Spremstvo kraljice Elizabete II. je po šestih urah vožnje iz Balmorala prispelo v Edinburgh. Med vožnjo skozi središče mesta je vladala tišina, nato pa je množica, ki se je zbrala ob poslednji poti pokojne kraljice, zaploskala.
Princesa Anne, ki jo spremlja na potovanju proti britanski prestolnici, je skupaj s svojim možem pot opravila v drugem avtomobilu. Ko so krsto njene matere odnesli v dvorec Holyroodhouse - uradno rezidenco monarhinje na Škotskem - se ji je poklonila, krsto s kraljico pa sta na dvorcu sprejela vojvoda Yorški, princ Andrew in vojvoda Wesseška, princ Edward.
V dvorcu bo ostala vse do ponedeljka popoldan, ko bo nadaljevala svojo pot
Pot kraljico je peljala mimo večjih škotskih mest, Aberdee, Dundee in Perth. Vsi kraji so močno povezani z otroštvom in vladanjem kraljice Med drugim je pot zavila tudi čez most kralja Jurija VI., ki je poimenovan po njenem očetu, otroške bolnišnice, ki jo je kraljica odprla leta 2005, mimo mesta Forfar, v bližini katerega je kot deklica preživljala počitnice, in mesta Fife, kjer je njen vnuk princ William spoznal ženo Kate.
Več tisoč Škotov se je zbralo ob cestah, kjer lahko na zadnji kraljičini poti prvič uzrejo njeno krsto. Skozi zatemnjena okna lahko vidijo venec kraljičinih najljubših rož z njenega posestva. Krsta je z Balmorala potovala skozi vas Balater, Aberdeen in Dunde, skoraj pa že prispela v Perth. V Balaterju so se krsti poklonili tudi visoki dostojanstveniki. Tišino ob cesti občasno prekine jok, ponekod tudi razpršen aplavz, Britanci na vozilo z Elizabetino krsto mečejo cvetje.
Zrak je nabit čustvi vsakega izmed nas. Elizabeta je imela velik vpliv, a je bila hkrati tako nežna," je povedala prebivalka vasi Cheryl Barr. "O tem bom še leta pripovedovala svojima otrokoma, da bosta vedela, kako pomembno je, da smo danes tu," pa je povedala Ashleigh Wilson, ki procesijo spremlja s svojo družino.
Kar 240 kilometrov dolgo pot pa sta prepotovala John Palmer in njegova partnerica Kerry Davidson, da sta lahko kraljico še zadnjič pozdravila v Aberdeenu. "Zdelo se nama je pomembno, da prideva. In sva. Bila je stalnica naših življenj. Kar ne morem verjeti, da je n več," je povedal John. "Popolnoma sem strta, bila nam je kot mama. Nikoli je še ni bilo v mojem življenju," pa je povedala 60-letna Linda McKichen, ki je kraljico prišla pogledat v Dundee.
Mislim, da bo prihod procesije mračen trenutek. Ampak upam, da je to tudi njeno praznovanje, pa je pred prihodom kraljice povedala 22-letna prebivalka Dundeeja.
Vozilo s krsto tik za njim spremljata kraljičina hči Ana in mož Tim Laurence, za njima je še 43 vozil, 20 od teh je policijskih. Sprevod iz zraka spremlja tudi tudi helikopter.
Škotska premierka Nicola Sturgeon je Elizabeto II. označila za izjemno žensko. "Žalosten in pretresljiv trenutek, ko njena visokost kraljica še zadnjič zapušča svoj ljubljeni Balmoral," je zapisala. "Danes, na njenem potovanju v Edinburgh, se bo Škotska poklonila izjemni ženski," je dodala.
Pripravljeni tudi že v Edinburgu
Na prihod kraljice se prav tako že pripravljajo v Edinburgu. Pripadniki vojske so se ponoči lahko v miru pripravili na sprejem pogrebnega voza s kraljičino krsto, ki jo bodo ob njenem prihodu uradno sprejeli. Čeprav so si neugodno uro vadbe izbrali zaradi želje po čim manjšem številu gledalcev, jih je vseeno opazovalo kar nekaj ljudi, ob prihodu kraljice pa bo množica še nekajkrat večja.
Ljudje se bodo kraljice spomnili tudi na prvih nedeljskih mašah po njeni smrti. Angleška cerkev je župnijam kraljici v spomin poslala posebna navodila za čas žalovanja, v njih je duhovnike še posebej pozvala, naj cerkve odprejo za dalj časa in tako omogočijo molitve in posebna bogoslužja za Otočane. Vera je bila velik del Elizabetinega življenja, poleg naziva guvernerke anglikanske cerkve je bila tudi v zasebnosti velika zagovornica vere.
Opoldan so se slovesnosti zaradi sobotne razglasitve novega kralja odvile še na Škotskem, Severnem Irskem in v Walesu, poroča BBC. V Cardiffu, Edinburgu in Belfastu so najprej prebrali razglas, pred gradom Edinburg pa je nato zabobnelo še 21 pozdravnih strelov s puškami. Tudi v teh treh mestih se je zbralo več tisoč ljudi.
Kaj bo v nedeljo počel kralj Karel III.?
Med kraljičinim potovanjem do Edinburga bo novoimenovani Karel III. v Londonu izpolnjeval svoje kraljeve obveznosti. Včeraj se je po razglasitvi že sestal s kabinetom, danes se bo srečal generalno sekretarko Commonwealtha, baronico Škotske kasneje pa pogostil še 14-predstavnikov držav članic, med drugim Avstralije, Kanade, Nove Zelandije, Jamajke. Karel III. je že v govorih omenil, da si želi dediščino svoje matere, ko gre za povezovanje držav Commonwealtha, ohranil, čemur je tudi namenjen današnji sestanek. Voditelji držav so ga leta 2018 namreč že sprejeli za svojega novega (takrat še bodočega) vodjo, dnes pa ga še uradno razglašujejo za vodjo.
Predsednik republike Borut Pahor je ob formalni potrditvi Karla III. za kralja Združenega kraljestva in držav Commonwealtha čestital novemu kralju. Kot je danes zapisal na družbenem omrežju, mu je zaželel vse najboljše pri opravljanju pomembnega poslanstva. V čestitki Karlu III. je slovenski predsednik izrazil prepričanje, da se bodo tudi pod njegovim vodstvom nadaljevali razvejani in partnerski odnosi med Združenim kraljestvom in Republiko Slovenijo.
V ponedeljek se kraljičina pot nadaljuje
Na gradu, kjer je kraljica v četrtek umrla, so se doslej od nje lahko poslovili le najbližji sorodniki in uslužbenci. V palači Holyroodhouse bo hrastova krsta z monarhinjo ostala do ponedeljka, nato pa se bo njena pot proti jugu nadaljevala. Takrat jo bodo novi britanski kralj Karel III., princesa Anne, princ Andrew in princ Edward pospremili v katedralo St. Giles, kjer bo ležala 24 ur. Tam bo imela javnost prvič možnost bdeti ob krsti, preden jo odpeljejo v London, poroča STA.
Pogreb kraljice Elizabete II. bo v ponedeljek, 19. septembra, v Westminstrski opatiji v Londonu.
KOMENTARJI (279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.