"Znatna vojaška krepitev Rusije je neutemeljena, brez razloga in močno zaskrbljujoča," je na novinarki konferenci po srečanju z ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrijem Kulebo dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg. Z ministrom sta se danes sestala v Bruslju, kjer sta se pogovarjala o zaostrenih razmerah na ukrajinski meji.
Rusija mora po besedah Stoltenberga ustaviti nameščanje vojakov na ukrajinski meji ter prenehati s provokacijami in zaostrovanjem. V napadu brezpilotnega letala na položaje ukrajinskih enot je bil danes že ubit ukrajinski vojak, dva pa sta bila ranjena, je sporočila ukrajinska vojska. Od začetka leta je bilo na območju ubitih 29 ukrajinskih vojakov, v celotnem lanskem letu pa 50.
Kuleba je zato Nato pozval, naj se ne pusti znova presenetiti Rusiji in naj Ukrajini zagotovi "zelo konkretno podporo". Po njegovem prepričanju se je treba izogniti napaki iz leta 2014, ko je Rusija sprožila hitro akcijo tako na vzhodu Ukrajine kot na Krimu, medtem ko je "velik del Zahoda razmišljal o odzivu". Poudaril je, da pri Rusiji ni mogoče ničesar izključiti.
V zadnjem času se namreč krepi zaskrbljenost zaradi znova razplamtele krize na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o okrepljenih spopadih med ukrajinsko vojsko in proruskimi separatisti, medtem ko Rusija ob meji krepi prisotnost svoje vojske. Kijev, ki se boji, da Rusija išče izgovor za napad nanjo, trdi, da je Rusija na ukrajinskem polotoku Krim, ki si ga je Moskva priključila leta 2014, in ob meji na vzhodu Ukrajine, namestila že okrog 80 tisoč vojakov.
Kuleba bo o razmerah spregovoril tudi na zasedanju komisije Nata, ki je pristojna za odnose med zavezništvom in Ukrajino, predvideno pa ima tudi srečanje z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom, ki se danes prav tako mudi v Bruslju.
Stoltenberg pa je zagotovil, da je podpora Nata suverenosti in ozemeljski celovitosti Ukrajine neomajna. O tem, kdaj bi se lahko Ukrajina pridružila zavezništvu, bo odločil Nato in ne Moskva, je še dejal. "Nihče drug se nima pravice vmešavati in posredovati v tem procesu," je poudaril ter dodal: "Rusija poskuša vzpostaviti nekakšno območje vpliva, na katerem poskuša odločati o tem, kaj lahko počnejo sosede."
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov pa je ZDA in druge članice Nata že opozoril, da bodo Kijev in njegovi zahodni zavezniki v celoti odgovorni za morebitno poslabšanje razmer na območju. "ZDA in druge države Nata namerno spreminjajo Ukrajino v sod smodnika," je dejal Rjabkov in opozoril, da države povečujejo dobavo orožja Ukrajini. "Če pride do poslabšanja, bomo seveda storili vse, da zagotovimo svojo varnost in varnost naših državljanov, ne glede na to, kje so," je poudaril Rjabkov, odgovornost za morebitno poslabšanje razmer na območju pa pripisal Zahodu.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.