Tujina

'Uvedba bitcoina v Salvadorju je stava, ki se bo zelo verjetno izšla dobro'

San Salvador, 26. 01. 2022 08.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
169

Nayib Bukele, salvadorski predsednik s pripadajočimi značilnostmi srednjeameriškega diktatorja, obubožano državo krmari skozi pandemično krizo in hazard z uvedbo bitcoina kot plačilnega sredstva. Milenijski milijonar pravi, da si prizadeva v finančno nestabilno državo pripeljati kapital in premožne ljudi. Strokovnjaki za investicije ocenjujejo, da se igra na srečo izplača, saj ima bitcoin dobre dolgoročne obete. Na drugi strani pa nižji sloji ne delijo optimizma finančnih strokovnjakov.

7. septembra 2021 je bitcoin v El Salvadorju postal zakonito plačilno sredstvo. S tem je ta srednjeameriška država postala pionir na tem področju. Politika je namreč prepričana, da je bila odločitev nujna za gospodarsko rast. Zakon, ki ga je sprejela vladajoča stranka, določa, da mora vsak trgovec, ki ima na voljo primerno tehnično opremo, bitcoin sprejeti za plačilo. Prebivalci države bodo lahko z bitcoinom tudi plačevali davke. Menjalni tečaj iz bitcoina v ameriški dolar, ki je uradna valuta v državi že od leta 2001, bo prosto določal trg. 

Nayib Bukele
Nayib Bukele FOTO: AP

Plačevanje s kriptovalto prebivalci izvajajo prek digitalne denarnice Chivo, ki pa je povzročala že nekaj začetnih težav. Oblasti so zaznale več primerov ponarejanja denarnic in drugih tehničnih težav. Po zadnjih navedbah predsednika Nayiba Bukeleja denarnico uporablja več kot pol milijona prebivalcev. 

Vseeno pa kar 70 odstotkov prebivalcev uvedbi bitcoina in drugih kriptonačrtom oblasti nasprotuje. Podoben je tudi delež ljudi, ki nima dostopa do tradicionalnih finančnih storitev in so odvisni od nakazila v ZDA živečih sorodnikov. Ta predstavljajo kar 23 odstotkov BDP oziroma šest milijard dolarjev (5,32 milijona evrov). Vlada upa, da se bodo s tem izognili visokim bančnim provizijam pri pošiljanju denarja iz tujine. 

Seme nasprotovanja uvedbi novega plačilnega sredstva je tudi spomin prebivalcev na leto 2001, ko je "dolarizacija" države povzročila tudi hud udarec za manj premožne, povečala razlike in sprožila širše nezadovoljstvo. Pomembno dejstvo pri nizki popularnosti vladne bitcoin strategije pa je tudi splošno nepoznavanje koncepta kriptovalut, saj je z osnovnim poznavanjem seznanjenih le slabih pet odstotkov prebivalstva. 

Kritiki pravijo, da gre pri "bitcoinizaciji" za slabo premišljen poskus saniranja globokih strukturnih problemov države, ki je v času pandemije zabredla v eno največjih ekonomskih kriz v zadnjih desetletjih. Bukele, ki si prizadeva za večji dotok kapitala in zavrača zahteve po progresivnih obdavčitvah, se sooča tudi z dolgom, ki je presegel 90 odstotkov BDP ter nezadovoljstvom Svetovnega monetarnega sklada (IMF). Ta je v torek pozval državo, naj preneha uporabljati bitcoin kot plačilno valuto. Opozorili so, da sprejetje kriptovalute kot zakonito plačilno sredstvo "povzroča velika tveganja za finančno in tržno integriteto, finančno stabilnost in varstvo potrošnikov".

Po drugi strani pa bi se v dolgoročnem smislu odločitev predsednika lahko izplačala, izpostavlja strokovnjak za investiranje in avtor Robert Rolih, ki državo vidi kot "upornika, ki gre v svojo smer, za katero obstaja zelo velika verjetnost, da bo uspešna."

Robert Rolih, avtor knjige The Million Dollar Decision.
Robert Rolih, avtor knjige The Million Dollar Decision. FOTO: Arhiv ponudnika

Po njegovem mnenju je odločitev za uvedbo bitcoina kot plačilnega sredstva malce preuranjena, medtem ko je uporaba bitcoina kot denarne državne rezerve odločitev, ki ima možnost za uspeh. "Bitcoin v osnovi ni namenjen temu, da bi bil klasična valuta. Zaradi nihanj v vrednosti ga zelo težko uporabljamo v ta namen. Za valuto potrebujemo stabilnost. Recimo, ne glede na to, da imamo inflacijo, vseeno vemo, kaj ti en evro lahko kupi. Pri bitcoinu pa zadeva zelo hitro raste in pade," pojasnjuje.

Rolih vidi pri vlaganju v državne rezerve potezo, ki bo državi na dolgi rok koristila. "Zelo težko vidim scenarij, kjer bitcoin na dolgi rok ne bo deloval. Videli smo, da zlato v zadnjih desetih letih stagnira in je izgubilo tisti lesk. Zelo težko vidim neke scenarije, kjer bi na dolgi rok, recimo pet do deset let, bitcoin imel slabše donose kot zlato."

Bukele je že pred časom tudi razkril načrte za ustanovitev t. i. Bitcoin Cityja, mesta, v katerem investitorji s celega sveta ne bi plačevali davkov. Nekateri ob tem opozarjajo, da bi takšna ideja v državo pripeljala še več kriminalnih organizacij, ki bi El Slavador spremenile v pravo pralnico denarja. Rolih, ki sicer opozarja, da do uresničitve tega projekta morda nikoli ne bo prišlo, pa idejo vidi kot pozitivni del zgodbe. "Gre za potezo, ki bi v državo lahko pritegnila investicije in premožne ljudi."

El Salvador ima sicer velike težave zaradi šibkega gospodarstva in velikih dolgov, s tem pa velja za precej rizično državo za vlagatelje. "Takšne poteze vedno predstavljajo tveganje," pravi Rolih, vendar "bi se s tem, ko so izdali bitcoin obveznico, vse lahko končalo dobro, če bo seveda šlo tudi bitcoinu dobro." "Na njihovem mestu, bi šel tudi sam v ta rizik. Ocenjujem, da je 95-odstotna možnost, da jim bo to uspelo. Če pa bitcoin ne bi dosegel predvidenih rasti, se jim eksperiment ne bo posrečil. Vendar glede na to, da gre za že tako rizično državo, se mi ne zdi, da bi v primeru neuspeha to poslabšalo razmere v državi. Gre za neko stavo, ki ima zelo veliko verjetnost, da bo izšla dobro." 

Po koncu pandemije bi se zaradi bitcoin pionirstva sicer okrepil turizem, ki bo verjetno na morske obale privabil številne vplivneže in "digitalne poslovneže".

Bukelejev zakon pa predstavlja tudi veliko ekološko nevarnost, opozarjajo okoljevarstveniki. Leta 2017 je Salvador po desetletni bitki, ki je ekološke aktiviste stala več življenj, postal prva in edina država na svetu, ki je prepovedala rudarjenje kovin. Zdaj je predsednik ponudil, da bo omejene geotermalne vire države usmeril v rudarjenje bitcoinov, kar bi Salvador lahko hitro prisililo, da se zateče k uvozu energije na osnovi ogljika, da bi zadovoljil svoje domače potrebe.

A Bukele ima asa v rokavu, pove naš sogovornik. In to je vulkanska energija. El Salvador bo namreč izdal Bitcoin obveznice oz. Vulkanske obveznice. Izdali naj bi jih za 1 milijardo USD ob 6,5-odstotni letni obrestni meri. Ob tem naj bi vlagatelji prejeli tudi del donosov, ki jih bo v tem obdobju dosegel Bitcoin."Če bodo uspeli vulkansko energijo pridobivati z nizkimi stroški in jo uporabiti za rudarjenje bitcoina, bi lahko rešili ta problem. Gre za elektrarne, ki jih poganja vulkan in predstavlja poceni vir obnovljive energije. Zelo težko pa je trenutno oceniti, ali bodo stroški te energije dovolj nizki, da jim bo to dobičkonosno."

Za salvadorske družine delavskega razreda, ki so odvisne od mezdnega dela in bodo prejele le drobtinice državnega poslovanja s kriptovaluto, je perspektiva precej drugačna. Zato sindikati poudarjajo, da "bitcoinizacija" ni orodje za emancipacijo salvadorskega gospodarstva pred odvisnostjo od tujine, ampak ponuja le nove oblike podrejenosti in zunanje ranljivosti.

Državo so zato pretresle številne demonstracije in tudi aretacije nekaterih kritikov uvedbe bitcoina ter z njim povezane infrastrukture. Bukele je prek njemu naklonjenega ustavnega sodišča uspel izvesti tudi čistko v pravosodju in suspendirati nekatere sodnike. Protestov so se udeležili sindikati, vojni veterani, leva in desna opozicija ter še nekatere organizacije civilne družbe. Proteste so spremljali tudi neredi.  

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (169)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

paxos
26. 01. 2022 19.16
-1
Zelo dolg članek zelo pesimistične narave, pa ste opazili da v celotnem članku ni niti enkrat navedeno zakaj je sprejetje BTC kot plačilno sredstvo slabo za gospodarstvo El Salvadorja? Demokratično izvoljenega predsednika označujejo za ''diktatorja'' in na vsak način želijo očrniti majhno državo, ki se je odločila 2% državne blagajne investirati v BTC. Verjamem, da če bi kdorkoli od vas, ki širite pesimizem in blatite v komentarjih, zapravil 10 ur za razumevanje Bitcoina in gibanja ki stoji za njem, spremenili pogled. Ne mešajte Bitcoina v iste vode kot NFT-je in razne Altcoin natege. 2010: ''Kak Bitkonj?'' 2011: ''Nihče ga ne uporablja'' 2012: ''Je samo za piflarje'' 2013: ''Je samo za kriminalce'' 2017: ''Je samo za hazarderje'' 2019: ''Je samo za majhen % populacije'' 2020: ''Je samo za majhna podjetja'' 2021: ''Je samo za majhne države''
Space Voyager
26. 01. 2022 20.29
+0
Ne seri. Bitcoina ni, so samo številke na diskovju. Idiotizem, ki ima primerljiv dogodek v zgodovini s čebulicami tulipanov. Pa tiste so lahko vsaj vzcvetele. Bitcoin pa je še živ iz samo dveh razlogov - človeške želje po dobičku brez dela ter zaradi strahu špekulantov, da bodo izgubili celoten vložek. V resnici pa gre za vapour valuto, ki bo slej kot prej izhlapela, skupaj z ostalimi smetmi.
alicante1234
26. 01. 2022 16.36
+1
Nateg stoletja.
Space Voyager
26. 01. 2022 13.48
+3
Poglejte si članek na YT, kanal TLDR, iščite pod "Will Bitcoin Bankrupt El Salvador?". Tale naš članek pozabi povedati, kako divje nihanje valute vpliva na državo... Bitcoin se bo za Salvador zelo verjetno končal ZELO slabo, kar je bilo za pričakovati od prevzema neobstoječe valute...
krojacekhlacek
26. 01. 2022 13.37
-3
Zadeva je blazno preprosta. Najprej ugotovite kaj Crypto sploh je. (Investirajte cca 100 - 200h svojega časa). Nato se opogumite, kupite in pustite, da dela za vas. Odvisno od projekta boste letno dobili od cca 3% - do cca 19% obresti. Ko se boste izobrazili, boste pravtako dojeli kako vas banke in politiki lupijo k male zajčke. Lahko pa ne naredite nič in vam bo Banka z veseljem izplačala 0.03% letne obrestne mere.
User416781
26. 01. 2022 14.57
+2
...resno misliš, da bo ta zadeva rasla v nedogled? Se ti zdi to realno? Ravno zaradi takega razmišljanja večina vlagateljev v kripto na koncu, kljub rasti tečajev, izgubi. Ker nikoli ni dovolj.
paxos
26. 01. 2022 19.36
+2
Najslabši način kako predstavit BTC je tako da govoriš kako se da ''mastno'' zaslužit, kaj če bi se ljudje prvo naučili, katere probleme ta tehnologija lahko reši? Potem pa ob razumevanju in po lastni presoji v nakup..
User416781
26. 01. 2022 19.51
+0
Tehnologija nima nobene veze s kriptovalutami oz. ima veze le toliko, da jih je omogočila. Drugače pa noben ne kupuje krptovalut zaradi tehnologije. Gre za čisto špekulativno naložbo in nič drugega.
Moj?ica123
26. 01. 2022 13.11
+0
Sn kipa kojne, pa sn puhno. Pa en lp
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 13.08
-1
Micro Tragedy je zadnje case nekam manj popularna
Milč
26. 01. 2022 12.56
Ubitikonj pa ja
blaow
26. 01. 2022 12.37
+3
pa tega roliha propagirate sej niste resni. scam scam scam
blaow
26. 01. 2022 12.33
+3
pa dej no GDP el salvadorja je 24.5b in oni so kupli bitcoin za 200m. To ni nič lol.
Fulano in Beltrano
26. 01. 2022 13.35
Uradno imajo 1.801 bitcoin. Povprečno so na enoto plačali 49.100 dolarjev.
blaow
26. 01. 2022 14.09
+2
seprav cca 88miljonov $ so zapravli za bitcoin ali drugače povedano manj kot 1% bruto domačega proizvoda El salvadorja (24b$) Ja res men zgleda da bojo bankrotiral zarad tega haha
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.54
+2
Ti trgovci z odpadnimi kovinami, ki kupujejo prometne znake, prometne varnostne ograje, železniške pragove, smerokaze, .... vedo, da ogrožajo ljudi ko so jih nasankali v tole ☠️
gongash
26. 01. 2022 11.53
-5
Vse centralne banke so userjene v prepoved. Velika večina si takih nihanj ne more privoščiti. Najverjetneje se bodo kriptivalute še držale nekaj časa ne bodo pa več tako profitabilne. Sicer so pa to same špekulacije in trošenje energentov za brezeveze. Zaradi tega se je tudi močno podražila strojna računalniška oprema. Več slabega kot dobrega.
slim386
26. 01. 2022 12.15
+4
Več kot očitno neveš o čem govoriš. Med tem ko se vedno več institucijskih investitorjev odloča za kriptovalute ti bluziš o nenaklonjenosti. Kar se tiče strojne opreme se le-ta ni podražila zaradi mininga ampak zaradi povpraševanja po elektroniki med korono in pa zaradi uničenja ene od dveh ogromnih kitajskih tovarn ki se ukvarja z izdelovanjem mikročipov. Energetsko je btc potraten vendar se pojavljajo in uveljavljajo POS alternative.... ne bluzi
paxos
26. 01. 2022 19.19
+1
Bitcoin ni krivec za podražitve grafičnih kartic kot navaja gongash. Uporabljajo se Asic minerji, ki so proizvedeni v popolnoma drugih obratih kot grafične kartice. Delni krivec za podražitve kartic je pravzaprav Ethereum, ki ima v prihodnosti napovedan izstop iz zagotavljanja varnosti s pomočjo rudarjenja.
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.49
+3
Vsi govorijo da smeš vlagat samo kar si lahko privoščiš izgubit, a skorajda noben od teh si ne more privoščit izgubit teh vložkov.
Gardon Game
26. 01. 2022 11.46
+0
cripto valute so cringe.
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.41
+5
Tudi Rusija sedaj grozi z regulacijo Bitcoina. Kdo je že trdil da se tega ne da regulirat? 🤡😅
MojsterSplinter
26. 01. 2022 11.54
+1
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.56
+0
Verjetno se Biden želi znebit črnske populacije
slim386
26. 01. 2022 12.43
+0
In kako ga boš reguliral pametni? Razloži
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 13.10
Bos videl cez mesec dni kako. Tako kot so davcne oaze
slim386
26. 01. 2022 13.12
+1
To kar govoriš o rusiji se je zgodilo že najmanj 6x pa še vedno funkcionira. Še enkrat razsvetli me kako ga boš reguliral....
blaow
26. 01. 2022 14.11
+2
kr neki sanjajo, kitajska vsako leta 5x "bana" bitcoin.
paxos
26. 01. 2022 19.20
Pozanimaj se še enkrat, Putin je podal svoje mnenje na temo BTC že večkrat (med drugim danes).
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.37
+1
Malo bo sedaj nihalo, potem MORDA poskoči, naivni vložijo še več, nakar ZDA udarijo z regulativo in bo zgrmelo skoraj do tal. Premožni pa tik predtem z visokimi vzvodi v kratkih pozicijah. Tako se preliva kapital od neumnih k pametnim 😜😒
ivancek123
26. 01. 2022 11.55
+5
regulacija ni nujno slaba stvar... veliko instticualnih vlagateljev čaka na regulacijo da bodo vložili ko bodo z zakonom določene pravice in dolžnosti vlagateljev.
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 12.38
User416781
26. 01. 2022 15.00
Ampak z regulacijo je možno, da bodo tudi potencilani donosi (in seveda tudi izgube) bistveno nižji in s tem manj zanimivi.
LOS - T
26. 01. 2022 11.14
-2
Če veš da bo kilogram kruha čez eno leto stal isto, potem je vsakomur lažje živeti, načrtovati, varčevati in delati vsak dan. Bitcoin naj bi v osnovi to omogočal, bomo videli, če vseeno nima tudi on kakšne luknje za finančne malverzacije in finanlčne špekulatne, kot so ti tatovi na svetovnih borzah, ki iz nič ustvarjajo neke fiktivne miljarde in uničujejo vrednost naših prihrankov.
User416781
26. 01. 2022 11.29
+2
Na kakšen način pa naj bi BTC to omogočal?
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.39
+5
Legal
26. 01. 2022 11.55
-1
pero to je težko razumeti, sploh, če res ne veš zakaj se gre. V kripto je po svetu na nek način vključenih komaj 2-3% svetovnega prebivalstva. Ko se bo ta odstotek povečal na 20-30% takšnega nihanja bitcoin ne bo več imel. Ti sploh ne boš več govoril o Bitcoinu ampak boš rekel...moja plača je bila toliko in toliko Satoshijev. 1 BTC bo imel sedaj nepredstavljivo vrednost!
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.57
+1
aha. Ti računaš da bo v to vključena vsa svetovna populacija in to na omejenih količinah bitcoinov. Ostalih tisoče raznih coinov bodo pa izginili a ne?!?
User416781
26. 01. 2022 15.01
+1
Jaz zelo dobro razumem o čem se gre. In ravno zato trdim, da zgornji komentar nima veze z realnostjo.
User416781
26. 01. 2022 11.13
+3
Če pa Rolih tako reče, bo pa že res...
Synchro
26. 01. 2022 11.03
-1
Edini ko sem bo na koncu smejal bo Bukele sam. Država kjer je plačilno sredstvo BTC enostavno ne more bankrotirat. Za razliko od USD ki je samo vroči zrak in tiskan v enormnih količinah. Je pa tudi res da EUR nič ni kaj boljši. Za razliko od fiat valut, je BTC deflacijska valuta in to je bistvena razlika. Več kot 21mio jih nikoli ne bo v obtoku. Za kar pri fiat valutah ne moremo trdit. Če jih zmanjka, jih pač natistenjo in s tem omogočij inflacijo. Fiat valute so zastarele valute brez kakršnekoli vrednosti.
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.07
+6
LOS - T
26. 01. 2022 11.19
-4
Če veš kako funkcionirajo šuškavci in kako bitcoin, potem veš kdo je tle nepismen. EURe si tiska in tiska, da se nafila vse te dodatke in podpore po koronakrizi, jasno da je 1000 na banki iz 2019 danes samo še 500. Bitcoin je pa, če sem prav razume dokumentarc, omejena in fiksna količina, 1 je še vedno 1, preminja pa se samo v odnosu do šuškavcev. Če torej šuškavce ukinemo, bo 1 bitcoin ostal enak enemu za večno. Teorija. Dokler finančni lopovi tudi tega ne pogruntajo kako se tu obogatiti brez da bi kaj ustvarjal.
BildiTheEmperor
26. 01. 2022 11.32
+3
Očitno ti ne veš kako funkcionirajo šuškavci in kako BTC. Boš že še izvedel 👌🐑
paxos
26. 01. 2022 19.22
+1
Če bi vedel kako funkcionira BTC, ne bi imel takega stališča. Eno je da lažeš ljudem po spletu, drugo je da lažeš samemu sebi.
Amasakul
26. 01. 2022 10.56
-1
Groza, vse bo zastonj.
pikec11
26. 01. 2022 10.56
+3
Slovenija je polna kripto milijonarjev. Težava je v tem ker zaradi nejasne davčne politike nočejo tvegati prenosa na banke. Davčna pa ima zaradi El Salvadorja težavo saj glede na to da je tam bitcoin uradna valuta tega ne smejo obdavčiti. Tuje uradne valute pri nas niso predmet obdavčitve. V prihodnosti bo še več držav sledilo El Salvadorju. Tudi Slovenija ampak kot vedno ta zadnja kot pasja jajca.