Obisk Milorada Dodika v Moskvi pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu je požel ostre kritike Evropske Unije, ki je protestirala proti potovanju uradnika iz države kandidatke v Moskvo sredi konflikta v Ukrajini. Vodja Delegacije Evropske unije v Bosni in Hercegovini Johan Satler je sicer dejal, da celotne države ne bi smeli kaznovati zaradi Dodikove odločitve, da odpotuje v Moskvo in se sreča z ruskim predsednikom.
"Seveda pričakujemo, da bodo naši zavezniki, Zahodni Balkan ter BiH sta naši najbližji zaveznici, imeli enak pristop, sprejemali sankcije, enotno nastopali v ZN," je dejal Satler za javni servis BiH in Hercegovina – BHT. Kot je pojasnil, EU pričakuje, da bodo njeni zavezniki držali z njimi, "ne pa, da gredo v Moskvo in obiskujejo Putina".

Po poročanju srbskih medijev bodo poleg Putina srečanja tudi s številnimi drugimi uradniki.
"Ta obisk je v medijih nekoliko napačno interpretiran. Predsednik Dodik ni na obisku zgolj zaradi srečanja z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Že nocoj, ko bo prispel v Moskvo, ga čakajo pomembni sestanki s številnimi sogovorniki," je novinarjem v Zvorniku povedal premier RS Radovan Višković in dodal, da v Moskvo prihajajo tudi drugi uradniki in da ne vidi, zakaj predsednik RS ne bi mogel.
"Na sestanku bo govora tudi o ceni plina. Lahko rečem, da bo potrjena verjetno najboljša cena – za prijateljske države," je povedal Duško Perović, vodja predstavništva Republike Srbske v Rusiji, poroča ruska tiskovna agencija RIA.
Dodik se je prvi dan obiska v Moskvi pogovarjal s sekretarjem Varnostnega sveta Ruske federacije Nikolajem Patruševom. Ta se je Dodiku zahvalil za obisk in izpostavil, da je vesel, da je predsednik RS častni gost 11. mednarodnega srečanja visokih predstavnikov, ki obravnavajo varnostna vprašanja.
"Zelo smo hvaležni za vašo udeležbo in prepričan sem, da bo izmenjava mnenj o varnostnih vprašanjih v sodobnih geopolitičnih razmerah zanimiva," je dejal Patrušev.
Dodik naj bi sicer pred časom odlikoval Putina z redom za zasluge v zahvalo Rusiji za ustrezno podporo, to medaljo pa naj bi mu sedaj tudi podelil. S tem redom sta bila sicer leta 1994 odlikovana tudi vojna zločinca Radovan Karadžić in Vojislav Šešelj, poleg njiju pa ta red nosijo skoraj vsi predsedniki Srbije in voditelji Srbske pravoslavne cerkve.
Etnično razdeljena Bosna in Hercegovina nima enotnega zunanjepolitičnega pogleda, Dodik pa vzdržuje tesne odnose z Rusijo in predsednikom Putinom.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.