Tujina

Europol: Večina kriminalnih mrež v EU se financira s pranjem denarja

Bruselj, 11. 09. 2023 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Skoraj 70 odstotkov kriminalnih mrež v EU za financiranje svojih dejavnosti in prikrivanje premoženja uporablja eno od oblik pranja denarja, v poročilu ugotavlja Europol. Metode in orodja, ki jih uporabljajo, po pojasnilih evropskega urada hitro napredujejo, saj kriminalci izkoriščajo tehnološki in geopolitični razvoj.

"Svet postaja vse manjši, saj nas na globalni ravni zbližujejo trgovina, komunikacije in infrastruktura ... A obstaja tudi druga, temnejša plat medalje: naš medsebojno povezani svet zlorabljajo kriminalci, ki so ustvarili sivo ekonomijo za vzdrževanje svojih nezakonitih dejavnosti," so v poročilu zapisali v Evropskem policijskem uradu (Europol).

V poročilu med drugim ugotavljajo, da več kot 60 odstotkov kriminalnih združb, ki delujejo v EU, uporablja koruptivne metode za doseganje svojih ciljev, okoli 80 odstotkov pa jih zlorablja zakonite poslovne prakse. Tehnike in orodja, ki jih uporabljajo, po Europolovih ugotovitvah napredujejo hitro.

"Kriminalci so zgradili vzporedno globalno gospodarstvo, ki temelji na pranju denarja, nedovoljenih finančnih transakcijah in korupciji, s sodobno tehnologijo pa širijo načine delovanja," je ob objavi prvega tovrstnega poročila dejala Europolova izvršna direktorica Catherine De Bolle.

Pranje denarja
Pranje denarja FOTO: Shutterstock

Po njenih navedbah bo poročilo služilo tudi kot načrt za spodbujanje sodelovanja med organi pregona s ciljem ustvariti varnejšo Evropo.

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je finančni in gospodarski kriminal označila za razdirajočo silo družbe, del rešitve pa sta Europol in Evropski center za finančni in gospodarski kriminal. "Če bodo članice EU še tesneje sodelovale v tem boju, lahko dosežemo odlične rezultate," je prepričana komisarka.

Eno najmočnejših orožij v boju s kriminalnimi združbami ostaja odvzem premoženja, s čimer se kriminalcem prepreči nadaljnje vlaganje v nezakonite dejavnosti oz. vključitev denarja v obtok, so zapisali.

Zakonodajalci EU, države članice in organi kazenskega pregona si prizadevajo zajeziti moč organiziranega kriminala z zaplenitvijo nezakonitega premoženja, a je znesek še vedno prenizek. Kot navaja poročilo, pristojni zasežejo manj kot dva odstotka ocenjenega letnega dobička kriminalnih organizacij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JOCR1255
16. 05. 2024 18.08
S pranjem denarja politikov.
Blond James
12. 09. 2023 12.45
Europol tudi sam preprodaja velike količine mamil
nikhrast
11. 09. 2023 15.51
-1
Pa vedno slike bankovcev pri kriminalu. Potem pa komentarji kako je treba ustavo vpisati uporabo gotovine. Pa ne vem zakaj EU še izdaja bankovce vredne nad 100 eurov.
flojdi
11. 09. 2023 14.27
+2
.pa keri drugi tudi..npr...
tirolec
11. 09. 2023 14.05
+0
hahahahaha....uporabljajo že umetno inteligenco...hvala vsem za tako pogruntavščino s super tehnologijo...
Aristotle
18. 09. 2023 12.36
+1
Uporabljajo tudi gotovino! A jo bomo sedaj zato prepovedali? Razmisli preden bleknes
zdravkob
11. 09. 2023 13.03
+3
Seveda. In večinoma uporabljajo bankovce po 500€.