Novi predsednik Črne gore je postal Jakov Milatović, ki je svojega nasprotnika Mila Đukanovića premagal za dobrih 70.000 glasov. Položaj bo nastopil 20. maja, ko se Đukanoviću uradno iztiče mandat, poroča časnik Vijesti.
Ob zmagi je novoizvoljeni predsednik dejal, da je to zgodovinski dan. "To je zmaga pomirjene Črne gore, ki je nihče več ne bo napadal. To je država vseh nas," je dejal Milanović in obljubil, da bo predsednik vseh državljanov.
Z zmago Milanovića se je v Črni gori po desetletjih vladanja z oblasti poslovil Đukanović, ki je s svojo Demokratsko stranko socialistov (DPS) zaznamoval Črno goro pred in po razpadu nekdanje Jugoslavije.
Po porazu je Đukanović čestital svojemu nasprotniku, ob tem pa mu dejal, da bo Črna gora uspešna, če bo svoje delo uspešno opravljal predsednik države. "Volitve so mimo. Črna gora je izbrala. Spoštujem to izbiro. Čestitke Jakovu Milatoviću. Želim mu, da bi bil uspešen predsednik. Če bo uspešen, to pomeni, da bo uspešna tudi Črna gora," je dejal na novinarski konferenci.
Kot kandidat svoje DPS se je Đukanović neuspešno potegoval za tretji petletni predsedniški mandat, potem ko je bil od uvedbe večstrankarskega sistema leta 1991 tudi sedemkrat črnogorski premier. Njegov poraz je pomemben tudi za njegovo stranko, saj sedaj lahko le težko pričakuje vrnitev na oblast na parlamentarnih volitvah, razpisanih za 11. junij.
Đukanoviću sicer pripisujejo tudi zasluge za neodvisnost Črne gore in njen vstop v Nato. Tekom vladavine je nasprotoval vplivom srbske in ruske politike ter se upiral vplivu Srbske pravoslavne cerkve (SPC).
Jakovu Milatoviću pa je del priljubljenosti dala ravno bližina s SPC. Velik del podpornikov pa je pridobil že kot nekdanji gospodarski minister, ko je s svojim programom podvojil vrednost minimalnih plač. Na volitvah je sodeloval v podpori strank, ki se zavzemajo za tesnejše sodelovanje s Srbijo, nekateri od njih pa tudi z Rusijo.
Profesor mednarodnih odnosov na univerzi v Bostonu Vesko Garlević Milatovićevo gibanje Pokret Evropa sad! vidi kot politično gibanje, ki ni "niti politično niti ideološko enotno" poroča Radio svobodna Evropa. "V gibanju so ljudje, ki so zelo nacionalistični, so pa tudi taki, ki se – vsaj na retorični ravni – zavzemajo za evropsko in evroatlantsko agendo. Vpliv srbske pravoslavne cerkve na politično življenje v Črni gori se bo še krepil, saj bodo stranke, ki bodo na oblast prišle po junijskih parlamentarnih volitvah, odprte za talk vpliv," je napovedal.
O novemu predsedniku
Jakov Milanović je iz ekonomije magistriral na Univerzi v Oxfordu. Izpopolnjeval se je na pekinški in beograjski univerzi ter Univerzi na Stanfordu.
Poleg formalnega izobraževanja se je Milatović udeležil tudi programov, ki so jih organizirali Združeni narodi v New Yorku, nemška Fundacija Konrad Adenauer, Veleposlaništvo Črne gore v Rimu in Služba za mednarodno sodelovanje Ekonomske fakultete v Podgorici.
Prejel je številne nagrade. Govori angleško, italijansko in špansko.
Deloval je v bančnem sektorju doma in v tujini, bil je del skupine za ekonomsko-politične analize pri Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), ukvarjal se je z ekonomsko analizo regije jugovzhodne Evrope, nato pa z analizo držav Zahodnega Balkana. Od leta 2018 do 2020 je v Bukarešti delal kot glavni ekonomski analitik v EBRD za Romunijo, Hrvaško, Slovenijo in Bolgarijo. Od decembra 2020 do aprila 2022 je bil gospodarski minister Črne gore.
Čestitke z vsega sveta, tudi iz Slovenije
Evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi je na Twitterju izrazil zadovoljstvo, ker bo z novim predsednikom sodeloval pri pospešitvi nujnih reform v Črni gori na poti v EU.
Čestitala mu je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Na Twitterju je zapisala, da se veseli odličnega sodelovanja in skupnih prizadevanj za okrepitev evropske poti Črne gore in regije Zahodnega Balkana.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je ob čestitki dejal, da bo imel v Srbiji vedno zanesljivega partnerja pri razvoju političnega dialoga in krepitvi gospodarskega sodelovanja, kot tudi trdno oporo za miren in stabilen Balkan, poročajo lokalni mediji. Poraz dolgoletnega črnogorskega predsednika Mila Đukanovića na nedeljskem drugem krogu volitev so sicer v Srbiji pozdravili številni politiki, tudi opozicijske stranke, ki so izpostavljale njegovo povezanost s kriminalom in korupcijo. Menili so tudi, da gre za jasen signal, da politike delitev in sporov propadajo, saj celotna regija potrebuje nove ljudi in novo energijo, ki verjamejo v spravo in rušenje meja ter jasno perspektivo celotnega Zahodnega Balkana v EU. Po poročanju portala srbske televizije N1 je ni pozdravil samo ustanovitelj Lige socialdemokratov Vojvodine Nenad Čanak, ki je ob porazu Đukanovića na Twitterju zapisal, da "na Zahodnem Balkanu ni več državljanske opcije".
Predsedujoča predsedstvu BiH Željka Cvijanović je izrazila prepričanje, da bo Milatović prispeval h krepitvi prijateljskih odnosov z BiH in odprl nove perspektive partnerstva in sodelovanja na dvostranskem in regionalnem planu. Ob njej mu je med prvimi v nedeljo zvečer čestital njen strankarski kolega in predsednik srbske entitete BiH, Republike Srbske, Milorad Dodik.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.