Osebje za požarno varnost in vozila so se odzvali v nekaj minutah, so sporočili iz IAEA. "V tem trenutku nič ne kaže na preboj sarkofaga. Raven sevanja znotraj in zunaj ostaja normalna in stabilna. O žrtvah ni poročil. IAEA še naprej spremlja razmere," so zapisali v izjavi za javnost.
Ukrajinska služba za izredne razmere je delila tudi fotografije iz notranjosti elektrarne in domnevne ostanke eksplozivne naprave.
Vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafael Grossi je povedal, da današnji incident v Černobilu ter nedaven porast vojaške aktivnosti v okolici največje jedrske elektrarne v Evropi Zaporožje kažeta na stalnost jedrske grožnje. "Ni prostora za pasivnost in IAEA ostaja v visoki pripravljenosti," je dejal.
Na eksplozijo se je odzval tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je za napad obtožil Rusijo. "Gre za teroristično grožnjo za celoten svet," je zapisal na družbenem omrežju in dodal, da je požar pogašen, škoda na sarkofagu pa da je velika. Ob tem je dejal, da Rusija očitno ni pripravljena na mirovna pogajanja. Na drugi strani je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je zanikal vsakršno vpletenost Rusije v napad. "Nimam podrobnih informacij. Kar vem, je, da ne more biti govora o napadu na to ali ono jedrsko infrastrukturo. Ruska vojska tega ne počne," je dejal Peskov. Ocenil je, da gre "verjetno za še eno provokacijo Kijeva".
Jedrska elektrarna v Černobilu se nahaja severno od Kijeva in je od začetka aprila 2022 pod nadzorom Ukrajine. Gre sicer za prvi tovrstni dogodek od začetka vojne. Po ruskih podatkih je bila po ukrajinskem topniškem obstreljevanju v mestu Enerhodar blizu jedrske elektrarne v Zaporožju, ki jo od leta 2022 zasedajo ruske sile, prekinjena oskrba z elektriko in vodo. Po poročanju ruske tiskovne agencije Tass je ukrajinska vojska proti termoelektrarni v Zaporožju izvedla 15 topniških napadov. Na bližnjo jedrsko elektrarno pa napad ni imel vpliva, poroča nemška tiskovna agencija dpa.