Sojenje srbskemu narkokralju Darku Šariću se vleče kot telenovela. Sodni postopek proti Šariću poteka že 10 let (od leta 2012). Sprva so mu sodili v odsotnosti, vmes so več kot 27-krat preložili naroke. 22. novembra se je znova pojavil pred sodiščem, tokratno sojenje pa naj bi se zaključilo 30. novembra. Zelo verjetno je, da bo to zadnji sodni proces proti Šariću zaradi preprodaje kokaina. V javnosti so vse glasnejša ugibanja, da mu bodo znižali kazen. Zna se namreč zgoditi, da bo končna obsodba tako nizka, da bo zaradi že prestanega časa v priporu, v katerem je od 2014, ko se je predal srbskim oblastem, kmalu odkorakal na prostost.
Organizatorju hudodelske združbe, ki je med letoma 2008 in 2009 pretihotapil 5,7 tone kokaina iz Južne Amerike v Evropo, je pritožbeno sodišče lani novembra potrdilo obsodbo na 15 let zapora.
15-letno zaporno kazen mu je v ponovljenem sojenju leta 2018 izreklo Specialno sodišče v Beogradu. Pred tem je bil Šarić leta 2015 obsojen na 20 let zapora. A takrat je prvostopenjsko sodišče uporabilo določbe prenovljenega kazenskega zakonika iz leta 2009, moralo pa bi še starega iz leta 2005, po katerem je bila najvišja možna kazen za tihotapljenje mamil od pet do 15 let zapora. Višje sodišče je to sodbo razveljavilo in odredilo novo sojenje, kjer je torej bil obsojen na 15 let zapora.
Junija letos pa je to sodbo Vrhovno sodišče razveljavilo in vrnilo v ponovno odločanje, potem ko so njegovi odvetniki vložili zahtevo za varstvo zakonitosti.
Sojenje so sicer ves čas spremljali različni, tudi nenavadni zapleti, med drugim se je na sojenju pojavilo šest odvetnikov, torej en več kot dovoljuje zakon. Šarićevi odvetniki so se prejšnji teden pritožili in zahtevali, da se na Pritožbenem sodišču v Beogradu zamenjajo sodniki, ki odločajo v primeru, saj da so pristranski, ker so že v prejšnjem postopku glasovali za obsodilno sodbo. Njihovo pritožbo je prizivno sodišče zavrnilo.
V ločenem postopku so konec julija lani na prvostopenjskem sodišču Šarića obsodili tudi na devet let zapora zaradi pranja več kot 20 milijonov evrov, ki naj bi jih zaslužil s prodajo mamil. Pritožbeni postopek v tem primeru še poteka. A če ga bodo v prvem postopku spoznali za krivega, bo sodišče lažje dokazalo tudi krivdo v tem postopku.
So sodni proces namerno zavlačevali?
Nedopustno je, da postopek proti Darku Šariću v Srbiji poteka že 10 let in da je bila obsodba nedavno razveljavljena zaradi formalne napake, je prepričana Jelena Radivojević iz srbske Mreže za preiskavo kriminala in korupcije (KRIK). Novinarji, ki dolga leta spremljajo sojenje, pravijo, da se je težko znebiti občutka, da se sodni proces proti Šariću namenoma zavlačuje na birokratski način.
Tudi zato, ker naj bi bil Šarić povezan s številnimi politiki. Veljal je za uglednega podjetnika, ki je sodeloval na javnih razpisih, kupoval podjetja in jim pomagal, da so si finančno opomogla. Z bratom sta imela v lasti tudi priljubljeni nočni klub v središču Beograda. Ta je deloval v prostorih, ki so v lasti stranke Socijalistička stranka Srbije (SPS). Stranko je ustanovil Slobodan Milošević, od leta 2006 pa ji predseduje Ivica Dačić, ki je bil tudi premier Srbije. Krožil je tudi posnetek, na katerem je Dačić v družbi Rodoljuba Radulovića, znanega kot Miša Banana, ki je bil viden član Šaričeve združbe.
Nihče se ni spraševal, od kod takrat mlademu Šariću denar, s katerim je financiral mnoge posle tudi v Črni gori. Nekoč je takratni župan Pljevlja, rojstnega kraja narkokralja, dejal, da Šarića nikoli ne bi predal policiji. Šarić je sicer bil na tamkajšnjem občinskem sodišču večkrat obsojen zaradi različnih kaznivih dejanj, med drugim ogrožanja varnosti pri delu zaradi malomarnosti, uničenja naprav v rudnikih ali drugih gradbenih podjetjih, uničenja poslovnih in stanovanjskih prostorov, poneverbe in nedovoljene posesti orožja in eksploziva.
Za danes 52-letnim Šarićem je bila izdana mednarodna tiralica po tem, ko so leta 2009 na jahti ob obali Urugvaja zaplenili dve toni kokaina. Drogo so iz Južne Amerike tihotapili na velikih čezoceankah. Srbske oblasti so takrat začele proces proti Šariću in njegovim pomočnikom z aretacijo prvih osumljencev.
Sodni proces so kasneje večkrat razširili, sprva pa je potekal brez glavnega obtoženega, ki je poniknil neznano kam. Nato se je iz do sedaj neznanih razlogov predal marca 2014, dva dni po parlamentarnih volitvah, na katerih je zmagala Srbska napredna stranka (SNS), ki jo je vodil Aleksandar Vučić . Takrat je Šarić dejal, da je zaradi spremenjene politične klime v Srbiji začutil, da zdaj lahko računa na pošteno sojenje. "To zdaj je fer sojenje, Darko ni več sovražnik," je takrat dejal po poročanju Krika.
Operacija proti Šarićevemu narkokartelu pod imenom Balkanski bojevnik je sicer potekala v kar 15 državah, tudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.