Na Japonskem je potekala državna pogrebna slovesnost za nekdanjim japonskim premierjem Šinzom Abejem, ki je julija na predvolilnem shodu v mestu Nara podlegel pod streli atentatorja. Na slovesnost je bilo povabljenih 4300 gostov, tudi okoli 700 tujih.
Med njimi je bila tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. V slovenski delegaciji je bil še nekdanji premier Miro Cerar. Japonska vlada je namreč na pogrebno slovesnost povabila tudi vse nekdanje predsednike držav in vlad, ki so se v preteklosti srečali z Abejem.
Predsednica DZ se je zvečer udeležila sprejema, ki ga je priredil japonski premier Fumio Kišida, srečala pa se je tudi z japonskim zunanjim ministrom Jošimaso Hajašijem in Abejevo vdovo.
Med povabljenimi tujimi državniki so se pogreba udeležili še podpredsednica ZDA Kamala Harris, predsednik Evropskega sveta Charles Michel, pa tudi premierji Južne Koreje, Indije in Avstralije. Prav tako britanska premierka Theresa May. Slovesnost je potekala ob strogih varnostnih ukrepih, saj je za varnost skrbelo kar 20.000 policistov.
Aktualni japonski premier Kišida je v na trenutke zelo osebnem poklonu poudaril "pomembno in neprimerljivo Abejevo zapuščino". Po premierjevi oceni je Abe povečal mednarodno prepoznavnost Japonske in njeno gospodarsko moč. "Gospod Abe, vaše življenje bi moralo biti veliko, veliko daljše. Potrebovali smo vas veliko dlje. Neutrudno ste delali in izčrpali vso svojo energijo za Japonsko in svet," je dejal Kišida.
Abeju so se poklonili tudi člani japonske cesarske družine, med njimi kronski princ Fumihito in princesa Kiko.
Slaba volja zaradi (pre)dragega pogreba
Državna pogrebna slovesnost za Abejem je sicer povzročila precej nejevolje v državi. Vlada pod vodstvom Kišide je za slovo od dolgoletnega japonskega premierja namenila kar 1,7 milijarde jenov (12 milijonov evrov), čemur glede na javnomnenjske raziskave nasprotuje več kot polovica Japoncev. To je vplivalo tudi na priljubljenost premierja in vlade.
Poleg tega so se prebivalci Tokia julija že poslovili od Abeja. Mimohoda mrliškega voza po ulicah Tokia se je udeležilo več tisoč ljudi. Sam pogreb pa je potem potekal v družinskem krogu.
Abe je bil sicer japonski premier z najdaljšim neprekinjenim mandatom. Na položaju premierja je bil leta 2006 in nato znova od leta 2012 do leta 2020. 8. julija ga je na predvolilnem shodu v mestu Nara ustrelil in ubil nekdanji pripadnik japonske mornarice.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.