Prva je novico o podaljšanju ob sklicevanju na neimenovanega visokega predstavnika Turčije, ki je blizu pogajanjem, davi objavila francoska tiskovna agencija AFP. Kot je dodala, je bil sporazum podaljšan za štiri mesece in se nadaljuje "pod obstoječimi pogoji". Vir je še dejal, da je bilo podaljšanje za 120 dni doseženo "v luči zimskih razmer" in da so spomladi možni "novi dogovori".
Kasneje so dogovor o 120-dnevnem podaljšanju na Twitterju potrdili in obenem pozdravili turški predsednik Tayyip Recep Erdogan, generalni sekretar ZN Antonio Guterres in ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Slednji je dogovor označil kot "ključno odločitev v globalnem boju proti prehranski krizi".
Guterres je izpostavil, da gre za dokaz, kako pomembna ostajata "diskretna diplomacija in iskanje multilateralnih rešitev". Posebej se je zahvalil Erdoganu, ki da je s svojima "velikodušnostjo in zavezanostjo" omogočil tako sam sporazum kot nato dogovor o njegovem podaljšanju.
Ukrajinski minister za infrastrukturo Oleksandr Kubrakov je medtem izpostavil, da je Ukrajina partnerje pozvala k podaljšanju dogovora za vsaj leto dni in njegovo razširitev še na pristanišče v Mikolajivu. "Zdaj čakamo na njihov odgovor," je dejal.
Na dobro novico so se med drugim že odzvali najvišji predstavniki EU. "To je dobra novica za svet, ki nujno potrebuje dostop do žita in gnojil," je tvitnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izpostavila, da sporazum o izvozu žita "pomaga preprečevati globalno pomanjkanje hrane in kljub vojni znižuje cene".
Od julija iz Ukrajine izplulo okoli 500 ladij
Ukrajina je ena največjih izvoznic žita na svetu, zaradi ruske invazije pa je v ukrajinskih pristaniščih pred meseci ostalo blokiranih okoli 20 milijonov ton žita. Pod okriljem Združenih narodov in Turčije sta strani nato julija vendarle dosegli dogovor, ki je omogočil nadaljevanje izvoza. Od takrat naj bi iz Ukrajine izplulo okoli 500 ladij s skupno več kot desetimi milijoni ton žita na krovu.
22. julija je bil poleg sporazuma o izvozu ukrajinskega žita iz črnomorskih pristanišč podpisan še sporazum o izvozu ruske hrane in gnojil - navkljub sankcijam, ki jih je Zahod pred tem uvedel proti Moskvi. Rusija ocenjuje, da se ta sporazum, ki naj bi veljal tri leta, ne spoštuje, kar je bila tudi ena od ovir pri doseganju dogovora o podaljšanju sporazuma glede izvoza žita iz Ukrajine.
O pomislekih Rusije so predstavniki ZN v petek v Ženevi govorili z namestnikom ruskega zunanjega ministra Sergejem Veršininom. Guterres je v svojem današnjem odzivu v zvezi s tem zatrdil, da Združeni narodi ostajajo "polno zavezani odstranitvi preostalih ovir izvozu hrane in gnojil iz Rusije".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.