Trump je molk prekinil s pogovorom za poslovni kanal televizije Fox in oznanil, da "nam bo šlo dobro s koronavirusom, mislim, da bo enkrat kar izginil". Kar je začudilo celo predsedniku naklonjenega izpraševalca, da mu je ušlo "to še vedno verjamete, da bo izginil". Trump pa je še nekoliko bolj prepričano odvrnil, da bo. Do večera so ZDA presegle 52.000 novih okužb in dosegle nov dnevni rekord. Predsednika bolj kot zdravje ljudi skrbi zdravje gospodarstva. Tako je ves čas spodbujal proteste proti demokratskim guvernerjem, ki so sprejemali stroge ukrepe, in dejal, da se morajo "osvoboditi".
Zato ne preseneča, da je več kot trideset lastnikov barov v Teksasu vložilo tožbo, ko je republikanski guverner Greg Abbott zaradi izjemnega naraščanja števila okuženih ukazal zaprtje tamkajšnjih lokalov. Po njihovem mnenju je ukaz neustaven, saj guverner "izbira zmagovalce in poražence", ko zapira bare, pušča pa odprte restavracije ali frizerske salone, zato zahtevajo deset milijonov dolarjev odškodnine.
Med tožniki je tudi Gabrielle Ellison, lastnica bara Big Daddy Zane’s v teksaški Odessi. Zaslovela je že ob prvi prepovedi delovanja barov, ko so jo aretirali, ker se je upirala ukazu guvernerja, pred lokalom pa zbrala več oboroženih ljudi. Zdaj gre po podobni poti. "Nihče nima pravice, da nam ukazuje, kako naj živimo. Teptajo naše pravice do izbire, tega nihče ne sme. Virus ne bo šel stran, moramo se naučiti, kako bomo živeli s tem. Umrli bomo tudi zaradi gospodarstva. Umrli bomo od stradanja. Kdor hoče ostati doma, naj ostane doma. Ne pa da me država spravlja ob posel," je včeraj dejala za ameriški CNN.
Država brez vodstva
Njeno stališče je povsem v nasprotju z opozorili dr. Anthonyja Faucija, direktorja Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni (NIAID) in vodilnega strokovnjaka delovne skupine Bele hiše za boj proti pandemiji. Po njegovih besedah bi se Američani morali izogibati odhodom v bare, "to je resnično, resnično slabo in to moramo preprečiti", je dejal na zaslišanju v senatu. In napovedal, da se lahko število novo okuženih povzpne na sto tisoč na dan, če se bodo nadaljevali zdajšnji trendi. Bolnišnice na prizadetih območjih so vse bolj bolne, strokovnjaki pa v strahu čakajo, ali bo trendu sledilo tudi število umrlih. Nekaj tolažbe prinaša dejstvo, da je med okuženimi tokrat veliko mladih, ki lažje prenašajo posledice bolezni covid-19.
ZDA so po besedah newyorškega guvernerja Andrewa Cuoma sredi nacionalne krize, pri čemer nimajo nacionalnega vodstva. Ukrepanje je še vedno prepuščeno lokalnim guvernerjem, pri čemer so se predvsem republikanci upirali strogim ukrepom in hiteli z njihovim odpravljanjem, k temu jih je spodbujal tudi Trump. Zdaj se uresničujejo napovedi, da bo to spodbudilo hitre prenose okužbe. Predsednik je od prvega dneva zanikal resničnost pandemije, trdil je, da je samo gripa, da bo virus sam izginil in da so novi primeri samo posledice več testiranj. "Veste kaj je zabavno v tej državi? Včasih ljudje poslušajo predsednika, čeprav je predsednik Trump. Poslušali so ga republikanski guvernerji, poslušali republikanci. Predsednik ne nosi maske, zakaj bi jo jaz, se sprašujejo," je bil včeraj jezen newyorški guverner.
Težave z odporom precejšnjega dela Američanov ni pravično pripisati samo Trumpu, tudi zdravstveni strokovnjaki so ob začetku pandemije razširjali nasprotujoča si sporočila, ki so pomagala krepiti nezaupanje. "Priznati moramo, da so začetna sporočila škodila, čeprav so bila namenjena temu, da bi čim več mask ostalo za zdravstvene delavce," priznava tudi dr. Fauci. Zdaj je njihovo sporočilo enotno, maske pomagajo pri preprečevanju širjenja okužbe. Toda pokrivanje obraza je postala še ena politična delitev v razklani državi. Republikanski politiki so sicer začeli obračati ploščo in Američane spodbujati, naj si nadenejo maske. Toda prvi med njimi je še vedno ves čas brez nje.
Trumpova kuga
David Frum iz časnika The Atlantic trdi, da je pandemija postala "Trumpova kuga". Tako kot mnogi drugi ugotavlja, da lahko prvi val v aprilu pripišemo brezbrižnosti predsednika, "junijski vrh pa je povsem njegova krivda". Lep primer tega je razvpito volilno zborovanje v Tulsi. Ker se je Oklahoma spopadala z naraščanjem števila okuženih, so mestni uslužbenci na vsak drugi stol nalepili liste "Prosimo, ne sedite na ta stol", da bi uveljavili vsaj nekaj ločevanja med udeleženci. Kamere so ujele člane Trumpove kampanje, ki so jih trgali, da bi predsednik imel pogled na zgoščeno množico. Teden dni pozneje se je število novih okužb podvojilo.
Dr. Fauci se je včeraj v pogovoru za javni radio NPR izognil oceni, da zvezna vlada ni naredila dovolj v boju proti pandemiji, čeprav mnogi njegovi kolegi s prstom kažejo na Belo hišo. Virolog in strokovnjak za cepiva dr. Peter Hoetz ugotavlja, da še ni slišal načrta zvezne vlade, kako se soočiti s pandemijo, "zdi se, da tega načrta sploh ni". O pomanjkanju vodenja govori tudi epidemiologinja dr. Seema Yasmin. "Ne vem, ali je to način, kako država deluje," je dr. Fauci previdno govoril o vlogi zvezne vlade, hkrati pa menil, da bi guvernerji morali ukrepati odločneje.
Znova je dal za primer Evropo, ki je omejila vsakdanjik za približno 95 odstotkov prebivalcev, a tako učinkovito ustavila širjenje okužb. V ZDA so bili precej manj strogi, ukrepi so močno posegli v življenje le okoli polovice prebivalcev, posledica je ponovno naraščanje krivulje okužb. Njegov šef, predsednik države, je že sredi aprila spodbujal zvezne države, naj čim prej odpravijo ukrepe, in hvalil sončni pas na jugu ZDA, kjer so se med prvimi vračali k normalnosti. Zdaj so žarišče pandemije.
Trump je zadnje čase skušal pozornost preusmeriti na število smrti, toda te vedno zaostajajo za okužbami, kar pomeni, da bo drugi del julija lahko zelo žalosten. Poleg tega se konec meseca izteče zvezna podpora državam pri izplačevanju nadomestil za brezposelnost, brez novega paketa pomoči pa grozi hud udarec gospodarstvu, saj bo milijone potrošnikov ostalo brez denarja.
Če se je predsednik prej lahko izgovarjal na "kitajski virus" in prikrivanje Pekinga, kakšne so razsežnosti (takrat še) epidemije, je "dogajanje v juniju in kar se bo zgodilo julija povsem krivda Trumpa," trdi Frum. Po njegovih besedah tokrat nekdanji zvezdnik resničnostne televizije ne more s pretvarjanjem upogniti resničnosti. Kako usodne bodo napake, "bodo Američani izvedeli tako, kot izvedo vse drugo v dobi Trumpa, na najtežji način," je prepričan Frum.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.