Čreda, ki je tavala približno 17 mesecev, se zdaj varno vrača proti naravnemu rezervatu v avtonomni prefekturi Sipsong Panna v provinci Junan, so sporočili z Nacionalne uprave za gozdarstvo in travnike. V svoj habitat so se začeli vračati, potem ko so v nedeljo prečkali reko Juanjiang.
Čreda slonov je mednarodno prepoznana postala po tem, ko se je s skrajnega juga države odpravila na več kot 700 kilometrov dolgo pot proti severu. Kitajske oblasti so poskušale skupino skozi celotno potovanje na različne načine usmeriti v ustrezne habitate, med drugim so pripravljali vabe s hrano in postavljali zapore, poroča The Independent.
Da bi ustrezno spremljali njihovo gibanje, so na pot napotili na stotine osebja, ki je skrbelo za morebitna "tvegana srečanja" v naseljih. Kljub pazljivosti je prišlo do nekaj incidentov, čreda je tako "izropala" nekaj kmetij, hrano je "ukradla" tudi iz doma za upokojence.
Oblasti so takrat prekinile oskrbo z električno energijo, da slonov ne bi stresla elektrika. Prav tako so na njihovo pot poslali policijo, ki je praznila ceste, in slone usmerjala stran od gosto naseljenih območij. Njihovo gibanje so spremljali s približno 18 brezpilotnimi letali.
V soboto so se prizadevanja, da bi slone varno spravili nazaj v njihovo prvotno okolje, končno uresničila. Tavajoči sloni so namreč prispeli v gozd v okrožju Juanjiang v Junnanu, ki se nahaja približno 200 kilometrov stran od rezervata. Vsi naj bi bili v dobrem stanju, poroča Associated Press.
Azijski sloni se sicer soočajo z grožnjo izumrtja, prav zato so na kitajskem zaščiteni. Največ jih najdemo v provinci Junnan. V zadnjih desetletjih se je število slonov v provinci zaradi okrepljenih zaščitnih ukrepov skoraj podvojilo. Strokovnjaki za prosto živeče živali menijo, da je to lahko možen razlog za njihovo selitev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.