Opuščeni tematski parki kljub temu, da ne delujejo več, še vedno privabljajo sodobne raziskovalce, vplivneže ali ljudi, ki želijo zgolj obuditi spomine na čase, ko so tja prihajali z družino ali prijatelji.
"Zabaviščne parke imamo za živahna, barvita, hrupna in vesela mesta. Zapuščen zabaviščni park pa je pravo nasprotje. Pokvarjen. Prazen. Tih. Ljudje, ki jih iščejo in najdejo ostanke, ob tem doživijo občutek odkritja in poskušajo rekonstruirati, kar je nekoč bilo tam," je za CNN povedal Jim Futrell iz Zgodovinskega združenja nacionalnih zabaviščih parkov.
V nadaljevanju je predstavljenih deset parkov, ki so nekoč privabljali množice, ki so se zabavale, danes pa zaradi rjastih in z rastlinjem preraščenih vrtiljakov, gugalnic, toboganov, avtomobilčkov, vlakov smrti in panoramskih koles med prišleki vzbujajo občutke nelagodja.

Berlin: Spreepark
Najbolj zanimiva stvar nemškega zabaviščnega parka, ki je ime dobil po bližnji reki Spree, niso propadajoči ostanki, kot je ikonično panoramsko kolo, v labode oblikovani čolni, vlak smrti ali z grafiti prekrit tobogan, pač pa dejstvo, da so ga leta 1969 zgradili vzhodnonemški komunisti kot sredstvo za zabavo proletariata.
V začetku 21. stoletja so ga zaradi finančne krize zaprli, atrakcij pa niso umaknili, zato sta jih prekrila mah in rja. V okolici je zdaj velik javni park s sprehajalnimi potmi, mestna vlada pa že nekaj časa napoveduje načrte za ohranitev in umetniško poustvaritev nekaterih znamenitosti.

Malezija: Mimaland
Park Mimaland na obrobju Kuale Lumpurja je deloval od leta 1975 do 1994. Velja za prvi tematski park v jugovzhodni Aziji, ki je imel umetno jezero, velikanski bazen z ogromnimi vodnimi tobogani in t. i. kraljestvo prazgodovinskih živali.
Vlada je bila v zaprtje Mimalanda prisiljena po uničujočem plazu. 30 let pozneje je dinozavre, avtomobilčke in druge atrakcije prerasla džungla.

Anglija: Camelot
Park Camelot je bil tematski park v angleški grofiji Lancashire z znano legendo o Camelotu. Čarobno kraljestvo je obujalo zgodbe o kralju Arturju in vitezih okrogle mize, v njem so potekali viteški dvoboji, Merlinova čarovniška predstava ter druge predstave na temo srednjega veka.
Na višku priljubljenosti je atrakcijo, ki so jo odprli leta 1983, obiskalo pol milijona obiskovalcev letno. Te številke so pozneje upadle in leta 2012 se je nekoč živahen, družinsko usmerjen tematski park za vedno zaprl.

New Orleans: Six Flags
Tematski park v Louisiani, ki je padel v kremplje orkana Katrina, je bil odprt le pet let (med 2000 in 2005), preden sta ga poplavila skoraj dva metra vode, ki je potrebovala več kot mesec dni, da je odtekla.
Danes je v parku še vedno mogoče videti več kot dva ducata propadajočih atrakcij, vključno z vlaki smrti, vrtiljaki, panoramskimi kolesi, pa tudi superjunaki iz stripov DC in junaki iz risank Looney Tunes. Marca letos je mesto New Orleans sklenilo pogodbo z zasebniki za prenovo parka v kinodvorane, športni kompleks in mesto za družinsko zabavo.

Nara: Dreamland
Park, ki se nahaja na severnem obrobju zgodovinskega japonskega mesta Nara, so odprli leta 1961 kot japonski odgovor na Disneyland v Kaliforniji. V njem so bile atrakcije, kot je grad Trnuljčice, obiskovalci pa so se lahko podali celo na pustolovsko križarjenje po džungli.
Dreamlandu je šlo precej dobro, dokler se leta 1983 ni odprl Disneyland v Tokiu in je obisk začel upadati. Vse do leta 2006 je bil priljubljena destinacija urbanih raziskovalcev, desetletje pozneje pa so ga porušili. Ostale so zapuščene atrakcije, na območju pa občasno patruljirajo varnostniki in oglobijo kršitelje, ki vstopijo v zaprto območje.

Francija: vrtovi Tivoli (Jardin de Tivoli)
Park Tivoli v Parizu je Simon Gabriel Boutin pozno v 18. stoletju spremenil v javni zabaviščni park. V njem so bili vodni elementi, pantomimiki, zverinjak in zbirka mineralov. Boutin je med francosko revolucijo pristal na giljotini, novi lastnik pa je v park dodal zanimivosti, kot so panoramsko kolo, tobogani in labirinti. Prirejali so tudi akrobatske predstave.
Park so zaprli leta 1842, postal je žrtev urbanističnih sprememb. Edini ostanek nekoč bujnih vrtov je mestni park Square Hector Berlioz, prvotno imenovan Nouveau Tivoli, ko so ga odkrili leta 1859.

Ukrajina: Zabaviščni park Pripjat
Zabaviščni park v mestu Pripjat v Ukrajini ni nikoli deloval. Odpreti so ga nameravali odpreti 1. maja 1986, vendar jim je načrte prekrižala černobilska nesreča, ki se je zgodila nekaj kilometrov stran. Ljudi so evakuirali iz mesta, srhljive podobe zapuščenega parka in njegovo Ferrisovo kolo pa sta postala simbola černobilske katastrofe.

Južna Koreja: Yongma Land
Nekdanji zabavišči park Yongma Land v Seulu je danes priljubljeno prizorišče snemalnih produkcij in poročnega fotografiranja – nevesta in ženin lahko pozirata na razpadajočem vrtiljaku, ob avtomobilčkih in drugih opuščenih atrakcijah.
Deloval je od leta 1980 do 2011, ko je mesto upravljavcem zaradi slabega poslovanja preklicalo licenco za delovanje. Je eden redkih zapuščenih tematskih parkov, kjer morajo obiskovalci za vstop plačati simbolno vstopnino.

Florida: Cypress Gardens
Vrtove Cypress sta na Floridi leta 1932 odprla Dick in Julie Pope in je prvotno privabljal množice, ki so si ogledale topiarje v obliki živali in akrobatske predstave smučanja na vodi.
Zaradi vse večje konkurence v Orlandu so park leta 2009 zaprli in prevzel ga je Legoland.

Vietnam: Ho Thuy Tien
Ogromen zmaj iz betona, v katerem je bil nekoč akvarij, še naprej straži jezero, ki je bilo središče vodnega parka Ho Thuy Tien blizu Hueja. Zaradi finančnih težav je bil park med letoma 2004 in 2011 odprt le občasno.
Danes je to neuradna turistična atrakcija, propadajoči zmaj, vodni tobogani in drugi elementi pa bolj spominjajo na tisočletne ruševine kot pa na atrakcijo iz 21. stoletja.

KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.