Tujina

Deset zabaviščnih parkov, ki so za vedno zaprli svoja vrata

Ljubljana, 23. 04. 2023 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na stotine zabaviščih parkov po svetu je potisnjenih na smetišče zgodovine. Lastniki in upravljavci so jih opustili iz različnih razlogov – upada obiska, naravnih katastrof ali finančnih težav. A v takšnih opuščenih "mestih duhov" je nekaj mističnega, postapokaliptičnega, srhljivega. Tistim, ki najdejo pot do njih, nudijo vpogled v to, kakšna bi bila Zemlja, če bi ljudje z nje izginili.

Opuščeni tematski parki kljub temu, da ne delujejo več, še vedno privabljajo sodobne raziskovalce, vplivneže ali ljudi, ki želijo zgolj obuditi spomine na čase, ko so tja prihajali z družino ali prijatelji. 

"Zabaviščne parke imamo za živahna, barvita, hrupna in vesela mesta. Zapuščen zabaviščni park pa je pravo nasprotje. Pokvarjen. Prazen. Tih. Ljudje, ki jih iščejo in najdejo ostanke, ob tem doživijo občutek odkritja in poskušajo rekonstruirati, kar je nekoč bilo tam," je za CNN povedal Jim Futrell iz Zgodovinskega združenja nacionalnih zabaviščih parkov. 

V nadaljevanju je predstavljenih deset parkov, ki so nekoč privabljali množice, ki so se zabavale, danes pa zaradi rjastih in z rastlinjem preraščenih vrtiljakov, gugalnic, toboganov, avtomobilčkov, vlakov smrti in panoramskih koles med prišleki vzbujajo občutke nelagodja.

Zapuščeno panoramsko kolo v parku Six Flags.
Zapuščeno panoramsko kolo v parku Six Flags. FOTO: Profimedia

Berlin: Spreepark 

Najbolj zanimiva stvar nemškega zabaviščnega parka, ki je ime dobil po bližnji reki Spree, niso propadajoči ostanki, kot je ikonično panoramsko kolo, v labode oblikovani čolni, vlak smrti ali z grafiti prekrit tobogan, pač pa dejstvo, da so ga leta 1969 zgradili vzhodnonemški komunisti kot sredstvo za zabavo proletariata. 

V začetku 21. stoletja so ga zaradi finančne krize zaprli, atrakcij pa niso umaknili, zato sta jih prekrila mah in rja. V okolici je zdaj velik javni park s sprehajalnimi potmi, mestna vlada pa že nekaj časa napoveduje načrte za ohranitev in umetniško poustvaritev nekaterih znamenitosti.

Spreepark v Berlinu
Spreepark v Berlinu FOTO: Shutterstock

Malezija: Mimaland 

Park Mimaland na obrobju Kuale Lumpurja je deloval od leta 1975 do 1994. Velja za prvi tematski park v jugovzhodni Aziji, ki je imel umetno jezero, velikanski bazen z ogromnimi vodnimi tobogani in t. i. kraljestvo prazgodovinskih živali. 

Vlada je bila v zaprtje Mimalanda prisiljena po uničujočem plazu. 30 let pozneje je dinozavre, avtomobilčke in druge atrakcije prerasla džungla. 

Mimaland v Maleziji
Mimaland v Maleziji FOTO: Profimedia

Anglija: Camelot 

Park Camelot je bil tematski park v angleški grofiji Lancashire z znano legendo o Camelotu. Čarobno kraljestvo je obujalo zgodbe o kralju Arturju in vitezih okrogle mize, v njem so potekali viteški dvoboji, Merlinova čarovniška predstava ter druge predstave na temo srednjega veka. 

Na višku priljubljenosti je atrakcijo, ki so jo odprli leta 1983, obiskalo pol milijona obiskovalcev letno. Te številke so pozneje upadle in leta 2012 se je nekoč živahen, družinsko usmerjen tematski park za vedno zaprl. 

Camelot v Angliji
Camelot v Angliji FOTO: Shutterstock

New Orleans: Six Flags 

Tematski park v Louisiani, ki je padel v kremplje orkana Katrina, je bil odprt le pet let (med 2000 in 2005), preden sta ga poplavila skoraj dva metra vode, ki je potrebovala več kot mesec dni, da je odtekla.

Danes je v parku še vedno mogoče videti več kot dva ducata propadajočih atrakcij, vključno z vlaki smrti, vrtiljaki, panoramskimi kolesi, pa tudi superjunaki iz stripov DC in junaki iz risank Looney Tunes. Marca letos je mesto New Orleans sklenilo pogodbo z zasebniki za prenovo parka v kinodvorane, športni kompleks in mesto za družinsko zabavo. 

Six Flags v New Orleansu
Six Flags v New Orleansu FOTO: Profimedia

Nara: Dreamland 

Park, ki se nahaja na severnem obrobju zgodovinskega japonskega mesta Nara, so odprli leta 1961 kot japonski odgovor na Disneyland v Kaliforniji. V njem so bile atrakcije, kot je grad Trnuljčice, obiskovalci pa so se lahko podali celo na pustolovsko križarjenje po džungli. 

Dreamlandu je šlo precej dobro, dokler se leta 1983 ni odprl Disneyland v Tokiu in je obisk začel upadati. Vse do leta 2006 je bil priljubljena destinacija urbanih raziskovalcev, desetletje pozneje pa so ga porušili. Ostale so zapuščene atrakcije, na območju pa občasno patruljirajo varnostniki in oglobijo kršitelje, ki vstopijo v zaprto območje.

Dreamland v Nari
Dreamland v Nari FOTO: Shutterstock

Francija: vrtovi Tivoli (Jardin de Tivoli)

Park Tivoli v Parizu je Simon Gabriel Boutin pozno v 18. stoletju spremenil v javni zabaviščni park. V njem so bili vodni elementi, pantomimiki, zverinjak in zbirka mineralov. Boutin je med francosko revolucijo pristal na giljotini, novi lastnik pa je v park dodal zanimivosti, kot so panoramsko kolo, tobogani in labirinti. Prirejali so tudi akrobatske predstave. 

Park so zaprli leta 1842, postal je žrtev urbanističnih sprememb. Edini ostanek nekoč bujnih vrtov je mestni park Square Hector Berlioz, prvotno imenovan Nouveau Tivoli, ko so ga odkrili leta 1859. 

Jardin de Tivoli v Parizu
Jardin de Tivoli v Parizu FOTO: Profimedia

Ukrajina: Zabaviščni park Pripjat 

Zabaviščni park v mestu Pripjat v Ukrajini ni nikoli deloval. Odpreti so ga nameravali odpreti 1. maja 1986, vendar jim je načrte prekrižala černobilska nesreča, ki se je zgodila nekaj kilometrov stran. Ljudi so evakuirali iz mesta, srhljive podobe zapuščenega parka in njegovo Ferrisovo kolo pa sta postala simbola černobilske katastrofe.

Zabaviščni park Pripjat
Zabaviščni park Pripjat FOTO: Shutterstock

Južna Koreja: Yongma Land 

Nekdanji zabavišči park Yongma Land v Seulu je danes priljubljeno prizorišče snemalnih produkcij in poročnega fotografiranja – nevesta in ženin lahko pozirata na razpadajočem vrtiljaku, ob avtomobilčkih in drugih opuščenih atrakcijah. 

Deloval je od leta 1980 do 2011, ko je mesto upravljavcem zaradi slabega poslovanja preklicalo licenco za delovanje. Je eden redkih zapuščenih tematskih parkov, kjer morajo obiskovalci za vstop plačati simbolno vstopnino. 

Yongma Land v Južni Koreji
Yongma Land v Južni Koreji FOTO: Shutterstock

Florida: Cypress Gardens 

Vrtove Cypress sta na Floridi leta 1932 odprla Dick in Julie Pope in je prvotno privabljal množice, ki so si ogledale topiarje v obliki živali in akrobatske predstave smučanja na vodi. 

Zaradi vse večje konkurence v Orlandu so park leta 2009 zaprli in prevzel ga je Legoland. 

Cypress Gardens na Floridi
Cypress Gardens na Floridi FOTO: Shutterstock

Vietnam: Ho Thuy Tien 

Ogromen zmaj iz betona, v katerem je bil nekoč akvarij, še naprej straži jezero, ki je bilo središče vodnega parka Ho Thuy Tien blizu Hueja. Zaradi finančnih težav je bil park med letoma 2004 in 2011 odprt le občasno. 

Danes je to neuradna turistična atrakcija, propadajoči zmaj, vodni tobogani in drugi elementi pa bolj spominjajo na tisočletne ruševine kot pa na atrakcijo iz 21. stoletja.

 Ho Thuy Tien v Vietnamu
Ho Thuy Tien v Vietnamu FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

daiči
23. 04. 2023 17.37
+4
U takle zabavišn park najprej spustiš nabiralce železa in ostalih kovin, potem spustiš nabiralce lesa k rabjo zase ali za prodajo les za kurjavo. Plastiko pa beton morš pa sam pospravt.
Rob123
23. 04. 2023 20.02
+1
Aleš Hartner
23. 04. 2023 17.28
+2
Zapuščen zabaviščni park je pokvarjen? Res, mojstri prevajalci? Komaj čakam, da vas nadomesti umetna inteligenca. Pa ne potem jokat, da se vam dogaja krivica.
daiči
23. 04. 2023 17.18
+1
Zaprl so zato k neznajo pelat teh parkov, nj se grejo učit u italijo(gardaland) pa francijo(dizniland) kako se to pele.
Stajerc22
23. 04. 2023 14.50
+3
Zakaj je na seznamu parkov, ki so za vedno ZAPRLI vrata Pripyat? Sej tam nikoli niso ODPRLI vrat, kako bi jih naj potem ZAPRLI?!
User2313426
23. 04. 2023 14.47
+1
Pripyat je postalo mesto duhov.
tomahawk
23. 04. 2023 12.26
+4
Če so zaprli bi lahko pospravli vse to za sabo. Glavn da so kaseral.
AMZS
23. 04. 2023 10.13
+18
Pozabili ste nase Stozice.
Senca6
23. 04. 2023 12.59
+4
Ne boste verjeli
23. 04. 2023 14.32
-3
Seveda so, propadajo pa tudi (parkirna hiša, šoping crnter, ...
MojsterSplinter
23. 04. 2023 10.05
+11
Investitorji bi po propadu parka morali vzpostaviti prvotno stanje. Če tega ne morejo storiti zaradi pomanjkanja denarja ob stečaju, bi morali sproti plačevati zavarovanje, da se na koncu vzpostavi prvotno stanje narave.
Koroški Slovenec
23. 04. 2023 10.02
+13
To pa so lokacije na katete smo Slovenci množično drli in je prava katastrofa, da otrok ne bomo mogli peljati več tja. Nas bi moralo bolj skrbeti zapiranje podjetij doma, ne pa zabaviščnih parkov.
slimy12
23. 04. 2023 09.59
+8
kdo rabi to, danes so Iphoni zakon
osancta simplicitas
23. 04. 2023 09.57
+1
znaki propada gnilega materialističnega zahoda....
MojsterSplinter
23. 04. 2023 10.43
+6
Eeee... Pripjat ni bil na "gnilem materialističnem zahodu"....
25.maj
23. 04. 2023 12.27
+3
zakaj se ne preseliš na tvoj obljubljeni vzhod ali pa jug
Mcmrtfg
23. 04. 2023 08.55
+17
po dolgem času en odličen članek,sploh je zanimivo videti kako bi to zgledalo,če nas ne bi hilo
JOSEPH HAYDN
23. 04. 2023 08.48
+20
Zdi se mi, da je to enostavno posledica duha časa. Otrok ne zanimajo več take stvari in niti se jim ne čudijo. Imajo tiste svoje telefone in to je to
Groucho Marx
23. 04. 2023 12.10
+1
To ni čisto res. Gardaland recimo je večinoma poln. Verjetno gre bolj za splet specifičnih okoliščin.
PomisliNaSonce
23. 04. 2023 08.38
+10
Zdaj se je čas zavrtel precej nazaj, saj se bodo otroci začeli ponovno učit ukurit centralne peči za ogrevanje domov. Zabava bo rezervirana za naslednje rodove
osancta simplicitas
23. 04. 2023 10.01
+3
pa kurjjenje drv po jamah, ko bo NATO preveč sprovociral Ruse!
Stauffenberg
23. 04. 2023 08.32
+5
In ti naj bi nam bili za vzgled? Kot bi gledali Črnobil. Vsaj počistili bi lahko za seboj nesnago.
katalizatorček
23. 04. 2023 08.11
+24
Zabavo je današnjim cajtom nadomestil mobitel,računalnik.Delal ne bi nihče ,gibati se je še vedno smiselno,ampak le če plačaš,bognedaj da greš v natikačih na sprehod ali na bicikel ....
muceli
23. 04. 2023 08.26
+13