Združeni narodi (ZN) so danes pojasnili, da so razsežnosti zgodovinskih poplav v Pakistanu večje, kot so sprva ocenili. Izračunali so, da bi za reševanje problematike in pomoč državi namesto 160 milijonov dolarjev (163,8 milijona evrov), kot so prvotno menili, potrebovali 816 milijonov dolarjev (835,7 milijona evrov). Njihove nedavne ocene namreč kažejo, da bo nujno potrebna dolgoročna pomoč, navaja AP.

Na današnji novinarski konferenci v Islamabadu je Chris Kaye, predstavnik Svetovnega programa ZN za hrano v Pakistanu, dejal, da je poziv za mednarodno pomoč "zelo osredotočen in neposreden". "Zelo je osredotočen na humanitarne potrebe, potrebe po reševanju življenj," je poudaril v izjavi za AP.
ZN so s pozivom po večji pomoči prišli na plan dan po tem, ko je Julien Harneis, koordinator ZN za Pakistan, pojasnil, da bolezni, kot so malarija, mrzlica denga, garje in podhranjenost, spodbujajo "drugi val smrti in uničenja" v Pakistanu.

'Nimamo dovolj sanitarnih prostorov, ki bi bili na voljo vsem ljudem'
Chris Kaye je danes s podobnimi besedami opisal zaskrbljujoče stanje v državi: "Vstopamo v drugi val humanitarne krize. Kaj mislim s tem? Priča smo pravi zdravstveni krizi. Zdravstveni krizi, ki se rodi iz stoječe vode, ogromne količine stoječe vode," je poudaril in opozoril, da je v to situacijo pripeljalo dejstvo, da nimajo dovolj sanitarnih prostorov, ki bi bili na voljo vsem ljudem, ki so razseljeni po državi.
Približno polovica od 33 milijonov Pakistancev, ki so jih od sredine junija prizadele poplave, namreč še vedno živi v začasnih bivališčih, kjer nimajo dostopa do čiste pitne vode in stranišč ali pa je ta dostop zelo omejen.

Kaye je poudaril, da niso problem zgolj komarji, ki prenašajo mrzlico denga in malarijo: "Zdaj se začenjajo pojavljati grozljive kožne bolezni."
Pojasnil je, da kar štiri milijone ljudi sodi v četrto kategorijo. "To so tisti, ki jih moramo zaščititi, in pripravljamo se, da bomo najmanj 2,7 milijona tem ljudem lahko zagotovili pomoč v hrani – priskrbeli jim bomo neposredne obroke," je napovedal.
'Voda je prenehala naraščati, nevarnost pa ne'
Da je Pakistan tik pred zdravstveno katastrofo, je opozorila tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). "Voda je prenehala naraščati, nevarnost pa ne. Smo na robu zdravstvene katastrofe," je v Ženevi dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Širjenje bolezni, kot so kolera, malarija in mrzlica denga, je najbolj prizadelo regijo Sindh. Do zdaj je zaradi okužb umrlo že več kot 350 ljudi. "V prihodnjih tednih bi lahko izgubili še veliko več življenj, kot jih je bilo izgubljenih v poplavah, če ne bomo zbrali večje podpore Pakistanu," je opozoril Tedros.
Skupno je zaradi poplav oz. njihovih posledic umrlo najmanj 1696 ljudi, navaja AP.
Pakistan je sicer konec avgusta prek mehanizma EU na področju civilne zaščite zaprosil za mednarodno pomoč zaradi posledic poplav. Slovenske oblasti so v drugi polovici septembra sporočile, da bodo Pakistanu namenile materialno pomoč v obliki električnih agregatov, spalnih vreč in odej. Celotna vrednost pomoči naj bi znašala 113.000 evrov.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.