Nasin zemeljski observatorij je sporočil, da je podvodni vulkan na Tongi med izbruhom 15. januarja, ki je kasneje sprožil tudi cunami, razbitine pognal tudi do 40 kilometrov visoko v zrak.
"Ocenjujemo, da je bila količina energije, ki se je ob tem sprostila, enakovredna okoli desetim megatonam TNT-ja," je dejal Nasin znanstvenik Jim Garvin. Izbruh je bil tako stokrat močnejši od eksplozije atomske bombe, ki so jo leta 1945 odvrgli na Hirošimo. Ta naj bi namreč sprostila okoli 15 kiloton (oz. 15.000) TNT-ja.
Eksplozija, ki jo je bilo mogoče slišati vse do oddaljene Aljaske, je bila verjetno eden najglasnejših dogodkov na Zemlji v zadnjem stoletju, pravi geofizik z ameriškega geološkega zavoda Michael Poland. "To je morda najglasnejši izbruh po izbruhu indonezijskega vulkana Krakatau leta 1883," še dodaja. Njegov izbruh je v 19. stoletju ubil na tisoče ljudi, pepel, ki ga je izpustil v zrak, pa je regijo ovil v temo.
Garvin je sicer prepričan, da je po izbruhu podvodnega vulkana najhujšega konec – vsaj za zdaj: "Če podatki preteklih opazovanj vulkanskih izbruhov v tovrstnem okolju držijo, bo do naslednje podobne eksplozije preteklo še kar nekaj časa."
Vulkan Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai je medtem otoško kraljevino Tonga prekril z debelo plastjo strupenega pepela, ki je zastrupil pitno vodo, uničil pridelke in popolnoma izbrisal vsaj dve vasi. V cunamiju, ki je sledil izbruhu, pa sta v Peruju ugasnili vsaj dve življenji.
Valovi cunamija so v Peruju povzročili tudi razlitja naftnega tankerja, zaradi česar so tamkajšnje oblasti razglasile okoljsko katastrofo. Razlitje nafte v bližini perujske prestolnice Lima je namreč povzročilo onesnaženje plaž in pogin ptic, prizadelo pa je tudi ribiško in turistično industrijo.
Obseg uničenja na Tongi medtem še vedno ostaja neznanka, kajti komunikacija z oddaljenimi otoki ostaja prekinjena. Domačine ob tem skrbi tudi vpliv izbruha in vulkanskega pepela na njihovo zdravje. Prebivalci poročajo, da pepel draži oči in povzroča rane v kotičkih ust.
Na otok so že prispele japonske, novozelandske in avstralske obrambne sile s prvo pomočjo. Pripeljale so tudi trenutno najnujnejšo dobrino – čisto vodo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.