"Predsednik Trump je skušal varati. Ujeli smo ga in potem si je zelo prizadeval, da vse skupaj prikrije," je dejal eden od demokratskih upraviteljev ustavne obtožbe v senatu Hakeem Jeffries iz New Yorka.
Demokratski upravitelji ustavne obtožbe so izrazili prepričanje, da jim je v senatu uspelo dokazati resničnost obtožb na račun Donalda Trumpa. To sicer za samo obsodbo ni bistveno, saj imajo republikanci v stočlanskem senatu 53 sedežev, za obsodbo in odstavitev predsednika ZDA s položaja pa je potrebna dvotretjinska večina.
![Trump vseeno lahko spi mirno, saj demokratni nimajo potrebne dvotretjinske večine v senatu.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2019/0651a660a3_62361648.jpg?v=d41d)
Trump na račun ustavne obtožbe zelo pogosto tvita. V petek zjutraj ga je denimo najbolj motilo, da bodo njegovi odvetniki na vrsti danes, ko gledanost televizijskih programov ni velika. "Kaže, da bodo moji odvetniki prisiljeni začeti v soboto, ki je za televizijo dolina smrti," je tvitnil.
Trumpu se obsodbe ni treba bati, kljub temu pa nekateri republikanski senatorji, kot je Ted Cruz iz Teksasa, opozarjajo predsednikove odvetnike, naj se ne norčujejo iz procesa. V diplomatskem jeziku jim je svetoval, naj se bolj posvetijo vsebini kot pa formi oziroma zagovoru predsednika namesto napadom na demokrate.
Verjetno se bo zgodilo prav nasprotno oziroma v skladu s scenarijem, ki ga je Trump zagovarjal že leta 1998, ko je zagovarjal Billa Clintona. Takrat je demokratskemu predsedniku, proti kateremu so republikanci vložili ustavno obtožbo, svetoval, naj bo bolj agresiven do nasprotnikov in ne prizna ničesar, temveč le napada. Vse, kar je Trump doslej storil proti ustavni obtožbi, poteka po tem scenariju.
Demokratska večina predstavniškega doma kongresa je decembra potrdila šele tretjo ustavno obtožbo proti predsedniku države v zgodovini ZDA. Trump je obtožen zlorabe pooblastil, ker je pritiskal na Ukrajino, da razglasi preiskavo političnih nasprotnikov v ZDA, in oviranja dela kongresa, ker je svojim podrejenim prepovedal udeležbo na kongresnih zaslišanjih, ob tem pa kongresu še zanikal dostop do potrebnih informacij.
![Donald Trump je tretji ameriški predsednik, ki se sooča z ustavno obtožbo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2019/255781f55f_62361539.jpg?v=d41d)
Primer je zgrajen na izjavah nekaterih državnih uradnikov, ki so zanemarili Trumpov ukaz. Med njimi ni nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost ZDA Johna Boltona, ki je bil proti mešetarjenju z Ukrajino, vendar tega ne želi javno povedati. Demokrati ga želijo zaslišati v senatu, Trumpovi odvetniki pa trdijo, da bi to moral storiti predstavniški dom. Ta je to hotel, vendar Boltona ni bilo na zaslišanje.
Vložil je tožbo na sodišče, češ naj sodna veja oblasti odloči, koga mora ubogati. Kljub temu se je sedaj menda odločil, da bo ubogal zakonodajno vejo oblasti, če mu bo poziv izdal senat z republikansko večino. A tovrsten razplet je tako rekoč nemogoč, saj ni pričakovati, da bi se našli štirje republikanski senatorji, ki bi si upali glasovati za zaslišanje dodatnih prič.
"Prosim vas, rotim vas," je kljub temu republikance pozval vodja upraviteljev ustavne obtožbe Adam Schiff. "Privoščite Ameriki pošteno sojenje. Zasluži si ga," je dodal. Kot je posvaril, bo Trump za ameriško demokracijo ostal "neposredna grožnja", če bo še naprej na oblasti.
Republikanci si ne upajo nasprotovati Trumpu, ker bi to pomenilo, da se lahko poslovijo od prihodnosti v njegovi stranki. To naj bi jim v petek glede na poročanje televizije CBS jasno dala vedeti Bela hiša z grozečim sporočilom, da se lahko poslovijo od svojih (političnih) glav, če bodo glasovali proti Trumpu.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.