Duma je ustavne spremembe potrdila s 383 glasovi za in 43 vzdržanimi, nihče ni glasoval proti. Predlog, ki vsebuje približno 390 ustavnih sprememb, bo zdaj obravnaval še zgornji dom parlamenta, svet federacije, kjer je prav tako pričakovati podporo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Po potrditvi zakona o ustavnih dopolnilih v parlamentu mora dokument podpisati še predsednik. Putin je obljubil, da bodo o spremembah ustave glasovali tudi državljani na referendumu 22. aprila.
Potrjeni predlog zakona vsebuje tudi dopolnilo, ki ga je v torek nepričakovano vložila poslanka Putinove stranke Enotna Rusija, ki bi Putinu omogočilo, da ostane na oblasti tudi po letu 2024. Po letu 2024, ko mu bo potekel zdajšnji drugi zaporedni mandat, bi se namreč lahko potegoval še za dva predsedniška mandata, če bo ustavno sodišče presodilo, da dopolnilo ne krši ustave.
Putin je obsežno reformo ustave predlagal sredi januarja, s katero bi povečali pristojnosti parlamenta in drugih institucij. Okrepila bi se tudi vloga predsednika. Takoj za tem je odstopila vlada pod vodstvom Dmitrija Medvedjeva, že naslednji dan je parlament potrdil novo vlado pod vodstvom Mihaila Mišustina.
Naglica sprejemanja ustavnih sprememb je podžgala ugibanja o Putinovih načrtih za prihodnost. Nekateri menijo, da si dolgoletni voditelj postavlja temelje za ohranitev oblasti po izteku mandata čez štiri leta. Putin tovrstna ugibanja vztrajno zavrača.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.