na Mars,tu pa niso sposobni,da bi računalnik vodil ladjo čez prekop.Človek dela več napak,kot računalnik.
Generacija56
05. 07. 2021 12.15
+2
Računalnik potrebuje za svoje delo vhodne podatke. To ti lahko povem, ker sem umerjal regulacijske poti v rafinerijah. Če vhodnih podatkov ni, so pomanjkljivi, je računalnik obtežilnik papirja. To, kar se je v prekopu zgodilo, je dokumentirano preko računalnika, GPS, ki je imel podatke: Reakcije vodstva....Ljudi, ki se niso pravočasno uskladili na sunke vetra. 1,8 km pred trčenjem, je vodenje zanihalo do nepovratnega nihanja v 180 meterski ožini...
MASTERSS
05. 07. 2021 14.45
Generacija zate imam včasih občutek da si bil tudi na marsu vrtat nafto :-)
Generacija56
05. 07. 2021 16.08
Paaaaa, saj sredi Sahare, na vrtini, ni nič drugače, kot na Marsu.... Hahaha...
mackon08
05. 07. 2021 10.54
+8
Upravljalec prekopa je glih tako kriv kot kapetan ladje. Pri tako veliki ladji bi morali omogočiti podporo vlačilcev skozi celoten prekop. To seveda stane vendar bi bila škoda dosti manjša kot je sedaj.
Generacija56
05. 07. 2021 11.52
+2
Hja, niso gledali vremenske napovedi, razmer... Kar se v peščenih viharjih, ki se pojavijo v puščavi, kjer ni milijonov merilnih naprav, katere omogočajo v razvitih državah napovedi za nekaj dni vnaprej, velja za samoumevno.... Veliko je faktorjev, ki jih človek v Evropi ima za samoumevne, a tam še niso... Sploh pa je bilo poročanje samo, s strani "stroke", poden od podna... Zato, senzorji v puščavi so majhen problem proti temu, kdo je kaj vse pisal...