Politična skupina EPP je danes potrdila spremembe pravilnika, ki omogočajo izključitev ali zamrznitev pravic članov Fidesza, stranke madžarskega premierja Viktorja Orbana.
Orban je ob tem, kot napovedano, že uradno obvestil vodstvo EPP, da člani Fidezsa izstopajo iz skupine. Pismo vodji politične skupine Manfredu Webru je na družbenih omrežjih objavila podpredsednica Fidesza Katalin Novak. "Spremembe pravil so očitna sovražna poteza proti stranki Fidezs in njegovim volivcem," je v pismu zapisal Orban. "Medtem ko je na sto tisoče Evropejcev hospitaliziranih in ko naši zdravniki rešujejo življenja, je skrajno razočaranje videti skupino EPP ohromljeno z lastnimi upravnimi zadevami ter da poskuša utišati in onemogočiti naše demokratično izvoljene evropske poslance," je še zapisal in "omejevanje zmožnosti našim evropskim poslancem, da opravljajo naloge izvoljenih članov Evropskega parlamenta" označil za odvzem demokratičnih pravic madžarskim volivcem.
Fidesz sicer še vedno ostaja zamrznjen član stranke EPP, ki je sicer že marca 2019 zamrznila članstvo Fidesza, a njegovi evropski poslanci so še naprej delovali kot del politične skupine EPP v Evropskem parlamentu. Na potezi je tako sedaj stranka EPP, je neuradno slišati v Bruslju.
Novakova: Končno so se negotove razmere v zvezi s statusom Fidesza dokončno razrešile
Za spremembe poslovnika je bila potrebna dvotretjinska podpora, za je glasovalo 148 poslancev oziroma 84, 1 odstotka vseh prisotnih. Proti jih je bilo 28.
Iz vrst slovenskih evroposlancev je za potrditev sprememb poslovnika glasovala zgolj Ljudmila Novak, kar je potrdil tudi njen predstavnik z odnose z javnostjo. Proti so tako glasovali Romana Tomc, Milan Zver in Franc Bogovič.
Novakova je v sporočilu za javnost zapisala, da sta EPP in skupina EPP v Evropskem parlamentu vselej zagovornika in branitelja evropskih vrednot, ki so jih postavili očetje povojne Evrope. Ljudje imajo še posebej v času epidemije občutek, da se kršijo človekove pravice, "zato je toliko bolj pomembno, da se v EPP postavimo in borimo za ohranitev težko pridobljene demokracije, ki vključuje človekovo svobodo, svobodo medijev in vladavino prava".
Današnje glasovanje po njenih besedah ni bilo uperjeno zoper katero od članic naše družine, temveč je bilo izvedeno zato, da se jasno postavijo pravila v primeru hudih kršitev vrednot politične skupine. Izstop Fidezsa pa je komentirala z besedami, da gre za njihovo suvereno odločitev. "Končno so se negotove razmere v zvezi s statusom Fidesza v skupini EPP v Evropskem parlamentu tudi dokončno razrešile."
"Nihče ne more sedeti na dveh stolih in zaradi lastnih interesov nenehno majati vrednot in odločitev lastne politične skupine ter nenehno sejati dvom in negotovost o delovanju politične skupine, ki ji pripada. To navsezadnje od nas pričakujejo predvsem naši volivci," še dodaja.
Tomčeva in Zver proti spremembam pravil
Tomčeva in Zver sta v skupnem sporočilu za javnost zapisala, da sprememb pravilnika ne podpirata, saj je "v času, ko so vse moči usmerjene v obvladovanje pandemije, ko poteka vojna s časom za cepiva, zadnja stvar, s katero bi se morali ukvarjati, spreminjanje pravil z namenom izključevanja neke delegacije". Spremembe bodo po njunih besedah "močno vplivale na delo poslanske skupine zato bi moralo do njih priti na podlagi široke in odkrite razpravi".
Menita tudi, da je bilo spreminjanje pravilnika narejeno na hitro, kar bi lahko bilo sporno z vidika izvrševanja mandata demokratično izvoljenih poslancev. "Žal stranka na čelu s predsednikom Tuskom ni bila sposobna najti in sprejeti pomembnih odločitev v povezavi s stranko Fidesz, prelaganje odločitev na ramena poslanske skupine pomeni izogibanje odgovornosti."
Poslanca iz vrst SDS menita tudi, da bo odločitev vodila do sprememb v širšem političnem prostoru in k slabitvi moči ELS, česar se lahko veselijo politični konkurenti.
Bogovič, ki prav tako ni podprl sprememb poslovnika, svojo odločitev pojasnjuje z besedami, da danes niso glasovali le o poslovniku, temveč tudi o usodi EPP, posledično pa tudi o spremembi političnega zemljevida v Evropi. Poudaril je, da je danes žalosten dan za EU in za EPP.
Obžaluje, da je bil ves postopek sprejemanja sprememb poslovnika spolitiziran. Današnja odločitev po njegovih beseda ni bila sprejeta ne ob pravem času ne na pravem mestu, saj da bi rešitev nesporazumov z Orbanom in Fideszom moral poiskati predsednik EPP Tusk ter jo predstaviti na politični skupščini EPP.
Bogovič se boji, da se gre tako v času pandemije, ki zelo slabi EU, tudi v smer velike slabitve EPP, ki lahko kmalu izgubi večino v Evropskem parlamentu, kar bo pomenilo še večjo politično razdrobitev v Evropskem parlamentu, v EU pa krepitev skrajnega desnega pola.
"Sam iz politične skupine EPP nimam nobenega namena izstopiti," je zapisal Bogovič v izjavi. "V SLS, kjer si želimo še naprej povezane Evrope, v kateri se borimo za ohranitev temeljnih evropskih vrednot, v tem trenutku ne vidimo druge alternative, kot je EPP, in zato v SLS ostajamo njen trdni člen," je pojasnil.
Orban je sicer že pred dnevi v pismu Manfredu Webru zagrozil z izstopom Fidezsa iz EPP, če bodo spreminjali poslovnik. "Če Fidesz ni dobrodošel, ne bo vztrajal pri članstvu," je zapisal. Orban je sicer v pismu tudi zapisal, da se EPP že dlje časa spopada s krizo vodenja in tudi s politično krizo. Dejal je, da so v stranki nova interna pravila "napisali v rekordnem času", samo da bi pospešili izključitev članov, kar je po njegovem mnenju "pravno vprašljivo". Dodal je, da je težko razumeti manevre EPP v času, ko ljudje umirajo in države trpijo zaradi velike gospodarske škode, ki jo povzroča pandemija covida-19.
Skupina Evropske ljudske stranke (EPP) ima 187 članov v Evropskem parlamentu. Po več letih razprav v EPP o tem, kaj storiti z Orbanom, ki se sooča z očitki glede kršenja temeljnih evropskih vrednot, načel in pravil, so bile povod za premik besede evropskega poslanca iz Fidesza Tamasa Deutscha, ki je lani novembra izjave vodje skupine EPP Manfreda Webra primerjal s slogani gestapa.
Spremembe poslovnika natančneje opredeljujejo vrednote, ki jih morajo spoštovati člani skupine, in omogočajo izključitev ali zamrznitev pravic vseh 12 članov Fidesza v EPP, ne le posameznega člana.
KOMENTARJI (531)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.