Iz urada župana Lvova, kraja na zahodu Ukrajine, so potrdili, da so ruske sile še pred zoro sprožile letalski raketni napad na Mednarodni center za mirovne in varnostne operacije v Javorivu pri Lvovu. Gre za kraj, ki je od poljske meje oddaljen le okoli 16 kilometrov.
Kot je dejal vodja regionalnih oblasti v Lvovu Maksim Kozicki, so na oporišče, ki leži okoli 40 kilometrov severozahodno od Lvova, izstrelili osem raket. V napadu naj bi bilo po prvih informacijah ubitih devet oseb, kasneje so število žrtev popravili na 35. Še 134 naj bi jih bilo ranjenih, poroča Sky News.
Napad je pomenljiv, saj se je zgodil zelo blizu poljske meje in bi lahko bil opozorilo Natu, ki je vojaško bazo pogosto uporabljala za vojaške vaje. Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jake Sullivan je dejal, da bi se zahodni blok lahko odzval z vso močjo, če Rusija napade ozemlje Nata. Nato bi namreč s tem lahko sprožil 5. člen, ki govori, da napad na eno članico zaveze velja za napad na vse zaveznice. ZDA ob tem Rusijo neposredno svarijo pred uporabo kemičnega orožja. Kot pravi, bi bila namreč uporaba orožja za množično uničenje šokantna poteza, ki bi prestopila vse meje mednarodnega prava.
Lvov je sicer območje v Ukrajini, ki je doslej veljalo za relativno varno in kamor so se zatekli številni begunci iz vzhodne Ukrajine. Tja se je zateklo več tisoč beguncev.
Tarča napada je bilo davi tudi letališče mesta Ivano-Frankovsk na zahodu države. Kot je na Facebooku objavil tamkajšnji župan Ruslan Marcinkiv, je šlo pri jutranjih eksplozijah "po prvih informacijah za napad na letališče". Prav tako se napadi nadaljujejo v Harkovu, Irpinu, Černigovu, Mariupolu in številnih drugih ukrajinskih mestih.
Ukrajinsko ministrstvo za zunanje zadeve je na spletu delilo tudi videoposnetek, ki naj bi prikazoval s tlemi zradirano srednjo šolo v Mikolajevu, mestu blizu Črnega morja. Lokalni ukrajinski uradniki pa so sporočili, da naj bi bilo v mestu Mariupol do zdaj v spopadih ubitih že najmanj 2187 ljudi. To pristaniško mesto je že od začetka invazije prizorišče močnega obstreljevanja, ruske sile pa so blokirale izstopne poti, oskrbo z električno energijo in dostop do vode.
Po tem ko naj bi ruske oborožene sile že v petek ugrabile župana Melitopola, naj bi na njegovo mesto zdaj postavile novega voditelja. To je postala Galina Danilčenko, ki je bila prej članica mestnega sveta. Ob tem pa je ukrajinski zunanji minister sporočil tudi, da naj bi ruska vojska ugrabila še enega župana. Tokrat župana mesta Dniprorudne, ki leži na jugu Ukrajine, Jevhena Matvejeva.
Podoljak: Kijev že oblegan
Medtem se v Kijevu pripravljajo na srdit spopad za ukrajinsko prestolnico, ki se ji Rusi vse bolj približujejo in ji grozi obkolitev.
Vodja urada ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak je po navedbah AFP dejal, da je Kijev dejansko že "oblegan", vojska in prostovoljci pa se pripravljajo, da bodo mesto branili od ulice do ulice. Kijevu se ruske sile približujejo s severa, zahoda in severovzhoda.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je pozno sinoči v video nagovoru sporočil, da Rusi ne morejo zavzeti Ukrajine. "Ruski napadalci nas ne morejo zavojevati. Nimajo moči, nimajo duha. Držijo se le nasilja, le terorja, le orožja. In tega imajo veliko," je dejal Zelenski. Čez dan je obiskal ranjene vojake v tamkajšnji bolnišnici in jim podelil državne časti za požrtvovalnost.
Morebiten žarek upanja medtem prihaja tako iz ukrajinske kot tudi ruske strani. Obe namreč sporočata, da bi lahko pogajanja v prihodnjih dneh obrodila sadove. Pogovori med Ukrajino in Rusijo so dosegli bistven napredek in dogovor med obema stranema bo morda možen že kmalu, je dejal ruski delegat Leonid Slutskeg.
ZDA bodo Rusiji za smrt ameriškega novinarja naložile "ustrezne sankcije"
Ukrajinski parlament je na svojem kanalu na Telegramu objavil, da je v Irpinu pri Kijevi je umrl novinar New York Timesa. Kasneje je načelnik kijevske policije Andrij Nebitov potrdil, da je umorjen 51-letni dopisnik New York Timesa Brent Renaud. Ranjena sta bila še dva druga novinarja, eden od njiju pa naj bi v bolnišnici v Kijevu dejal, da so ruske sile nanje streljale, ko so skušali posneti ljudi, ki so bežali iz ukrajinske prestolnice.
Novica o smrti ameriškega novinarja so bile "šokantne in grozljive", je dejal ameriški svetovalec za nacionalno varnost. Z ukrajinskimi uradniki se bodo posvetovali, kako je do smrti novinarja prišlo, je zagotovil.
Na Poljsko zbežalo skoraj 1,7 milijona beguncev iz Ukrajine
Na Poljsko se je od začetka ruske invazije 24. februarja zateklo skoraj 1,7 milijona beguncev iz Ukrajine, je danes tvitnila poljska obmejna straža. Samo v soboto je mejo prečkalo okoli 79.800 ljudi, kar je pet odstotkov več kot prejšnji dan.
Od polnoči do 7. ure davi je poljska obmejna straža naštela 16.800 ukrajinskih beguncev. Dotok beguncev na Poljsko je največji na mejnem prehodu Medyka na jugovzhodu države.
Trenutno ni uradnih podatkov, koliko jih ostane na Poljskem in koliko jih potuje naprej v druge države EU.
Ruska invazija na Ukrajino je privedla tudi do velikega pritoka beguncev v mesto Berehove na zahodu Ukrajine ob meji z Madžarsko. Od tam pa se množično odseljujejo prebivalci madžarske narodnosti, ki bežijo pred vpoklicem v vojsko. Okoli polovica od 22.000 prebivalcev dvojezičnega mesta Berehove je namreč Madžarov in ti se zdaj večinoma selijo k sorodnikom na Madžarsko.
Medtem so v hotelih, penzionih in tudi šolskih stavbah tega mesta nameščeni ukrajinski begunci in na ulicah je zdaj po poročanju francoske tiskovne agencije AFP slišati večinoma le ukrajinščino. Po navedbah županstva Berehove trenutno gosti od 4000 do 5000 notranje razseljenih beguncev.
KOMENTARJI (1415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.