Na včerajšnji dan je podpredsednico ZDA Kamalo Harris pričakalo veliko presenečenje. Pred hišo sta jo namreč čakala dva avtobusa polna nezakonitih priseljencev. Gre za namerno potezo s strani republikanskih guvernerjev, ki na tak način želijo opozoriti demokrate, naj se odločijo za ostrejšo politiko do nezakonitega priseljevanja v ZDA. Pred Kamalino hišo so odložili od 75 do 100 ljudi, večinoma venezuelskih državljanov. Kasneje je po njih prišla nevladna organizacija in jih preselila v cerkev.
"Harris trdi, da je naša meja varna in zanika krizo," je pozneje na Twitterju zapisal guverner Teksasa Greg Abbott. "Migrante pošiljamo na njeno dvorišče, da bi Bidnovo administracijo pozvali, naj opravi svoje delo in zavaruje mejo."
Predsednik ZDA Joe Biden je v četrtek obsodil določene republikanske guvernerje, ki po njegovem prepričanju priseljence uporabljajo kot orodje za politične igrice, potem ko so iz Floride in Teksasa več deset ljudi z avtobusi in letali prepeljali v demokratske države.
"Republikanci se igrajo politiko na hrbtih nedolžnih ljudi. To, kar počnejo, je preprosto napačno, neameriško in brezobzirno," je dejal Biden. "Imamo vzpostavljene postopke za upravljanje migracij na meji in prizadevamo si, da bi bili varni, urejeni in humani. Republikanski uradniki ne bi smeli posegati v ta proces s takšnimi političnimi podvigi," je dodal.
Do poteze je prišlo le dan po tem, ko je floridski guverner Ron DeSantis poslal dve letali z migranti v letovišče liberalcev Martha's Vineyard, kar je dodobra razjezilo demokrate in spodbudilo buren odziv v medijih. Republikanski guvernerji, kot je DeSantis, se za take poteze odločajo v znak protesta zaradi neustreznih zveznih prizadevanj za varnost južne meje.
Politične napetosti med obema stranema naraščata prav zaradi ogromnega števila ljudi, ki prihajajo na ameriško-mehiško mejo, zvezne države, kot sta Teksas in Arizona, pa so na tisoče migrantov poslale v mesta, kot so Chicago, New York in Washington DC.
Zdi se, da obe državi stopnjujeta taktiko, zaradi katere republikanske države pošiljajo migrante na demokratična območja.
Med migranti na avtobusih v Washingtonu sta bila tudi Delinyer Mendoza in njegova partnerica Maybel, mlad venezuelski par, ki je v ZDA prispel po napornem pohodu po Srednji Ameriki in Mehiki.
Medtem ko so uradniki v Teksasu paru povedali, da se odpravljata v Washington, sta šele od novinarjev kasneje izvedela, da sta pred hišo podpredsednice.
"Nismo vedeli," je dejala Maybel. "O tem smo izvedeli od vseh vas ... Smo v negotovosti in smo se nameravali sprehajati naokoli, ne da bi vedeli, kje smo," so povedali novinarjem. Par se je nameraval odpraviti v New York, kjer imata družino.
Drugi priseljenec, kubanski državljan Leonardo Perdomo, je za Reuters povedal, da se je vkrcal na avtobus v Teksasu, potem ko so mu uradniki ponudili brezplačen prehod v Washington. V tem primeru migrantom ne grozi aretacija, saj jih republikanske države pošiljajo v demokratska mesta, ki se ponašajo s tem, da nezakonitih priseljencev ne preganjajo.
Ne moremo se torej ozreti mimo nezakonitih migrantov, ki so navsezadnje žrtve igric republikancev in demokratov. Migrante naložijo na avtobuse ali letala in jih brez informacij odpeljejo nevedoč, kam gredo, kje bodo tisto noč spali in ali bodo sploh kaj jedli. Migranti večkrat povedo, da imajo občutek, da se njihovo trpljenje izkorišča.
KOMENTARJI (249)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.