Po navodilih predsednika Joeja Bidna je ukaz za pripravljenost okoli 8500 ameriških vojakov izdal obrambni minister Lloyd Austin. Kirby je sicer dejal, da so vojaki zgolj v pripravljenosti in da dokončna odločitev o napotitvi ni bila sprejeta.
"Ostati moramo mirni. Izogniti se je treba živčnemu zlomu," je medtem Borrell pozval v odzivu na niz vprašanj, kakšna je ocena položaja po pogovoru zunanjih ministrov Unije z ameriškim kolegom Antonyjem Blinknom. Zunanji ministri EU so v Bruslju potrdili skupno stališče glede evropske varnosti v kontekstu zaostrovanja razmer zaradi kopičenja ruskih sil ob Ukrajini in v njej ter ruskih poskusov spodkopavanja uveljavljenih varnostnih načel. "Koncept interesnih sfer v 21. stoletju nima prostora," so izpostavili.
S sprejetjem uradnih pisnih sklepov o evropskih varnostnih razmerah so potrdili in nekoliko nadgradili stališče v desetih točkah, ki so ga opredelili na neformalnem zasedanju v francoskem Brestu pred dobrim tednom. Poleg tega so se virtualno pogovorili z ameriškim državnim sekretarjem Blinknom, ki je poročal o petkovem srečanju z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, s katerim naj bi se v prihodnje vnovič sestala.
Pariz bo v sredo gostil srečanje predstavnikov Rusije in Ukrajine
Predstavniki Rusije in Ukrajine se bodo v sredo srečali v Parizu na pogovorih s svojimi kolegi iz Francije in Nemčije, pa je povedal predstavnik francoskega predsednika Emmanuela Macrona. Gre za oživitev pogovora med državami t. i. normandijske četverice za preprečevanje vojne. Macron naj bi v prihodnjih dneh po telefonu govoril z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ki mu bo predvidoma predstavil svojo idejo za rešitev ukrajinske krize.
EU ne bo ravnala kot ZDA in umaknila družin diplomatov iz Ukrajine
Pred tem so ZDA napovedale umik družinskih članov diplomatov iz Ukrajine, nakar je Borrell sporočil, da Unija ne bo ravnala tako, in izpostavil, da se je treba izogniti dramatiziranju, dokler poteka dialog z Rusijo.
Na vprašanja, ali je Blinken pojasnil razloge za evakuacijo, je Borrell po zasedanju izpostavil, da ne gre za nikakršno evakuacijo, temveč zgolj za to, da lahko nebistveno osebje zapusti državo, če to želi. V primeru EU po njegovih besedah ta previdnostni ukrep ni potreben. Ob tem je ocenil, da na podlagi pogovorov z Blinknom ne more reči, da bi kar koli krepilo bojazen glede skorajšnjega napada Rusije na Ukrajino ali ruske grožnje zvezi Nato.
Po toči vprašanj glede resnosti razmer je Borrell izpostavil, da "ne smemo dovoliti, da se igrajo z našimi živci". Pozval je k ohranitvi mirnosti in posvaril pred "živčnim zlomom". Del odvračalne taktike je tudi to, da se ne razkrivajo informacije, je še dodal.
Slovenski zunanji minister Anže Logar je po zasedanju dejal, da je Borrell jasno poudaril, da diplomatsko predstavništvo EU ostaja v Ukrajini v polni sestavi in tudi oni ne vidijo razloga za kakršno koli spremembo v trenutnem stanju. "Treba je narediti vse, kar je v naši moči, uporabiti vsa diplomatska sredstva za diplomatsko rešitev spora," je še poudaril Logar. Ob tem je na vprašanje, ali ameriška odločitev pomeni, da je vojna blizu, odgovoril, da ta napoved "ni naznanilo nekega pričakovanega razvoja dogodkov".
Glede vprašanja neposredne pomoči Slovenije Ukrajini pa je dejal, da o tem še niso sprejeli odločitve, če bodo, bo pa javnost pravočasno obveščena. Sicer pa je vprašanje pomoči Ukrajini stvar posamezne države, ne usklajevanja EU, je še izpostavil.
Ukrajinski predsednik EU pozval, naj ostane enotna proti Rusiji
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v pogovoru s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom Evropsko unijo pozval, naj ostane enotna ob morebitni ruski invaziji na Ukrajino, so sporočili iz njegovega urada. Poziv Zelenskega prihaja po izjavah Berlina glede pomoči v orožju in nemških predstavnikov o Rusiji.
ZDA, Velika Britanija in baltske države so se odzvale na prošnjo Ukrajine, naj okrepijo njene obrambne zmogljivosti, tako da ji pošljejo orožje, vključno s protitankovskimi in protiletalskimi raketami, medtem ko Rusija ob ukrajinski meji kopiči na desettisoče svojih vojakov. A ključna članica EU Nemčija je prošnjo Ukrajine večkrat zavrnila, zaradi česar je bil Zelenski pred dnevi kritičen do nje. V Berlinu so namreč dali nedavno jasno vedeti, da Ukrajini ne nameravajo pošiljati orožja.
Za razburjenje je s svojimi izjavami poskrbel tudi poveljnik nemške mornarice Kay-Achim Schönbach, saj je izrazil razumevanje za ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki da si po njegovem zasluži spoštovanje. Schönbach je medtem že ponudil svoj odstop. Nemška vlada pa se je danes uradno oddaljila od njegovih izjav.
Zelenski je predsedniku Evropskega sveta Michelu dejal, da je "pomembno ohraniti enotnost vseh članic EU pri zaščiti suverenosti in ozemeljske celovitosti" Ukrajine. Zahvalil se je Michelu in voditeljem članic EU, katerih diplomati ostajajo v Ukrajini "in nas podpirajo". S tem se je ukrajinski predsednik odzval na napovedi EU, da ne bo ravnala kot ZDA, ki družine diplomatov umikajo iz Ukrajine.
Preveč proruska stališča Nemčije?
Današnje zasedanje je potekalo v senci kritik glede preveč proruskih stališč Nemčije, ki že dlje časa dviga obrvi zaradi spornega plinovoda Severni tok 2, ki naj bi podvojil dobavo poceni zemeljskega plina iz Rusije v Nemčijo. Nemška stališča glede sankcij proti Rusiji in zavračanje neposredne vojaške pomoči Ukrajini sprožajo vprašanja, ali je Berlin zanesljiv partner, saj da posreduje mešana znamenja.
Borrell na to odgovarja, da so vse članice Unije zanesljive partnerice in da so enotne. "Nikakršne težave ni z nobeno članico," je zatrdil ob prihodu na zasedanje. Ob tem je izpostavil, da je v Uniji glede Ukrajine "enotnost brez primere".
O možnosti sankcioniranja Rusije z izključitvijo njenih bank iz globalnega sistema za nadzor bančnih transakcij Swift, potem ko je nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock pred dnevi izrazila dvom o učinkovitosti tega ukrepa, pa je Borrell danes dejal le, da je proces odločanja o sankcijah zelo kompleksen.
Glede vprašanja neposredne vojaške pomoči Ukrajini je Borrell povedal, da o tem danes niso govorili, saj je to v pristojnosti članic, oni pa razpravljajo o vprašanjih, ki so v skupni pristojnosti. EU se po njegovih besedah tesno usklajuje s partnericami, kot so ZDA, Kanada in Velika Britanija, s katerimi pripravljajo "močan sveženj sankcij", a danes niso potrdili nič konkretnega, saj proces še poteka.
Danes se je pojavil tudi predlog, da bi se zunanji ministri Unije v znak podpore Ukrajini sestali v Kijevu. Borrell je dejal, da je to možno, če so članice glede tega soglasne, ter da lahko Unija tudi na tak način pokaže solidarnost z Ukrajino, kot jo je danes v Bruslju in pred dnevi v Brestu.
KOMENTARJI (452)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.