Evropska komisija je predlagala sveženj finančne podpore v skupni višini 823 milijonov evrov. Od tega je 683,7 milijona predvidenih za podporo Hrvaški, kjer je marca potres prizadel prestolnico in okolico. 88,9 milijona evrov je bilo izplačanih že avgusta kot predplačilo.
Sedem milijonov evrov je predvidenih za pomoč Poljski po junijskih poplavah. V svežnju so predvidena tudi predplačila Nemčiji, Irski, Grčiji, Španiji, Hrvaški, Madžarski in Portugalski za podporo pri spopadanju s posledicami koronavirusne krize v višini 132,7 milijona evrov, je sporočila komisija.
"Zahvaljujoč solidarnostnemu skladu lahko države članice in državljani prejmejo podporo, ki jo resnično potrebujejo, ali po naravni katastrofi ali med zdravstvenimi izrednimi razmerami," je ob tem poudarila evropska komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira.
Hrvaški premier Andrej Plenković je v odzivu na Twitterju zapisal, da so zadovoljni s predlogom Evropske komisije. "Takšna finančna pomoč bo pripomogla k sanaciji škode po uničujočem potresu, ki je marca prizadel Zagreb. S pomočjo Evropske unije in zakonskega okvirja, ki smo ga sprejeli, bomo zagotovili kvalitetno in trajnostno naravnano obnovo Zagreba in okolice," je zapisal na Twitterju.
Solidarnostni sklad EU vse od svojega nastanka leta 2002 podpira države članice EU in države pristopnice pri soočanju s posledicami hudih naravnih nesreč. V okviru odziva EU na izbruh novega koronavirusa pa je bila njegova uporaba letos razširjena tudi na izredne razmere večjih razsežnosti na področju javnega zdravja, najvišja raven predplačil pa zvišana na 100 milijonov evrov.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.