Etiopski premier Abiy Ahmed je napovedal začetek "zadnje faze" vojaške operacije v regiji Tigraj, ki leži na severu države, in odredil ofenzivo na regijsko prestolnico Mekelle, v kateri živi okoli pol milijona ljudi. Iztekel se je namreč 72-urni rok za predajo, ki ga je premier postavil Tigrajski ljudski osvobodilni fronti (TPLF), ki sicer nadzoruje regijo. TPLF, močna regionalna stranka, pa je napovedala nadaljnji boj. Da so tigrajske sile "pripravljene umreti za obrambo pravice do samouprave v regiji," je dejal vodja Debretsion Gebremichael, poroča BBC.
Abiy je ob napovedi napada na Tigrajsko prestolnico prebivalce pozval, naj ostanejo v domovih, ter dejal, da naj bi imela vojska navodila, naj zaščiti civiliste. Prav tako naj ne bi napadali verskih, zgodovinskih in stanovanjskih objektov. Etiopska vojska naj bi po poročanju AFP že obkolila prestolnico s tanki, v pripravi na napad.
A od začetka vojaških spopadov je bilo ubitih na stotine ljudi, na tisoče jih je moralo zbežati s svojih domov. V sosednji Sudan se je po zadnjih podatkih zateklo vsaj 40.000 beguncev. O tem, kaj vse se dogaja v tigrajski regiji na severu Etiopije, je malo znanega, saj so bile z regijo prekinjene vse telefonske, mobilne in internetne povezave. Organizacije za človekove pravice pa že opozarjajo na vojne zločine, ki bi jih lahko v napadu na regijsko prestolnico zagrešila etiopska vojska, ter na humanitarno krizo, ki bi sledila vojaškemu posredovanju.
Premier Abiy, ki je lansko leto prejel Nobelovo nagrado za mir, pa je v preteklih dneh že zavrnil mednarodno pomoč za mediacijo, češ da gre za notranje zadeve Etiopije.
Vojaško posredovanje v regiji Tigraj je etiopski premier sprožil v začetku novembra, po tem ko naj bi TPLF napadel oporišče etiopske vojske v mestu Mekelle. A nesoglasja in konflikti med osrednjo etiopsko vlado in TPLF trajajo že leta – slednja je bila dominantna sila tako v vojaškem kot političnem življenju države vse do prihoda zdajšnjega premierja Abiyja na oblast leta 2018 in začetka njegovih obsežnih reform. Napetosti so se nato začele zaostrovati, ko je Abiy zaradi pandemije junija prestavil volitve. TPLF je nato trdil, da je mandat osrednje vlade že potekel, v tigrajski regiji pa so svoje volitve izvedli v septembru, osrednja oblast pa jih je razglasila za nelegalne. 4. novembra je nato Abiy napovedal vojaško operacijo proti TPLF. Ta naj bi imela po poročanju BBC okoli 250.000 borcev, večinoma iz paravojaški enot in lokalnih milic. Spopad med Etiopskimi obrambnimi narodnimi silami in Tigrajsko ljudsko osvobodilno fronto bi bil lahko po mnenju analitikov dolg in krvav.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.