Evropska komisija je sporočila, da je proti britansko-švedski farmacevtski družbi AstraZeneca sprožila sodni postopek zaradi neupoštevanja pogodbe o dobavi cepiv proti covidu-19 in pomanjkanja "zanesljivega" načrta za zagotovitev pravočasne dostave, poroča Reuters.
V skladu s pogodbo se je podjetje zavezalo, da si bo po najboljših močeh prizadevalo, da bo v drugem četrtletju letos v Evropski uniji dostavilo 180 milijonov odmerkov cepiva, skupaj pa 300 milijonov v obdobju od decembra do junija. Toda družba je 12. marca v izjavi navedla, da si bo prizadevala zagotoviti le tretjino tega. Teden dni zatem je Unija v prvem koraku formalnega postopka podjetju poslala pravno pismo za reševanje sporov.
"Komisija je prejšnji petek začela sodni postopek proti AstraZeneci," je na tiskovni konferenci dejal tiskovni predstavnik Evropske unije Stefan De Keersmaecker, ki je opozoril, da je vseh 27 držav članic podprlo to potezo. "Nekateri pogoji pogodbe niso bili spoštovani in družba ni mogla pripraviti zanesljive strategije za zagotovitev pravočasne dostave odmerkov," je dejal tiskovni predstavnik in pojasnil, kaj je sprožilo potezo. "Zagotoviti želimo hitro dostavo zadostnega števila odmerkov, do katerih so upravičeni evropski državljani in ki so bili obljubljeni na podlagi pogodbe," je dejal.
"Naša prednostna naloga je zagotoviti, da se izvaja dobava cepiv proti covidu-19 za zaščito zdravja prebivalcev EU. To je razlog, zakaj se je Evropska komisija skupaj z vsemi državami članicami odločila, da sproži sodni postopek proti AstraZeneci. Vsak odmerek cepiva šteje. Vsak odmerek cepiva reši življenja," je na družbenem omrežju zapisala evropska komisarka za zdravje in varno hrano Stela Kiriakides. Dodala je, da je prav koronavirusna kriza pokazala pomen koristi cepljenja in enakega dostopa za vse državljane v Evropi in širše.
AstraZeneca: Tožba ni utemeljena
Pri AstraZeneci so v sporočilu za javnost zapisali, da so se držali dogovora. "Verjamemo, da pravni spor ni utemeljen, in pozdravljamo možnost, da ta spor čim prej končamo," so sporočili iz podjetja. Zagotovili so še, da bodo državam članicam do konca aprila dobavili skoraj 50 milijonov odmerkov, prizadevajo pa si tudi pospešiti proizvodnjo cepiva.
Dobavili le 31 milijonov odmerkov
Evropska unija je zaradi težav z dobavo cepiva proti covidu-19 od družbe AstraZeneca že prejšnji teden razmišljala o tožbi zoper to farmacevtsko podjetje. Na vprašanje, ali Slovenija tožbo podpira, pa je takrat koordinator za cepljenje Jelko Kacin odgovoril, da je pogodbe treba spoštovati in da bo Unija, ko bo imela soglasje vseh držav, to tudi sporočila.
Britansko-švedski proizvajalec je v zadnjih mesecih EU dobavil bistveno manj odmerkov, kot je predvideno po pogodbi, in sicer 31 milijonov. V prvem četrtletju je AstraZeneca dobavila okoli 30 milijonov odmerkov namesto 120 milijonov. V drugem četrtletju je napovedala 70 milijonov, medtem ko bi jih po pogodbi morala dobaviti 180 milijonov.
Evropska komisija je prepričana, da podjetje s tem krši dogovor iz lanskega avgusta o dobavi cepiva. Unija je s podjetjem sklenila pogodbo o nakupu 300 milijonov odmerkov in možnosti nakupa dodatnih 100 milijonov. Za nakup teh se EU ni odločila. Kljub vloženi tožbi pa se pri dobavi cepiva ne bi smelo nič spremeniti.
Cepivo AstraZenece je sicer v središču pozornosti tudi zaradi pojava zelo redkih primerov krvnih strdkov po cepljenju. Evropska agencija za zdravila je pred nekaj tedni potrdila povezavo, a ocenila, da so koristi cepljenja še vedno večje od tveganj. Kljub temu je več članic znatno omejilo uporabo tega cepiva.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.