Tujina

Huda bolezen triletne deklice osvetlila nenavadno zgodbo njene begunske družine

Canberra, 09. 06. 2021 08.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Danijela Levpušček
Komentarji
10

V Avstraliji se krepijo pozivi vladi, naj štiričlanski tamilski družini, edinim prebivalcem razvpitega begunskega centra na Božičnem otoku, vendarle dovolijo vrnitev v mestece, kjer so si ustvarili dom. Od tod jih pred tremi leti odpeljala policija, potem ko je sodišče v zadnjem trenutku ustavilo njihovo izročitev Šrilanki, pa so končali na otoku, 2600 kilometrov oddaljenem od celine. Njihova zgodba je zopet prišla v medije, ko je najmlajša hči hudo zbolela. A prizadevanja nekdanjih someščanov, da bi jih znova pozdravili v svoji sredini, se nikoli niso končala.

Avstralci budno spremljajo usodo hudo bolne triletne deklice ter njene mame, očeta in sestre, edinih prebivalcev ogromnega begunskega centra na Božičnem otoku, poroča BBC

Mala Tharnika Murugapan je dobila vročino, bruhala je in bila omotična. Po desetih dneh bolezni so jo z nujnim letom vendarle prepeljali v bolnišnico v Perth. Diagnoza je bila težka: pljučnica in sepsa. Deklica si bo opomogla, a če bi hitreje ukrepali, bi bolezen lahko ustavili, še preden je začela ogrožati njeno življenje, pravijo kritiki. 

Njena mama Prija Nadesalingdram, ki je edina lahko ob hčerki, trdi, da je večkrat prosila za antibiotike, pa tudi, naj deklico vendarle sprejmejo v bolnišnico, a so ji zdravniki predpisovali le tablete paracetamola in ibuprofena. 

Avstralske oblasti se branijo, češ da je deklica prejemala ustrezno zdravljenje. "Avstralske mejne sile odločno zanikajo vse obtožbe o neukrepanju ali o slabem ravnanju s posamezniki v njihovi skrbi," so sporočili. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Leta čakanja in ujetosti v sistem

Borba triletne deklice je pozornost javnosti znova usmerila na trnovo pot njene družine. Njena starša, tamilska begunca iz Šrilanke, sta pred skoraj desetimi leti s čolnom prispela v Avstralijo in zaprosila za azil. Nastanila sta se v mestecu Biloela v Queenslandu, kjer sta se rodili Tharnika in njena tri leta starejša sestra Kopika. A ves čas jim je grozil izgon iz države. 

V začetku marca 2018, dan po tem, ko jim je potekel vizum, so družino prebudili policisti. Odpeljali so jo v Melbourne, kjer so živeli v neke vrste hišnem priporu in čakali na zeleno luč, da se lahko vrnejo. A je niso dobili – odločeno je bilo, da jih bodo vrnili v Šrilanko, v Melbournu so se že vkrcali na letalo, nato pa se je zgodba dobila nepričakovan zaplet. Sodišče je ustavilo izročitev, družino pa so nato preselili v takrat že povsem izpraznjen begunski center na Božičnem otoku. 

Nič ni pomagalo, da je imela družina za seboj celotno skupnost Biloele, kjer si je ustvarila nov dom. Predstavniki mesteca so se borili na sodiščih, da bi se družina lahko vrnila, šli so vse do višjega sodišča, a so bili neuspešni. 

Tamilska družina na Božičnem otoku. Obe deklici sta se rodili v Avstraliji.
Tamilska družina na Božičnem otoku. Obe deklici sta se rodili v Avstraliji. FOTO: Facebook

Člani družine, ki je ob hudi bolezni hčere dobila še več podpornikov po vsej Avstraliji, tudi med politiki, zdaj stiskajo pesti, da se bo njihova zgodba dotaknila ministrice za notranje zadeve Karen Andrews, ki jim lahko dodeli vizum. Za zdaj nič ne kaže na to. Avstralska vlada je namreč v torek sporočila, da pretresajo možnost, da bi se za stalno naselili na Novi Zelandiji ali v ZDA. Družina o tem ne ve ničesar, trdi njihova odvetnica, medtem ko številni podporniki vztrajajo, da je njihov dom v Queenslandu, po družbenih omrežjih pa se je začel širiti ključnik "HometoBilo" oziroma "domov v Bilo". 

Avstralsko ravnanje z begunci, ki v državo prispejo s čolni, je že leta deležno ostrih kritik mednarodne skupnosti in človekoljubnih organizacij. Namestijo jih v begunske centre na otoku Nauru ali na Papui Novi Gvineji, kjer lahko nato več let čakajo na odločitev o njihovi usodi. Velikokrat se morajo nato vrniti v državo, iz katere so zbežali. 

Podoben center je na Božičnem otoku, njegova izgradnja je stala več kot 130 milijonov evrov. Zgrajen je bil za 800 ljudi, a so jih tam zadrževali tudi več kot 2000. Po številnih protestih zaradi slabih življenjskih razmer so ga oktobra 2018 zaprli, a je vlada že po nekaj mesecih napovedala ponovno odprtje, kar je tudi storila in ga po le nekaj tednih in porabljenih več kot sto milijonov evrov znova zaprla. Mama, oče in dve deklici so tako že dve leti edini prebivalci, vlada pa je v tem času tam zaposlovala več kot sto varnostnikov, katerih edina očitna naloga je bila paziti, da ne pobegnejo. 

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kiropraktik
09. 06. 2021 18.24
+1
Ni dneva, da ne bi nabijali z begunci!
RamzesII
09. 06. 2021 16.24
+2
Ne moreš verjet, kakšna zgoda in več sto varnostnikov za eno družino. Če bo deklica ozdravela, kdo ve kaj jih čaka, nazaj v begunski center.
kiropraktik
09. 06. 2021 13.01
+3
Res novica dneva! Koliko takih zgodb se dogaja samo pri nas pa o tem ne pišete! Glavno, da se piše o begunci!
MUNGATUMBA
09. 06. 2021 13.38
+4
MUNGATUMBA
09. 06. 2021 12.04
+1
Kdo pa so Tamilci- država- poreklo..??
Pia235
09. 06. 2021 12.34
+3
Hindujski prebivalci Šri lanke, ki je večinsko budistična.
MUNGATUMBA
09. 06. 2021 13.38
+3
User1538643
09. 06. 2021 11.25
+6
V Avstrakiji prišleki terorizirajo, tako prišleke, kot tudi prave domačine.
Rožice so zacvetele
09. 06. 2021 10.03
+1
Tako so dosegli, da nimajo migrantov.
User1538643
09. 06. 2021 11.24
+0
To ni mogoče, razen če tam rojeni, ne pobijejo vse svoje prednike.