Boeing 777 družbe Malaysia Airlines je 8. marca 2014 izginil na poti iz Kuala Lumpurja v Peking. Usoda leta MH370 je postala ena največjih neznank v sodobnem letalstvu. Štiri leta po izginotju je Malezija najela ameriško podjetje Ocean Infinity za iskanje letala v južnem Indijskem oceanu in mu v primeru uspešne najdbe ponujala 70 milijonov dolarjev (okoli 65 milijonov evrov). A iskanje ni obrodilo sadov.
Leto pred tem, januarja 2017, je Malezija skupaj s Kitajsko in Avstralijo zaključila dveletno iskanje, ki je države stalo 135 milijonov dolarjev (126 milijonov evrov), našle pa niso niti ene sledi o letalu.
V nedeljo je skupina sorodnikov izginulih potnikov leta MH370 sporočila, da je Ocean Infinity pripravljen na novo iskanje, ki bi se lahko začelo že letos poleti. Malezijsko vlado so pozvali, naj sprejme vse predloge podjetja. To namreč predlaga, da bi bili denarno nagrajeni le v primeru, če bi razrešili skrivnostno izginotje.
"Ocean Infinity je v zadnjih 12 mesecih dosegel resničen napredek v razumevanju dogodkov iz leta 2014, kar je izboljšalo njihove možnosti za uspešno iskanje," so dejali sorodniki ob obeležitvi devete obletnice izginotja.
Malezijska vlada se na njihove pozive še ni odzvala. Po spominskem dogodku je sicer minister za promet Anthony Loke obljubil, da država še ne bo "zaprla knjige" v primeru MH370. Dodal je, da bodo razmislili o nadaljnjih iskalnih akcijah, če bodo na voljo nove in verodostojne informacije o letalu ali njegovi potencialni lokaciji.
Razbitine letala – nekatere potrjene, nekatere domnevne – je sicer v zadnjih letih naplavilo vzdolž obale Afrike in na otoke v Indijskem oceanu. Melezijski preiskovalci niso prišli do zaključkov, kaj se je zgodilo z letalom, hkrati pa niso izključili možnosti, da je letalo namerno zašlo s poti.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.