Policija v Sloveniji že vse od julija lani zaznava primere telefonskih klicev pod pretvezo tehnične pomoči bančnih uslužbencev, pri čemer so tarča goljufov predvsem pravne osebe. V tem času je bilo obravnavanih več kot 40 primerov s skupno škodo okrog 3,8 milijona evrov, pri čemer so se ukradena sredstva stekala na bančne račune v Nemčijo, pojasnjujejo na Policiji.
Pri tovrstni spletni kriminaliteti z mednarodnim elementom sta ključna mednarodno sodelovanje in takojšnja reakcija preiskovalnih organov, ki lahko v povezavi z bankami preprečijo oziroma blokirajo sredstva, prenakazana z računov oškodovancev na račune denarnih mul v tujini.
Prav zaradi mednarodnega elementa je namreč naknadno vračilo sredstev oškodovancem izjemno oteženo oziroma v večini primerov skorajda nemogoče. Zato je izjemno pomembno, da morebitno oškodovanje nemudoma prijavite Policiji in svoji banki.
Policisti svetujejo in opozarjajo
Upoštevajte, da banke nikoli ne pošiljajo e-pošte s povezavami do spletnih bank. Če tovrstno pošto prejmete, ste lahko prepričani, da gre za poskus goljufije.
Če kliknete na povezavo, boste namreč odprli spletno stran goljufa, kljub temu da bo morda videti identična vaši spletni banki.
Goljufi želijo pridobiti vaše uporabniške podatke spletne banke, zato bodo ti podatki ob vpisu poslani njim. V nadaljevanju vas bodo goljufi poklicali in se predstavili za tehnično pomoč iz banke. Tako si bodo pridobili vse, kar potrebujejo, da vam izpraznijo bančni račun.
Če tudi sami postanete žrtev tovrstne prevare, zadevo nemudoma prijavite policiji in svoji banki. Priporočamo tudi, da za ta namen zberete vso razpoložljivo dokumentacijo (elektronsko pošto, podatke o transakcijah, morebitne mobilne številke, naslove elektronske pošte, IP-številke).
O operaciji Pandora
V mednarodni policijski operaciji, ki je potekala 18. aprila, so po navedbah Europola izvedli racije v 12 klicnih centrih in pridržali 21 ljudi. V operaciji so sodelovali policisti iz Nemčije, Albanije, Bosne in Hercegovine, Kosova in Libanona. Med racijami so preiskovalci zasegli gotovino in premoženje v vrednosti do enega milijona evrov ter elektronske dokaze, na podlagi katerih bi lahko pridobili informacije o morebitnih preostalih podobnih klicnih centrih in več goljufijah.
Preiskava se je začela decembra lani, ko je bančni uslužbenec v Freiburgu v Nemčiji postal sumničav zaradi zahteve stranke po dvigu več kot 100.000 evrov v gotovini. Opozoril je policijo, ki je žrtvi preprečila, da bi denar izročila goljufom. Preiskava se je nato razvila v obsežno operacijo Pandora, v okviru katere so po navedbah Europola doslej identificirali 39 osumljencev.
Klicatelji so se predstavljali kot bližnji sorodniki, bančni uslužbenci, uslužbenci za pomoč strankam ali policisti in uporabljali različne manipulacije, da bi žrtve šokirali in ogoljufali za njihove prihranke. V štirih mesecih je več kot 7500 klicev preseglo mejo, ki omogoča kazenski pregon. Policistom je uspelo preprečiti finančne izgube žrtev v več kot osemdesetih odstotkih očitanih kaznivih dejanj. Skupno bi morebitna škoda znašala dobrih 10 milijonov evrov.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.