Oblasti v kitajski jugozahodni provinci Junan se bojijo morebitnih bližnjih srečanj med ljudmi in čredo 14 azijskih slonov, zato čredo na njeni poti od vsega začetka spremlja več kot 25.000 policistov, ki njeno gibanje nadzirajo na tleh in s pomočjo dronov iz zraka.
Ko se je čreda približala naseljenim območjem, so oblasti začasno izselile prebivalce tamkajšnjih vasi in mest, da bi preprečile morebitne incidente. V zadnjih mesecih so tako iz njihovih domov začasno evakuirali več kot 150.000 ljudi.
Zaščitene živali so naravni rezervat v Junanu zapustile pred približno 17 meseci. V tem času so sloni odtavali več kot 500 kilometrov stran od doma, med svojim potepom pa so prečkali njive, vasi in mesta, številnim kmetom 'pospravili' pridelke v skupni vrednosti več milijonov evrov in celo poškodovali nekatere objekte.
Junija so sloni prišli vse do obrobja Kunminga, glavnega mesta province Junan. Oblasti so jih sprva neuspešno skušale preusmeriti nazaj v naravni rezervat Mengjangzi, zdaj pa se je slonja druščina očitno vendarle odločila, da je čas za vrnitev v domače okolje. V nedeljo zvečer je bila tako čreda od rezervata oddaljena le še približno 200 kilometrov.
Strokovnjaki pravijo, da ni jasno, zakaj so sloni zapustili svoj habitat in se odpravili na tako dolgo popotovanje. Ena od teorij je, da je čredo s poti popeljal neizkušeni vodja, medtem ko nekateri strokovnjaki menijo, da so si želeli sloni poiskati nov življenjski prostor.
Azijski slon je ogrožena živalska vrsta. Na Kitajskem v divjini živi le okoli 300 primerkov, večina na jugu province Junan.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.