Številni Zagrebčani so se sinoči v večernih urah zbrali na igrišču pred osnovno šolo Prečko, kjer so molili in žalovali, v spomin na umorjenega sedemletnega otroka prižigali sveče, puščali plišaste igrače in razna sporočila. V bližnji cerkvi je potekalo molitveno bdenje.
Hrvaška vlada je za danes v državi razglasila dan žalovanja. Zastave visijo na polovici drogov, adventne prireditve v Zagrebu in po vsej Hrvaški so odpovedane. Kandidati na bližajočih se predsedniških volitvah so odpovedali vse dejavnosti, povezane s predvolilno kampanjo.
Na dan žalovanja se razvedrilni programi ne izvajajo, televizijske hiše in radijske postaje pa morajo svoj program prilagoditi obeleževanju tega dne, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Trije sindikati – Sindikat hrvaških učiteljev, Sindikat Preporod in Neodvisni sindikat zaposlenih v hrvaškem srednjem šolstvu - so napovedali, da bodo v ponedeljek, 23. decembra, ob 6. uri v središču Zagreba priredili miren pohod "Za varno šolo", poroča Net.hr.
Spomnimo
Hrvaško je v petek dopoldne pretresel napad z nožem na eni od zagrebških osnovnih šol, v katerem je 19-letni moški ubil sedemletnega otroka, še štiri ljudi pa ranil, med njimi tri učence in učiteljico. Gre za najhujši primer nasilja na hrvaških šolah doslej.
Poškodovane so odpeljali v več zagrebških bolnišnic – vbodne rane so dobili učiteljica, ki je poskušala preprečiti napad na učence, ter učenci, stari sedem, 11 in 15 let. Enajstletni otrok je bil lažje poškodovan, druga dva otroka in učiteljica pa huje. Po zadnjih podatkih nihče od njih ni v smrtni nevarnosti.
Storilec, ki je bil v preteklosti učenec šole in je živel blizu nje, se je zaradi psihičnih težav zdravil v psihiatrični bolnišnici. Policisti so ga prijeli, ko je po napadu v šoli zbežal v bližnji zdravstveni dom in se z nožem samopoškodoval. Po navedbah zdravnikov ima več ran po telesu, a ni življenjsko ogrožen.
Kriminalistična preiskava poteka. Njegovi motivi še niso znani. Zaslišali ga bodo takoj, ko bo okreval. Grozi mu kazenska ovadba zaradi umora in štirih poskusov umora.
Napadalčeva mama v šoku: Ne vem, zakaj je to storil
Njegova mama je za portal hrvaškega časnika 24sata povedala, da je bil sin že večkrat na zdravljenju v zagrebški psihiatrični bolnišnici Sveti Ivan. Kot je še dejala, je opozarjala, naj ga zadržijo na zdravljenju, a so ga odpustili iz bolnišnice.
Danes je povedala, da sina vse od dogodka ni videla, so ji pa zdravniki povedali, da je njegovo zdravstveno stanje stabilno.
Po njenih besedah njen sin ne pozna učiteljice, ki jo je napadel. "Pred petimi leti je hodil v to šolo. Ne vem, zakaj je to naredil, ne vidim v njegovo glavo," je še povedala. "V velikem šoku smo, vse to nas je zelo pretreslo!"
Z ministrstva za zdravstvo so za hrvaško tiskovno agencijo Hina potrdili, da so v povezavi z napadom v omenjeni bolnišnici uvedli inšpekcijski nadzor. Ministrica za zdravje pa je napadalca v zdravstveni ustanovi tudi obiskala in se z njim pogovorila, kar pa nekateri hrvaški mediji zdaj označujejo za "škandal".
Ministrica sicer ni želela razkriti podrobnosti, o katerih se je pogovarjala s storilcem, je pa povedala, da je z 19-letnikom vse v redu, da okreva ter da je ob obisku nastopila kot zdravnice, ne pa kot ministrica. Eden od pravnih strokovnjakov je sicer za portal 24sata komentiral, da ne ve, kako je policija lahko to dovolila, saj da gre za osebo pod policijskim nadzorom, v tovrstnih primerih pa da je treba upoštevati postopke. Dodal je, da je ministrica šele zadnja v sistemu zdravstvene hierarhije, ki je nadrejena vsem, ki so bili v stiku z osumljencem.
Zahtevajo ukrepe
Predsednica sindikata hrvaških učiteljev Sanja Šprem je po poročanju Hine sporočila, da gre za najhujši primer nasilja v šolah na Hrvaškem, ter zahtevala sprejem nacionalnega načrta za zaščito in preprečevanje nasilja v šolah. Poudarila je še, da je treba najti celovito rešitev, da se takšen primer več ne bi ponovil.
Iz sindikata hrvaških policistov pa so opozorili, da takšni zločini zahtevajo nujne in odločne ukrepe. "Hrvaška ni izoliran otok, temveč del globalnega sistema, v katerem varnostni izzivi postajajo vse kompleksnejši. Na žalost so bili takšni zločini vprašanje časa, ne izjema," so dodali.
O tem, kako zagotoviti, da se takšen napad na Hrvaškem ne bo ponovil, je zagrebški župan Tomislav Tomašević včeraj govoril s premierjem Andrejem Plenkovićem, ki je poudaril, da je tak dogodek zelo težko predvideti. Kot je še povedal, se bodo posvetovali s strokovnjaki, kako najbolje zaščiti otroke.
Po besedah ministra za izobraževanje Radovana Fuchsa bi določene varnostne ukrepe, vključno z zaklepanjem šol, lahko uveljavili po koncu prihajajočih počitnic, pri čemer pa je zavrnil rabo detektorjev za kovine, ki da posebej v večjih izobraževalnih ustanovah otežujejo vstop šolarjev.
Izrazi sožalja
Plenković je izrazil globoko sožalje svojcem umrlega učenca. Sožalje je izrekel tudi vsem ranjenim in njihovim družinam, pa tudi učencem in zaposlenim na šoli.
Globoko sožalje staršem in družinam ubitega otroka je izrazil tudi predsednik republike Zoran Milanović. Kot je dejal, nima besed, s katerimi bi opisal svojo žalost zaradi strašne in nepojmljive tragedije, ki je pretresla vse. "Naredimo vse, da naše šole in izobraževalne ustanove spet postanejo brezskrben in varen prostor za vse otroke in vse šolske delavce, kot so bile desetletja," je dodal.
Zgroženost ob napadu je izrazil tudi slovenski premier Robert Golob ter ob tragediji izrazil sožalje in željo po okrevanju poškodovanih. Besede sožalja prihajajo tudi iz drugih držav.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.