Dežja, ki je padel v Avstraliji po več mesecih suše, ni bilo dovolj, da bi bistveno izboljšal razmere, ki vladajo po obsežnih gozdnih požarih. Ti so še posebej hudi na jugovzhodu države – v avstralski prestolnici Canberri so zaprti muzeji, galerije, parki, uradi in univerze, prebivalce pa so oblasti pozvale, naj ostanejo v zaprtih prostorih. Onesnaženost zraka je namreč dosegla za zdravje nevarno raven zaradi dima, ki ga je nad mesto prineslo z okoliških območij, kjer pustošijo požari. V središču mesta je vrednost indeksa kakovosti zraka znašala 1400, zdravju nevarno pa je vse, kar je nad 200.
Po naših zanesljivih informacijah zaradi nevzdržnih razmer v Canberri mesto zapuščajo družine slovenskih diplomatov, na veleposlaništvu v prestolnici pa ostajata veleposlanik Jurij Rifelj in namestnik vodje misije Andrej Kralj. Ne gre za evakuacijo, temveč za umik od za zdravje nevarnih razmer.
Kaj se dogaja v Avstraliji?
Ognjeni zublji so v Avstraliji do zdaj uničili površino v velikosti Irske. Umrlo je 24 ljudi, poškodovanih ali popolnoma uničenih pa je več kot 1800 domov.
Ni znana točna številka, koliko živali je poginilo, a se giblje pri več sto milijonih. Najbolj so na udaru koale, saj živijo na drevesih ter se ne gibljejo hitro. "Več kot 50 odstotkov (populacije) je izgubljene," je povedal Sam Mitchell iz parka divjih živali otoka Kangaroo. Poškodbe so po Mitchellovih besedah izjemne. Mnoge živali so ostale brez naravnega okolja, kamor bi se lahko vrnile, zato bi v prihodnjih tednih lahko nastopil problem stradanja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.