Abdikacijo je 83-letna kraljica Margareta II. po 52 letih na prestolu podpisala v palači Christiansborg, njen 55-letni sin Frederik pa je ob tem sedel na njeni desni strani. Frederik X. je kralj Danske, Grenlandije in Ferskih otokov tako postal brez kronanja. Pred tem se je kraljica po ulicah danske prestolnice še zadnjič v tej vlogi popeljala v kočiji s konjsko vprego.
Po podpisu abdikacije, ob katerem so bili navzoči tudi Frederikova žena Mary in njun najstarejši sin Christian, je prostor zapustila v solzah. "Bog blagoslovi kralja," je dejala.
Kraljeva družina se je nato zbrala na balkonu palače in pozdravila navdušeno množico, ki je mahala z rdeče-belimi danskimi zastavami.
Danska premierka Mette Frederiksen je z balkona palače Christiansborg, sicer sedeža danskega parlamenta in vlade, slovesno razglasila, da je Frederik novi kralj, sledil pa je njegov nagovor narodu. Pred palačo se je zbralo okoli 100.000 ljudi, da bi spremljali predajo oblasti.
Podobno kot materi so se ob tem tudi njemu nekajkrat v očeh nabrale solze. "Moja mati je bila eno s svojo deželo, to ji je uspelo kot le še malokomu," je dejal novi kralj. Izrazil je upanje, da bo "združujoč kralj za prihodnost".
"To je odgovornost, ki jo sprejemam s spoštovanjem, ponosom in veliko srečo," je sporočil Frederik X. Ob vzklikih množice si je večkrat položil roko na srce.
Od kralja zabav do kralja Danske
Novi kralj Danske je bil v najstniških letih upornik, danes pa velja za spoštovanega družinskega očeta in ljudskega človeka. S soprogo uživata visoko stopnjo priljubljenosti med Danci, novega kralja podpira več kot 80 odstotkov Dancev.
Rodil se je 26. maja 1968 po nujnem carskem rezu v koebenhavnski univerzitetni bolnišnici takrat še prestolonaslednici Margareti in princu Henriku. Ima leto mlajšega brata Joachima.
Kot otrok in mladenič se je Frederik le s težavo spopadal z medijsko pozornostjo in pričakovanji zaradi svoje vloge prestolonaslednika. Kot najstnik je svojim staršem očital, da so ga zanemarjali, ko so opravljali svoje kraljeve dolžnosti. Tolažil se je s hitrimi avtomobili in življenjskim slogom. Mnogi so ga zato v 90. letih prejšnjega stoletja označevali za razvajenega princa, ki se rad zabava.
To se je začelo spreminjati, ko je leta 1995 kot prvi član kraljeve družine končal študij politologije na univerzi Aarhus. Naučil se je tudi več jezikov; poleg danščine med drugim govori še angleško, francosko in nemško.
Med ključnimi dogodki v življenju Frederika je bilo tudi služenje v danski vojski. Uril se je v vseh treh njenih vejah ter uspešno opravil tudi test za elitno enoto mornarice.
Velja za strastnega ljubitelja športa, pogosto se udeležuje tudi nogometnih tekem, zaradi česar velja za dostopnejšega kot Margareta. "Nočem se zapreti v trdnjavo. Hočem biti jaz, človek," je nekoč dejal. Vztraja, da se bo tega držal tudi po prevzemu prestola.
Med znamenitejšimi podvigi novega kralja je bil maraton, ki ga je prvič pretekel leta 1992 in za to potreboval tri ure in 23 minut, udeležil pa se je tudi štirimesečne skoraj 2800 kilometrov dolge ekspedicije na Grenlandijo s smučmi leta 2000.
Margareta II. je bila na prestolu več kot pol stoletja in je bila po smrti britanske kraljice Elizabete II. evropski monarh z najdaljšim stažem. V času njene vladavine se je monarhija na Danskem okrepila, njena priljubljenost pa se je povečala. Monarhijo je tudi modernizirala ter zmanjšala število nosilcev kraljevih nazivov. Najmlajšemu sinu in njegovim otrokom je namreč te nazive odvzela.
Zadnji dan lanskega leta je presenetila javnost z napovedjo, da se bo danes, na obletnico smrti očeta in začetka svoje vladavine, odpovedala prestolu. Gre namreč za prvo abdikacijo na Danskem v skoraj 900 letih, nazadnje je abdiciral kralj Erik III. leta 1146, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Soprogo spoznal med olimpijskimi igrami v Sydneyju
Veselo je tudi v Avstraliji, saj je kraljica postala na Tasmaniji rojena Mary Donaldson. Delala je v oglaševanju, ko je med olimpijskimi igrami v Sydneyju leta 2000 spoznala bodočega kralja Frederika. Njuno prvo srečanje v baru je bilo zelo sproščeno in šele kasneje je izvedela, da je v resnici spoznala danskega princa. Dolgo časa sta se dobivala na skrivaj in vzdrževala zvezo na daljavo, poročila sta se leta 2004. Imata štiri otroke, 18-letnega Christiana, 16-letno Isabello ter 13-letna dvojčka Vincenta in Josephine.
55-letni Frederik in 51-letna Mary veljata za moderen par, ki sta skušala svojim otrokom omogočiti čim bolj normalno življenje, med drugim z obiskom javnih šol. Njun prvorojenec je bil prvi član kraljeve družine, ki je bil v vrtcu.
Poznavalci zaradi tega domnevajo, da se z novim kraljem ne obetajo velike spremembe, ampak bo verjetno sledila previdna tranzicija v prilagajanju času in trendom.
Še vedno bo nadomeščala kralja
Kljub zgodovinskemu dogodku pa predaje oblasti ni zaznamovalo razkošno kronanje kot na primer v Veliki Britaniji lani spomladi, ko so okronali Karla III. Na Danskem namreč že od 17. stoletja ne izvajajo kronanj. V nasprotju s tradicijami v več drugih državah monarh niti ne zapriseže na položaj, ker je ta deden.
Kljub abdikaciji bo Margareta ohranila pomembno vlogo v kraljevi družini. Kot je sporočila družina, bo namreč ohranila naziv in bo nadomeščala kralja, med drugim, ko bo ta na poti v tujini.
Na Danskem ima monarh predvsem ceremonialno vlogo, vendar pa podpisuje tudi zakone in imenuje izvoljeno vlado, s katero se tudi redno sestaja.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.