Ladijski promet skozi Sueški prekop stoji. Transportno pot, tik ob sueškem pristanišču, je namreč v torek blokirala velika tovorna ladja Ever Given z zabojniki na krovu. Vzrok za nasedlo ladjo gre pripisati izgubi nadzora nad plovilom, poročajo tuji mediji.
V 163 kilometrov dolgem umetnem prekopu in lukah na obeh straneh pa se poleg nasedle ladijske velikanke zdaj soočajo še s popolnim zastojem vsega tovornega prometa, ki teče tam skozi. 400 metrov dolga in 59 metrov široka Ever Given je namreč z blokado prekopa povzročila tudi 'prometni zamašek' vseh tovornih plovil v regiji.
Ladjo bodo zdaj skušali premakniti z vlečnimi čolni, ki so jih pristojni že razporedili okoli nje, a obstaja bojazen, da bo napredek pri premikih zelo počasen, ladja pa bi tako lahko ujeta ostala še več dni. Egiptovski uradniki pa so danes opozorili, da bo trajalo vsaj dva dni, da bodo pot skozi prekop (vsaj delno) spet sprostili.
Fotografija, ki jo je na družbenem omrežju Instagram včeraj objavila uporabnica, naj bi bila posneta s krova druge tovorne ladje Maersk Denver, ki naj bi bila neposredno za nasedlo Ever Given. Poleg omenjena plovila je na njej videti tudi majhen bager, ki čisti pesek ob bregu.
Ladja Ever Given, registrirana v Panami, je bila iz Kitajske namenjena proti nizozemskemu pristaniškemu mestu Rotterdam in je skozi kanal plula proti severu na poti v Sredozemlje. Nasedla in obstala počez čez prekop je včeraj ob 7.40 po lokalnem času (ob 6.40 po srednjeevropskem).
Zgrajena je bila leta 2018, plula pa je pod okriljem tajvanskega prevozniškega podjetja Evergreen Marine. Nasedla je bočno, povprek čez plovno pot, s čimer pa je tako blokirala tudi pot več sto drugim plovilom, ki so zdaj prav tako ujeta na obeh straneh.
Iz podjetja Evergreen Marine so sporočili, da domnevajo, da jo je zajel veter oziroma je ob bok ladje udaril nenaden močan sunek, zaradi česar je trup obrnilo, po nesreči pa je zadela ob morsko dno in nasedla, poroča agencija Reuters. "Podjetje je pozvalo lastnika ladje, naj sporoči vzrok nesreče. Poleg tega smo v stiku s pristojnimi, vključno z organom, ki upravlja prekop, da bi lahko čim prej pomagali ladji," so navedli.
Tudi egiptovski organ SCA, ki upravlja prekop, je ob tem sporočil, da skušajo znova splaviti ladjo. Vodja SCA Osama Rabie je sporočil, da "reševalne enote in vlačilci nadaljujejo delo", da bi osvobodili nasedlo ladjo. Poleg tega na bregovih, kjer je nasedlo plovilo, kopljejo zemljo, je razvidno s fotografij z območja. Rabie je dodal, da so odprli starejši del kanala, da bi sprostili zastoj ladij, ki je nastal, potem ko je nasedlo 200.000 ton težko polovilo.
Pomorski zgodovinar: Tovrstni dogodki redki, a imajo hude posledice za globalno trgovino
Ameriški zgodovinar, specializiran za pomorstvo Sal Mercogliano je medtem za BBC dejal, da so takšni dogodki redki, vendar pa bi lahko imeli "zelo velike posledice na svetovno trgovino".
"To je največje plovilo, ki je kadarkoli nasedlo v Sueškem prekopu," pravi strokovnjak iz Severne Karoline in pojasnjuje, da se je ladja s trupom 'ulegla' na nasip, pri čemer pa je izgubila moč in sposobnost krmarjenja. "Če je ne bodo mogli splaviti ob visoki plimi, bodo morali počasi začeti odstranjevati tovor."
Leta 2017 so sicer za rešitev japonske tovorne ladje, ki je nasedla in zablokirala prekop, potrebovali zgolj nekaj ur.
Celoten Sueški prekop je dolg okoli 193 kilometrov, vključuje pa tudi tri naravna jezera. Leta 2015 je egiptovska vlada slavnostno odprla obsežno razširitev kanala, ki je še poglobila glavno plovno pot in vzporedno z njo zagotovila še dodatnih 35 kilometrov kanala.
Več kot 150 let star prekop je ena najpomembnejših trgovinskih poti na svetu, saj po njem poteka okrog 10 odstotkov vse mednarodne pomorske trgovine. Lani je čez prekop plulo skoraj 19.000 ladij, navajajo pristojne sueške oblasti.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.