Medtem ko ameriški predsednik Donald Trump dvomi v kolektivno obrambo Nata in od članic zavezništva zahteva dvig izdatkov za vojsko, Evropa išče odgovore na obrambna vprašanja. Kljub zahtevnosti skupne preteklosti bi jih lahko našla v Turčiji.
Tam jih je včeraj iskal poljski premier Donald Tusk, ki se je s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom pogovarjal o krepitvi sodelovanja za časa poljskega predsedovanja Svetu EU. Pogovarjala sta se tudi o aktivnejši vlogi Turčije pri vprašanju vojne med Rusijo in Ukrajino.

"Turčija in Poljska si želita miru," je dejal Tusk in dodal, da je njun cilj stabilizacija regije.
"Vzpostavitev evropske varnosti brez Turčije je nepredstavljiva," je po neformalnem vrhu o vojni v Ukrajini 2. marca v Londonu povedal Erdogan. Kot poroča portal France24, je dodal, da je Turčija po potrebi pripravljena napotiti vojake v Ukrajino v okviru mirovne misije, ki bi jo tudi vodila.

Kljub temu, da je Ankara od začetka vojne podpirala ukrajinsko vojsko z brezpilotnimi letali in plovili, je ohranila pozitiven odnos z Moskvo in ostaja edina članica Nata, ki se ni pridružila sankcijam proti Rusiji.
Turčija, ki je zaradi svojega edinstvenega položaja med obema sprtima stranema bila večkrat zmožna gostiti tako ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova kot ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, se je večkrat ponudila, da bi gostila mirovna pogajanja.
Skoraj 800.000 vojakov, tanki in nadzor v Črnem morju
Natova največja evropska kopenska sila, ki vključno z rezervami šteje približno 800.000 pripadnikov, ima na voljo tudi več kot 2000 glavnih bojnih tankov, njena mornarica pa omogoča nadzor nad dogajanjem in vpliv nad prometom v Črnem morju.

Turčija je v zadnjih letih močno okrepila svojo obrambno industrijo. Njen izvoz se je povečal za 29 odstotkov in lani dosegel 6,5 milijarde evrov, kar jo uvršča na 11. mesto v svetovnem obrambnem izvozu, je januarja sporočil Erdogan.
Po poročanju Mednarodnega inštituta za strateške študije je bila doslej večina te prodaje namenjena strankam na Balkanu in v vzhodni Evropi, medtem ko so se države z drugih delov celine zaradi že obstoječih partnerstev z drugimi državami in nestrinjanj z določenimi deli turške zunanje politike teh nakupov izogibale.

Kot poroča Center za analizo evropskih politik s sedežem v Washingtonu, je bila evropska pot k sodelovanju s Turčijo na novo tlakovana s povabilom turškega zunanjega ministra Hakana Fidana na varnostni vrh o Ukrajini v Londonu v začetku meseca.
Bitka na X-u
Do trenja z Washingtonom pa je v zadnjih dneh prišlo tudi na platformi X, ko je njen lastnik in vodja ameriškega urada za državno učinkovitost Elon Musk poljskega zunanjega ministra Radoslawa Sikorskega označil za malega človeka.
Sikorski je prebudil Muskovo pozornost z dvomom v zanesljivost njegovih satelitov Starlink v Ukrajini ter pozivom k iskanju drugačnih rešitev.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.