V začetku meseca so 44-letno Evo Kaili zaradi korupcijskega škandala odstavili z mesta podpredsednice Evropskega parlamenta. Michalis Dimitrakopoulos, eden od njenih odvetnikov, pa je novinarjem v Bruslju zdaj dejal, da je obtožena zelo vznemirjena zaradi izdaje njenega partnerja in soobtoženega Francesca Giorgija.
Belgijsko sodišče je odobrilo aretacijo in pripor obtožene, saj naj bi bila ujeta z gotovino, kar pomeni, da se ni bilo mogoče sklicevati na njeno poslansko imuniteto. "Zagotovo gre za težek primer, vendar pa obstaja veliko pravnih argumentov, ki podpirajo njeno izpustitev iz zapora," je dejal Dimitrakopoulos, ki je ob tem poudaril, da nevarnosti, da bi Kailijeva pobegnila, ni. "Prav tako ni v položaju, da bi lahko uničila dokaze," je dodal po poročanju tujih medijev.
Na zaslišanju je zatrdila, da je nedolžna, in zaprosila za izpustitev iz predkazenskega pripora, je sporočil njen odvetnik. Njen belgijski odvetnik Andre Risopoulos je novinarjem v Bruslju povedal, da Kailijeva aktivno sodeluje s preiskavo belgijskega zveznega tožilstva in da je zaprosil za njeno izpustitev pod elektronskim nadzorom. "Eva Kaili je nedolžna," pa je po današnjem zaslišanju izjavil njen drugi odvetnik Mihalis Dimitrakopulos. Glede izpustitve pod elektronskim nadzorom je dejal, da ni nevarnosti, da bi Kaili skušala pobegniti ali uničiti dokaze.
"Stvari so težke, vendar imamo zelo močne pravne argumente, da jo spravimo na prostost," je ocenil in opozoril, da je dveletna hčerka Kailijeve brez obeh staršev, po poročanju grških medijev pa zanjo trenutno skrbita dedek in babica, starša Kaili. Po njegovih besedah je nekdanja podpredsednica parlamenta nesrečna in se počuti izdano s strani svojega partnerja, Francesca Giorgija.
Po navedbah belgijskih tožilcev in belgijskega odvetnika je današnje zaslišanje evropske poslanke potekalo za zaprtimi vrati. Prav tako je potekalo ločeno od ostalih treh osumljencev, ki so se pred sodiščem pojavili že 14. decembra. Kailin odvetnik Dimitrakopoulos je dejal, da se bo njegova varovanka "borila, da dokaže svojo nedolžnost". Trdi namreč, da Grkinja ni vedela za obstoj 150.000 evrov gotovine, ki naj bi jih odkrili v njenem domu.
Njen belgijski odvetnik Andre Risopoulos je za belgijski časopis Le Soir dejal, da je Kailijeva odločno zanikala, da je dejanje "delno priznala". Tako je denimo nasprotoval poročilom, da naj bi nekdanja podpredsednica parlamenta priznala, da je očeta prosila, naj odstrani denar, ki je bil odkrit na njenem naslovu.
Tudi očeta so tekom preiskave že privedli na zaslišanje, vendar so ga kasneje izpustili. Poleg denarja, ki so ga našli v Kailijevem belgijskem stanovanju, je policija v kovčku pri očetu odkrila še 750.000 evrov, pri Panzeriju pa še 600.000 evrov.
Kailijevo so aretirali 9. decembra, ko je belgijska policija med preiskavo na več naslovih odkrila 1,5 milijona evrov gotovine. Nekdanja podpredsednica parlamenta je bila kmalu zatem obtožena, vse od takrat pa je v priporu. Takrat so aretirali še tri osumljene v zadevi – njenega partnerja, nekdanjega italijanskega evroposlanca Antonia Panzerija in Niccola Figa-Talamanca, generalnega sekretarja nevladne organizacije No Peace Without Justice. Vsi štirje osumljeni so obtoženi korupcije in pranja denarja ter hudodelskega združevanja.
Vodja mednarodnega sindikata Luca Visentini je v torek povedal, da je od Panzerijeve nevladne organizacije Fight Impunity prejel 50.000 evrov. Dejal je, da je denar namenjen kritju izdatkov za njegovo kampanjo za prevzem položaja generalnega sekretarja Mednarodne konfederacije sindikatov (ITUC).
Evropska poslanka sicer zanika, da bi od Katarja v zameno za vplivanje na odločitve v Evropskem parlamentu prejemala denar. Obtožbe pa zanikajo tudi v Katarju, kjer so opozorili, da bi lahko nadaljnja povezava tega s škandalom "negativno" vplivala na vezi in njegovo dobavo zemeljskega plina v Evropsko unijo.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.