Nova pravila se nanašajo predvsem na primere, ko morajo vlagatelji, ki so rezidenti ene članice EU, plačati davek na kapitalski dobiček, pridobljen v drugi državi. Da bi preprečili dvojno obdavčitev takšnih posameznikov ali podjetij, so države članice večinoma sklenile dvostranske pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja.
Te pogodbe čezmejnim vlagateljem omogočajo vložitev zahtevka za vračilo preveč plačanega davka, vendar pa so ti postopki pogosto dolgotrajni, dragi in zapleteni. Trenutno se namreč postopki obdavčevanja močno razlikujejo med državami članicami EU, v kateri je več kot 450 različnih obrazcev. Poleg tega prihaja do zlorab postopkov, so ob predstavitvi predloga direktive junija 2023 poudarili na Evropski komisiji.
Zato so predlagali poenostavitev postopkov, kar bo olajšalo delo vlagateljev, finančnih posrednikov in nacionalnih davčnih uradov.
Direktiva, ki so jo danes na zasedanju v Bruslju sprejeli finančni ministri držav članic EU, med drugim uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Tako bodo na primer vlagatelji, ki imajo naložbe razpršene po EU, potrebovali zgolj eno digitalno potrdilo za vložitev več zahtevkov za vračilo davka.
Poleg standardnega postopka, ki je v veljavi, bo direktiva članicam omogočila uporabo še dveh hitrih postopkov. Prvi je zahtevek za zmanjšanje pri viru, v skladu s katerim bodo ustrezno davčno stopnjo obračunali ob izplačilu dividend ali obresti. V skladu z drugim postopkom, imenovanim hitro vračilo, pa bodo morale države presežni davčni odtegljaj vrniti v zakonsko določenem roku.
Članice bodo lahko izbirale, kateri postopek bodo uporabljale, lahko tudi oba. Ob določenih pogojih bodo lahko ohranile obstoječe postopke, so pojasnili na Svetu EU.
Direktiva prinaša še poenotenje postopkov poročanja finančnih posrednikov, kot so banke, nacionalnim davčnim organom. Članice bodo morale vzpostaviti nacionalne registre, v katere se bodo morali pred pridobitvijo certifikata vpisati veliki finančni posredniki. Da bi poenostavili postopek, direktiva predvideva enoten evropski portal, na katerem bodo dostopni vsi nacionalni registri.
Direktivo morajo države članice v nacionalno zakonodajo prenesti do 31. decembra 2028, nacionalna pravila pa se bodo morala začeti uporabljati 1. januarja 2030.
Finančni ministri EU, med njimi slovenski minister Klemen Boštjančič, so na današnjem zasedanju v Bruslju dosegli tudi dogovor o direktivi, ki bo omogočila uvedbo elektronskega potrdila o oprostitvi davka na dodano vrednost (DDV). Elektronsko bo nadomestilo obstoječe fizično potrdilo, ki se uporablja za izvoz blaga, namenjenega veleposlaništvom, vojski ali mednarodnim organizacijam.
Evropska komisija bo podrobnosti elektronskega potrdila, ki se bo začelo uporabljati šele v začetku naslednjega desetletja, še določila.
Ministri so danes obravnavali še več drugih tem, tudi izvajanje evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Pri tem so potrdili posodobljene načrte za okrevanje štirih članic, tudi Slovenije. Boštjančič je pred zasedanjem pojasnil, da gre za manjše tehnične spremembe, ki ne bodo vplivale na finančni del načrta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.