Po dolgotrajnih pogajanjih sta EU in Združeno kraljestvo vendarle dosegla dogovor o brexitu.
Britansko blago bo od zdaj dolžno carinjenja in pregledov ob vstopu v EU, torej bo konec s prosto trgovino. Prav tako ne bo nič več z avtomatsko prepoznavo profesionalnih kvalifikacij; zdravniki, medicinske sestre, farmacevti, veterinarji, inženirji ali arhitekti, vsi bodo morali pridobiti dovoljenje za delo v posamezni državi članici.
Kar bo zagotovo velika sprememba, je tudi, da je konec s prostim pretokom ljudi. Državljani Združenega kraljestva tako ne morejo več brez dovoljenj delati, živeti ali študirati v državah članicah. Prav tako bodo za obisk EU zdaj potrebovali potni list, vizume pa le v primeru obiskov, ki trajajo več kot 90 dni v 180-dnevnem obdobju. Dogovor pomeni tudi, da je konec z vsemi programi EU, med bolj znanimi je Erasmus, za katerega je tudi britanski premier dejal, da ga je bilo zelo težko pustiti za sabo, a da je bil "izredno drag".
(Avtor tega tvita je ob objavi dokumenta zapisal: "Ta dokument bi lahko bil naslovljen: 'Da odvrnemo druge'." Prikazuje namreč, kaj vse se za prebivalce UK spreminja).
Pri ribištvu so se dogovorili za tranzicijsko obdobje petih let in pol, v tem času pa bodo pravice ostale nespremenjene – to pomeni, da recipročni dostop do ribolovnih vod ostaja.
Obe strani sta se strinjali, da morata vseskozi dosegati minimalne okoljske, socialne in delovne standarde, vsake štiri leta pa bodo po besedah predsednice Evropske komisije preverili, če se tega držijo. V primeru, da se ugotovi nespoštovanje teh standardov, lahko katerakoli od strani uvede tarife, ki pa jih mora odobriti neodvisni arbitrarni panel.
Podrobnosti dogovora, ki po poročanju BBC obsega kar 1500 strani, sicer še niso znane, vsi pa vemo, da je hudič prav v podrobnostih.
Von der Leynova: Čas je, da pustimo brexit za seboj
Doseči dogovor je bilo zelo težko, je na tiskovni konferenci po doseženem dogovoru dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Z Veliko Britanijo bomo še naprej sodelovali na področju podnebnih sprememb, energije, varnosti, prometa in drugih stvari, ki so pomembne. Še vedno smo močnejši skupaj," je poudarila. Izpostavila je še, da jim je z dogovorom uspelo zagotoviti tudi pet let in pol gotovosti za ribiške skupnosti. Zagotovila je tudi, da so bila sprejeta učinkovita orodja za reagiranje, če pravila ne bodo spoštovana.
Tudi britanski premier Boris Johnson je stopil pred kamere, in ko so ga vprašali, kje so sprejeli največji kompromis, je povedal, da prav pri vprašanju ribištva in ribolovnih vod. "EU je želela tranzicijsko obdobje 14 let, mi smo hoteli tri leta, končali smo pri petih letih," je dejal. Von der Leynova je sicer dejala, da so se dogovorili za pet let in pol.
"Ta debata je vedno tekla o suverenosti. A vprašati se moramo, kaj to pomeni v 21. stoletju. Gre za združevanje naših moči in glasu. Gre za povzdigovanje drug drugega v kriznih časih, namesto da se poskušaš sam postaviti nazaj na noge. In EU dokazuje, da to lahko deluje tudi v praksi," je bila sporočilna predsednica Evropske komisije.
"Zdaj je čas, da obrnemo list in pogledamo v prihodnost. Velika Britanija ostaja naš partner in dolgotrajni zaveznik, še vedno si delimo skupne globalne cilje," je nadaljevala von der Leynova. "Čutim zadovoljstvo in odkrito – olajšanje. Ločitev je pogosto grenko-sladka, a v besedah T. S. Eliota: 'Končati pomeni začeti.' Čas je, da pustimo brexit za sabo."
Glavni pogajalec za EU Michel Barnier pa je dejal: "Ura ne tiktaka več." V nadaljevanju se je zahvalil vsem politikom, državljanom in celo novinarjem za vlogo, ki so jo odigrali v pogajanjih. Pojasnil je, da dogovor temelji na štirih stebrih. To so prosta in pravična trgovina, ekonomsko in socialno partnerstvo, varnost državljanov ter upravljanje sporazuma. "Danes čutimo olajšanje s priokusom žalosti, ko primerjamo, kaj je bilo pred tem in kaj nas čaka," je še dejal.
"Parlament se zahvaljuje evropskim in britanskim pogajalcem za njihova intenzivna prizadevanja za ta zgodovinski dogovor, čeprav v zadnji minuti. Čeprav še vedno globoko obžalujem odločitev Združenega kraljestva za odhod iz EU, pa sem vedno verjel, da je izpogajana ločitev v najboljšem interesu obeh strani. Ta dogovor bo zdaj lahko tvoril nove temelje za gradnjo našega novega partnerstva," pa je sporočil predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli.
'Dogovor je fantastična novica za družine in podjetja po vsej Veliki Britaniji'
"Vse, kar smo britanski javnosti obljubili leta 2016, smo s tem dogovorom izpolnili. Nazaj smo vzeli nadzor nad našim denarjem, mejami, zakoni, trgovino in ribolovne vode. Dogovor je fantastična novica za družine in podjetja po vsej Veliki Britaniji," so v skoraj ekstatični izjavi zapisali na Downing Street številka 10.
"Nič več nismo pod luninim vlekom EU, vezani na pravila EU, evropsko sodišče ne igra več vloge. Vsi naši ključni cilji glede vrnitve suverenosti so bili doseženi. To pomeni, da bomo 1. januarja 2021 imeli popolno politično in ekonomsko neodvisnost," so nadalje zapisali in poudarili tudi to, da bodo imeli nadzor nad tem, kdo vstopi v Veliko Britanijo, saj se bo končal prost pretok ljudi.
"Ta dogovor smo dosegli v rekordnem času pod izjemno zahtevnimi pogoji, ščiti pa integriteto našega trga in trga Severne Irske znotraj njega. Brexit je za nami in zdaj lahko v popolnosti izkoristimo fantastične priložnosti, ki so nam na voljo kot neodvisnemu trgovskemu narodu," so zaključili.
Na tiskovni konferenci je Johnson v nagovoru dejal: "Ljudem, ki to gledajo, bi rad rekel, da je eno, da dobiš svobodo, to je fantastično, ampak kako bomo to znali uporabiti, je tisto, kar bo v prihodnjih letih štelo."
Manj navdušen je bil odziv škotske premierke Nicole Sturgeon, ki je opozorila, da se brexit dogaja v nasprotju z njihovo voljo. "Ni dogovora, ki bi nadoknadil to, kar nam brexit jemlje. Čas je, da si začrtamo lastno prihodnost neodvisnega, evropskega naroda," je dejala. Spomnimo, leta 2016 je 62 odstotkov Škotov glasovalo za to, da bi ostali v EU.
Zasedanje veleposlanikov držav članic EU, na katerem bodo obravnavali dogovor, je po neuradnih informacijah predvideno za petek ob 10.30. Države članice bodo po poročanju francoske tiskovne agencije odločale, ali bodo potrdile začasno uporabo sporazuma.
Pred 31. decembrom, ko se izteče prehodno obdobje po brexitu, ga bo moral potrditi tudi britanski parlament. Ko bo sporazum podpisan in objavljen v uradnem listu EU, bo 1. januarja začel začasno veljati. Evropski parlament pa ga bo obravnaval in potrjeval šele zatem.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.