Tujina

Dogovor o spodbujanju vetrne energije podpisalo več evropskih držav

Oostende, 24. 04. 2023 20.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Osem evropskih držav je v belgijskem mestu Oostende podpisalo dogovor o spodbujanju vetrne energije v Severnem morju. V dogovoru je med drugim zapisano, da si želijo države podpisnice povečati proizvodnjo vetrne energije za desetkrat, in sicer na 300 gigavatov do leta 2050.

V dokumentu so poudarili še, da je "ruska agresija proti Ukrajini in njeni poskusi izsiljevanja Evrope" s prekinitvijo dobav plina in nafte še pospešila proces zmanjševanja odvisnosti od uvoza fosilnih goriv in zmanjševanje njihove porabe.

Nemčija, Francija, Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Danska, Irska in Norveška, ki so podpisnice sporazuma, so se zavezale tudi, da bodo okrepile dobavne verige z povečanjem kapacitet v Evropi in razširitvijo nabora držav, iz katerih uvažajo surovine.

Belgijski premier Alexander De Croo je še pred srečanjem poudaril, da se bodo osredotočili na standardizacijo opreme za gradnjo vetrnic, s katero bodo lahko hitreje in ceneje gradili na morju. Podpisnice so ob tem zapisale, da se zavedajo ogromnih vlaganj v infrastrukturo, ki bodo potrebna za uresničitev zavez.

vetrna energija
vetrna energija FOTO: Thinkstock

Danska premierka Mette Frederiksen je opozorila, da je "brutalna ruska vojna v Ukrajini pokazala, da moramo več energije proizvesti sami", francoski predsednik Emmanuel Macron pa je poudaril, da mora vetrnice proizvajati evropska industrija. Večina vetrnic je sicer trenutno proizvedenih na Kitajskem, kar velja tudi za sončne celice.

Nemški kancler Olaf Scholz pa je dejal, da je širitev proizvodnih kapacitet priložnost tudi za morebiten izvoz električne energije, saj bi Evropa lahko postala regionalni dobavitelj zelene energije.

Na srečanju je sodelovalo tudi okoli sto direktorjev podjetij, ki so povezana z vetrno energijo. Organizacija podjetij v sektorju vetrne energije WindEurope sicer meni, da so zaveze izvedljive, toda opozarja, da dogovor nima zagotovljenega vira financiranja, prav tako pa se znotraj sektorja že sedaj pojavljajo težave z iskanjem kadra.

Opozorili so tudi, da države v Evropi pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov stavijo predvsem na nove tehnologije in ne na širitev obstoječih kapacitet, še poročajo tuje tiskovne agencije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

scipio
03. 05. 2023 12.41
V Dalmaciji se že veselo vrtijo Hrvatom na njihovih vetrovnih rebrih, na ducate jih je. Tudi sončne farme vznikajo. Si že lahko predstavljam s paneli 50% pokrit prisojni Valebit, Biokovo in Pelješac... Pri nas pa bomo raje imeli še eno stranko, vprašajte Ruparja, kaj je bolj fajn od tega imeti, menda je tudi on štromar. Če Golobu slučajno ne zaupate...
Brabus
25. 04. 2023 16.55
A tukaj nas pa ni zraven???
trdovrat
25. 04. 2023 14.47
Investicija, (vključujoč razgradno), ni nikoli plačana, je samo voda na mlin prodajalcem megle!
jutri_pa_res
25. 04. 2023 08.08
+1
Halo, kaj pa ptiči? Ali morda na morju ni ptičev? Ali je pa severno od balkana morda manj oslov?
4556
24. 04. 2023 21.58
+0
Pametni severnjaki bodo gradili pri nas pa so bušmani proti vsemu kar bi koristilo narodu.
gozdar1
25. 04. 2023 08.28
+1
Realno ima sever evrope veliko bolj ugodne razmere. Slovenija praktično nima vetrnega potencjala.
Na pol ovca
24. 04. 2023 21.16
-3
Ko se potapljaš ali si hudo bolan boš pristal na vsako še tako nerealistično zadevo sam, da je nekaj. Panika je še večja ko se začenjaš pomalem zavedati da si sam navrtal čoln ali namenko-zavestno zbolel.