Tujina

Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskih tožilcih, kritike zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika

Bruselj / Ljubljana, 01. 09. 2021 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pravosodni minister Marjan Dikaučič je pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta zagotovil, da si Slovenija prizadeva za čimprejšnjo celovito vzpostavitev delovanja evropskega javnega tožilstva. Razpravo je sicer zasenčila kritika poslancev zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika na predhodni razpravi o vladavini prava.

Minister Dikaučič je pred parlamentarnim odborom za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve v Bruslju danes virtualno predstavil prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU s področja pravosodja in odgovarjal na vprašanja članov odbora. Zanimala so jih stališča glede vladavine prava, boja proti sovražnemu govoru, zaščiti pravic otrok, dosjeja e-dokazov, pa tudi glede delovanja evropskega javnega tožilstva (EPPO).

Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskem tožilstvu
Dikaučiču vprašanja o vladavini prava in evropskem tožilstvu FOTO: Miro Majcen

Kritike zaradi odsotnosti slovenskega predstavnika

Pri tem je bil kot predsedujoči Svetu EU že uvodoma soočen s kritikami, da v razpravi, ki je potekala pred njegovim nastopom o vladavini prava in postopku po 7. členu proti Madžarski in Poljski, ni bilo predstavnika Slovenije kot predsedujoče Svetu EU. Na razpravo sta bila namreč, kot izhaja iz dnevnega reda odbora, vabljena komisar za pravosodje Didier Reynders, ki se je vabilu odzval, in predstavnik slovenske vlade.

Predsedujoči odboru Juan Fernando Lopez Aguiliar (S & D) je izrazil razočaranje zaradi odsotnosti predstavnika slovenskega predsedstva v razpravi, saj da gre ravno pri postopku po 7. členu za medinstitucionalni dialog med parlamentom in Svetom. Pričakujemo, da je Svet prisoten v relevantnih točkah razprave, in prisotnost Sveta mora zagotoviti rotirajoče predsedstvo, torej slovensko, je dejal. Minister je kasneje v izjavi za bruseljske dopisnike prek video povezave v Ljubljani pojasnil, da je bil vabljen, da na omenjenem odboru predstavi prioritete predsedovanja, razprava po 7. členu pa, da ni v njegovi pristojnosti, ampak v pristojnosti ministrstva za zunanje zadeve.

Govorec na stalnem predstavništvu Slovenije v Bruslju pa je pojasnil, da ni praksa predsedujočih držav, da se udeležujejo zasedanj odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, namenjenih obravnavi postopkov po 7. členu, in da se teh v preteklosti nista udeležili ne Portugalska ne Nemčija.

Tudi vprašanja v zvezi z vladavino prava

Dikaučič je bil sicer deležen vprašanj poslancev v zvezi z vladavino prava in postopkom po 7. členu. Poslanko liberalcev Sophie in 't Veld je zanimalo, kdaj bo slovensko predsedstvo uvrstilo zaslišanja po 7. členu na program zasedanja Sveta. Pri tem je ministra pozvala, naj navede datum, in če tega datuma ni, zakaj ga ni ter kdaj namerava predsedstvo o tem odločati. Lukasa Kohuta (S&D) je zanimalo, kaj bo storil minister kot predsedujoči, da bi ustavil kršenje načel pravne države na Madžarskem in Poljskem glede na to, da Slovenija kot predsedujoča poudarja pomen vladavine prava v svojem programu.

V razpravi se je oglasila tudi poslanka Evropske ljudske stranke (EPP/SDS) iz Slovenije Romana Tomc, ki je citirala 2. člen pogodbe o EU, ki med drugim govori o spoštovanju demokracije in človekovih pravic ter pravne države. Kot je dejala, se zdi, da ta trenutek v EU ne veljajo za vse enaka pravila na področju vladavine prava. Zanimalo jo je ministrovo mnenje o tem, ali EU morda potrebuje nov razmislek o pojmu pravne države.

Dikaučič je pojasnil, da v EU že obstajajo mehanizmi za varovanje vladavine prava. Slovenija podpira mehanizem letnega pregleda vladavine prava Evropske komisije in bo nadaljevala dosedanjo prakso predsedstev. O pravosodnih vidikih poročila o vladavini prava bo v sodelovanju s komisijo razpravljala na Svetu ministrov za pravosodje, je dejal. Slovensko predsedstvo "je zavezano, da bo pospešilo postopke v Svetu v zvezi s postopkoma" proti Madžarski in Poljski na podlagi 7. člena, ki sta v teku, je še dejal Dikaučič. Potekal bo tradicionalni dialog o vladavini prava, ki bo temeljil na samem poročilu komisije in bo razdeljen na dva dela – prvi, splošni del, ki bo potekal oktobra, in pa drugi, posebni del, ki bo novembra, ko bo obravnavano stanje vladavine prava v petih članicah EU, je še povedal.

Dejal je še, da je slovensko predsedstvo na dnevni red decembrskega zasedanja Sveta za splošne zadeve uvrstilo razpravo o postopku po 7. členu.

Medtem je danes na Bledu v času Blejskega strateškega foruma s protestno akcijo na vprašljivo vladavino prava v Sloveniji opozorila protestniška skupščina. Slovenskim in evropskim voditeljem so sporočili: stop fašizmu in neonacizmu, za vladavino prava.

Protest na Bledu
Protest na Bledu FOTO: Janez Zalaznik

"Na Blejskem otoku smo razvili antifašistično in antijanšistično zastavo, s katero jasno sporočamo, da ne pristajamo na zlorabo oblasti, ki jo udejanja Janez Janša in njegova vlada. Ob tem smo hkrati pozvali evropske voditelje in pristojne evropske institucije, da zaščitijo vladavino prava v Sloveniji, prav tako pa obveščamo, da bo v petek ob 19h na Trgu republike potekal vseslovenski shod proti fašizmu in nacizmu," so zapisali.

In o delegiranih evropskih tožilcih v Sloveniji

Dikaučič je spregovoril tudi o delovanju evropskega javnega tožilstva, pri čemer je na kratko predstavil trenutno stanje glede postopka imenovanja dveh delegiranih evropskih tožilcev v Sloveniji, ki kot edina sodelujoča država tožilcev še ni imenovala. Poslanko in 't Veld je zanimalo, kdaj namerava Slovenija imenovati delegirana tožilca in kaj vlado pri tem zadržuje, da tega ne stori.

Minister pričakuje, da bo sodni postopek v zvezi s tožbo zavrnjenih kandidatov v tej zadevi na prvi stopnji zaključen "v kratkem", saj ga pristojno sodišče obravnava absolutno prednostno. Dejal je še, da je v interesu ministrstva, da se postopek v najkrajšem možnem času zaključi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Banion
03. 09. 2021 15.56
Poštenost in karakter tega človeka se vidi kaj počne z notariatom v Žalcu. Tam se je prijavil za notarja in ni ibil izbran ker ni izponjeval pogojev, izbrali so notarja, Kozlovičeva je izbiro potrdila in podpisala, ta bi moral samo sprovesti a je cel postopek ustavil, kajti na isto mesto se je prijavila tudi njegova sicer je prijavo umaknila a bila je zraven. Sedaj je Žalec brez notarja, prejšni se je upokojil, novega ni. Tako da je tudi evropskim poslancem verjetno debelo lagal. Take imamo v najboljši in njabolj pošteni vladi
niktalop
01. 09. 2021 21.59
Dikavčičani bilo ker se je po poti izgubil.
Petur
01. 09. 2021 21.19
+1
janez ne more poslati tozilcev vsaj dokler si zeli katerekoli funkcije.vsak tozilec,izgleda da bo to moral biti kaki tujec bo moral obtoziti janeza za svinjarije,ne samo v breme uboge slovenije ampak tudi na skodo eu!
jodr
01. 09. 2021 21.08
-1
Takih tožilcev, ki se sami ponujajo, ki z tožbo izsiljujejo imenovanje, ki vlagata tožbo, še preden dobita v roke sklep o ponovitvi razpisa, ki niti ne obvladata angleško; takih tožilcev res ne potrebujemo v Evropi.
mungus
01. 09. 2021 20.36
+3
dakavčić bluzi in laže.....ko mu bo ta-puklasti dal befel bo ta bluzer lahko kaj naredil ...do takrat pa izmotavanje laganje bluzenje....mi pa take plačujemo....a ne????....ogabno!!!!!
Mother Russia
01. 09. 2021 20.30
-1
Ma, brez veze. Tudi Cerar je celih 30 let blebetal o vladavini prava, pa ga je na pol ekonomist Vili Kovačič z lahkoto peljal scati. Od vladavine prava mu je ratalo le to, da je naskočil tajnico vaškega komiteja stranke SMC. To in čisto nič drugega.
slim386
01. 09. 2021 20.12
+2
Minister DIK aučić 🤣🤣
User300173
01. 09. 2021 19.56
+1
Mali intrigant in njegove težave postati "veliki" politik. Ne bo "penezdev" dokler ne bo tožilcev v EU. Dokaj enostavno.
TolstojV
01. 09. 2021 19.50
+2
Naj minister pove EU predstavnikom, da imamo zanič tožilce, ki niso vredni zaupanja in jim ne uspe dokazati, da so Slovenski tajkuni in elita pokradli državo in ni nobeden od njih pristal v zaporu!
yanay
01. 09. 2021 19.33
-1
Ena resna država si take šlamastike ne bi smela privoščiti. Da v izjemno pomembni razpravi, ki je potekala pred njegovim nastopom o vladavini prava in postopku po 7. členu proti Madžarski in Poljski, ni bilo predstavnika Slovenije kot predsedujoče Svetu EU, je resna napaka, ki pravzaprav pomeni nespoštovanje EU kot institucije. Kot predsedujoči ta trenutek v EU, smo se dolžni udeležiti vseh pomembnih razprav, ki se tičejo življenja v EU.
yanay
01. 09. 2021 19.26
+3
Za vlado pomeni "v kratkem", do naslednjih volitev!
Antoniozmaj
01. 09. 2021 19.05
+2
smrt janšizmu!!!
srebrnibreg
01. 09. 2021 18.49
+4
Saj vam v EU itak nihče ne verjame.
anatomija
01. 09. 2021 18.48
+3
Saj sta se na novi razpis prijavila 2 tožilca . Torej ne bi smelo biti težav . Ravno 2 tožilca rabimo . Aja težava je katera tožilca sta to . Sta poštena in zato ne odgovarjata kriminalcem v vladi . To bo še veselo spremlat . Plešasti si bo še lase pulil
jodr
01. 09. 2021 21.10
+1
Ti veš, da sta poštena, kdo pa dvomi v poštenje?
revirji
01. 09. 2021 18.30
+7
Kdo pa je tale modelček?
bobiv
01. 09. 2021 18.27
+8
Napačnega sprašujejo, on ne odloča o ničemer, ve se kdo odloča!
komarec
01. 09. 2021 18.09
+11
Saj ta ne ve nič kaj ga sploh sprašujejo.
revirji
01. 09. 2021 18.05
+4
tomčuka, ti sploh ne veš kaj je vladavina prava. In ti boš učila EU, da je potreben nov razmislek kaj je to vladavina prava. Ja, vladavina prava po sđs je diktatura. vsi bi morali biti že na Dobu, no nekatere pa na Igu.
TITO 50
01. 09. 2021 18.03
+7
Vprašanje kriminalcu o vladavini prava ? In takega po novem zakonu ne bom smel na cesti ozmerjat ?
piljan
01. 09. 2021 17.58
+6
Hehehe trol pojma nima,je pa taprav,da ga svečarija obožuje.