30. decembra 2018 je Davor Dragičević, oče umorjenega Davida, za katerim je bil zaradi organizacije protestov izdan zaporni nalog, zapustil Banjaluko. Nekaj časa se je skrival in se svojim podpornikom na družbenih omrežjih javljal iz neznane lokacije. Izkazalo se je, da se je zatekel v Avstrijo, kjer s partnerjem živi tudi njegova nekdanja soproga Suzana Radanović, ki smo jo obiskali. Tam je zaprosil za azil, ki pa so mu ga zdaj zavrnili. Sam pravi, da je odločitev "škandalozna", saj je bila sprejeta v nenavadnih okoliščinah.
Sodnico, ki je delala na njegovem primeru in je bila odobritvi političnega azila naklonjena, so namreč brez razloga zamenjali. "To je bila povsem politična odločitev, ki – ko gre za zaščito človekovih pravic in svoboščin – ne more biti v ponos Avstriji, niti celotni Evropski uniji, katere članica je tudi Slovenija," je pojasnil za 24ur.com in napovedal: vložili bomo pritožbo in prijavo za uvedbo disciplinskega postopka. "Kljub temu pa to ne bo vplivalo na mojo odločitev, da se konec meseca vračam v Banjaluko in končno dobim pravico za svojega otroka," je odločen.

Pričakuje, da ga bodo prijeli, a se ne boji
Kot še dodaja, mu je vse, kar se je zgodilo do zdaj, na nek način koristilo. "Močnejši sem, tako fizično kot psihično, v teh letih se je uredilo veliko stvari. Odvalil se mi je kamen od srca, vesel sem, da se vračam." Skoraj prepričan je sicer, da ga bodo prijeli takoj, ko bo prestopil mejo. "Verjetno me bodo aretirali. Ali bo to v Sarajevu ali Banjaluki, ne vem. Proti meni je vloženih toliko kazenskih ovadb in prekrškov, da je to nekaj neverjetnega. Dobro vem, koga sem obtožil, da je ubil mojega otroka – to je sam vrh države, entiteta Republike Srbske, Dragan Lukač, Darko Ilić, Dubravko Kremenović in tožilca Dalibor Vrećo in Želimir Lepir. Vem, da se borim proti vodstvu mafije, entitete. Seveda bo borba težka, a ne nameravam odstopiti od nje niti za korak. Nasprotno, boril se bom še močneje," napoveduje.
Na vprašanje, ali ga je strah, pa: "Ne bojim se. Nikoli se nisem bal, od trenutka, ko so mi ugrabili otroka. Sem previden. Vse, kar sem delal do zdaj, sem delal z enim samim ciljem – da bi bili ugrabitelji in morilci mojega otroka privedeni pred roko pravice. In to bom delal še naprej. Za vse, kar se je zgodilo od 17. marca 2018 naprej, so odgovorne oblasti RS in država BiH, ne jaz. Vse to bi lahko preprečili, če bi vsi že prvi dan postopali tako, kot bi morali. Pričakujem hitro odločitev in ukrepanje tožilstva Bosne in Hercegovine na čelu z glavno tožilko Gordano Tadić. Pričakujem, da bodo oni, pa tudi SIPA zaščitili mene, mojo družino in člane skupine Pravica za Davida."

Banjaluka je sicer v tem času zamenjala župana, to je novembra 2020 postal Draško Stanivuković. A če se je takrat zdelo, da Stanivuković podpira prizadevanja skupine Pravica za Davida, je bila to le dobro premišljena predvolilna poteza. "Vmešavanje katerega koli politika v moj primer ne bo dalo nobenih rezultatov, ne glede na to, kdo je župan Banjaluke. On nam ne more pomagati oz. bolje rečeno ne želi pomagati. Vsi, ki so takrat sodelovali pri naših prizadevanjih, so to počeli samo s ciljem nabiranja glasov. Na najslabši mogoči način so izkoristili našo tragedijo, da bi prišli do svojih političnih ciljev. Po volitvah pa so izginili," je razočaran Davor.
'Čas se je že zdavnaj iztekel'
Konec aprila je Davidov primer prevzelo državno tožilstvo BiH, ki pa do zdaj po njegovih besedah ni naredilo nič konkretnega. "Vso agonijo v mojem primeru, pa tudi v primeru umorjenega Dženana Memića in ostalih, lahko zelo hitro prekine tožilstvo BiH. Takoj, ko se vrnem, bom nanje naslovil svoje ugotovitve in konkretne zahteve. Ne gre za nikakršen pritisk, pričakujem samo, da delajo svoj posel. Imajo dokaze, zato pričakujem aretacije in pregon morilcev. Čas se je že zdavnaj iztekel."
Način, na katerega tožilci obravnavajo Davidov in Dženanov primer, mu sicer ne daje zaupanja v to, da želijo primera zaključiti. "Pri Murizu Memiću to traja že šest let, pri meni štiri leta. Dejstvo je, da so morilci in njihovi pomagači na svobodi. Niti eden od njih, ob vseh neizpodbitnih dokazih, ni v zaporu. A če te institucije ne bodo reagirale na ustrezen način, bom nanje pritiskal še močneje, kot sem na institucije v entiteti. To bo zdaj dokončni pokazatelj, koliko moči ima država BiH. Meni je pomembna samo pravica za mojega otroka," je jasen.
'Ne bom več prosil za pravico, ki bi ji že davno moralo biti zadoščeno'
Postavil jim je celo rok. V primeru, da tožilstvo ne bo ukrepalo do konca leta, Davor napoveduje, da bo spremenil svoj način boja z mlini na veter. "Umaknil se bom iz pravne bitke, ne bom več legalist. Prepevanje pesmi, dvigovanje pesti v zrak, lepe besede … vse to je super in pušča neizbrisno sled na vseh prebivalcih BiH, ampak to bomo pustili v preteklosti in se v boj podali drugače. Ne bom več stal, iskal, molil in še 10 let prosil za pravico, ki bi ji že davno moralo biti zadoščeno, in je očitno, da nam je institucije v entiteti ne morejo dati. Ta primer se mora zaključiti in zdaj je odgovornost na državi BiH," je zaključil in dodal: "Videli bomo, kaj bo. Tisto sekundo, ko pridem v BiH, bo stvar veliko bolj jasna."
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.